U Australiji je održan referendum na kojem su se građani izjašnjavali da li podržavaju da u Ustav bude uneta odredba koja će omogućiti da domorodačko stanovništvo savetuje parlament o pitanjima koja utiču na njihov život.
Prema projekcijama, Australijanci su odlučili da ne žele da čuju mišljenje starosedelaca.
Australijski javni servis je saopštio da su, prema projekcijama, tri australijske države glasale protiv, što znači da referendum nije prošao.
Premijer Entoni Albaniz je poručio da poštuje rezultat referenduma i pozvao starosedelačko stanovništvo da održe nadu.
„Sutra moramo da tražimo novi put napred sa istim optimizmom. Zalagali smo se za ovu promenu iz ubeđenja. Ali kada radite teške stvari, kada ciljate visoko, ponekad padnete i večeras smo priznali, razumemo i poštujemo rezultat referenduma“, rekao je Albaniz.
Cilj referenduma bio je da Aboridžini i ljudi sa ostrva u Toresovom moreuzu dobiju mogućnost da u okviru parlamenta savetuju vladu o pitanjima koja se tiču njihovih zajednica, odnosno o osnivanju savetodavnog tela, domorodačkog odbora „Glas parlamentu“.
Potrebno je da se više od 50 odsto birača izjasni za tu promenu da bi referendum uspeo, i to u najmanje četiri od šest australijskih saveznih država.
Domoroci, inače, čine 3,2 odsto stanovništva u Australiji od ukupno 26 miliona.
Zagovornici promene Ustava tvrde da će to pomoći u popravljanju narušenih veza s aboridžinskom zajednicom i da će ujediniti naciju.
Protivnici tvrde da će to dovesti do podele među Australijancima.
Referendumi teško prolaze u Australiji i bilo je uspešno samo njih osam od ukupno 44, koliko je održano od osnivanja zemlje 1901. godine.
B.G./RTS
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com