Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Australijanci su odlučili da ne žele da čuju mišljenje starosedelaca. Premijer Entoni Albaniz je poručio da poštuje rezultat referenduma i pozvao starosedelačko stanovništvo da održe nadu
U Australiji je održan referendum na kojem su se građani izjašnjavali da li podržavaju da u Ustav bude uneta odredba koja će omogućiti da domorodačko stanovništvo savetuje parlament o pitanjima koja utiču na njihov život.
Prema projekcijama, Australijanci su odlučili da ne žele da čuju mišljenje starosedelaca.
Australijski javni servis je saopštio da su, prema projekcijama, tri australijske države glasale protiv, što znači da referendum nije prošao.
Premijer Entoni Albaniz je poručio da poštuje rezultat referenduma i pozvao starosedelačko stanovništvo da održe nadu.
„Sutra moramo da tražimo novi put napred sa istim optimizmom. Zalagali smo se za ovu promenu iz ubeđenja. Ali kada radite teške stvari, kada ciljate visoko, ponekad padnete i večeras smo priznali, razumemo i poštujemo rezultat referenduma“, rekao je Albaniz.
Cilj referenduma bio je da Aboridžini i ljudi sa ostrva u Toresovom moreuzu dobiju mogućnost da u okviru parlamenta savetuju vladu o pitanjima koja se tiču njihovih zajednica, odnosno o osnivanju savetodavnog tela, domorodačkog odbora „Glas parlamentu“.
Potrebno je da se više od 50 odsto birača izjasni za tu promenu da bi referendum uspeo, i to u najmanje četiri od šest australijskih saveznih država.
Domoroci, inače, čine 3,2 odsto stanovništva u Australiji od ukupno 26 miliona.
Zagovornici promene Ustava tvrde da će to pomoći u popravljanju narušenih veza s aboridžinskom zajednicom i da će ujediniti naciju.
Protivnici tvrde da će to dovesti do podele među Australijancima.
Referendumi teško prolaze u Australiji i bilo je uspešno samo njih osam od ukupno 44, koliko je održano od osnivanja zemlje 1901. godine.
B.G./RTS
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve