Ambasador Hrvatske u Beogradu Hidajet Biščević potvrdio je danas da je u protekla dva dana iz Srbije proterano četvoro hrvatskih državljana, a u poslednja tri meseca je bilo 15 takvih slučajeva
Biščević je ocenio da to utiče na stvaranje loše klime i lošeg osećaja ki od građana Hrvatske i kod hrvatskih državljana koji žive u Srbiji.
Biščević je – nakon vesti o proterivanju hrvatske državljanke Arien Stojanović Ivković, lekarke udate i zaposlene u Beogradu i majke maloletnog detata iz tog braka – rekao da je rešenje o proterivanju zbog bezbednosne opasnosti uručeno čak i zvaničnom predstavniku Privredne komore Hrvatske u Beogradu.
„U poslednja tri meseca, to je sad već petnaestak slučajeva. I ta učestalost je nešto što izaziva zabrinutost“, rekao je Biščević za N1.
On nije želeo da govori o mogućim motivima, posebno u kontekstu aktuelne društvene i političke i siutacije.
„Ne bih ulazio u spekulacije koji su motivi iza toga. Ne bih da povredim ono čime se Republika Hrvatska rukovodila sve vreme ovih osetljivih društvenih i političkih događanja u Srbiji – a to je pokazivanje izuzetne suzdržanosti s naše strane. Ništa sa hrvatske službene strane nije prekršilo elementarno pravilo međunarodnih odnosa nemešanja u unutrašnje poslove drugih država. Kao država nismo dali nikakvog povoda“, rekao je Biščević.
Državljani drugih zemalja nemaju problema
On je istakao da se radi isključivo o hrvatskim državljanima i da nisu primetili da su se brojni građani drugih zemalja suočavali sa istim problemom.
Podsetio je da je Ministarstvo spoljnih poslova Hrvatske upozorilo svoje građane da, ako idu u Srbiju, budu krajnje oprezni i suzdrže se od bilo kakvog učestvovanja u javnim manifestacijama, davanja izjava ili isticanja parola.
Hrvatski ambasador istovremeno ističe da je u obrazloženju svakom od građana kojima je uručeno rešenje o proterivanju navedeno da je razlog jer predstavljaju „bezbednosnu opasnost“, na godinu dana.
„Ono što mene malo zbunjuje – kako će neko nakon godinu dana proceniti da ta žena ili predstavnik naše Privredne komore više nisu bezbednosna opasnost? Tako da, to je malo zbunjujuće“, rekao je Biščević
On je ocenio da cela situacija dovodi do stvaranja loše klime i osećanja kod građana Hrvatske, te da izaziva i određenu vrstu straha kod državljana Hrvatske koji žive u Srbiji.
Jasno se uočava da su ciljani državljani Hrvatske
Biščević je objasnio da ne postoji način da se uloži žalba i da je moguća samo diplomatska nota
„Postoji samo ono što mi upravo sada pripremamo – jednu diplomatsku notu u kojoj ćemo zatražiti i obrazloženje i objašnjenja od srpskih institucija, s obzirom na učestalost, i s obzirom da se jasno uočava da su ciljani državljani Republike Hrvatske“, rekao je Biščević.
Novinarka N1 napomenula je kako se čini da je ključni problem kod svih ovih ljudi bio taj što su na neki način podržavali studentske proteste.
„Pa ne možete u demokratskom društvu, nismo Severna Koreja pa da vlada ili ministarstvo izda dekret ‘nemojte pisati po internetu’. Drugo, smatramo da svaki građanin ima pravo izneti svoje mišljenje o stanju u Iraku ili o Trampu. Sasvim sam siguran da ima 5.000 komentara na politiku predsednika Trampa, ali nijedan hrvatski državljanin nije proteran iz Amerike zbog toga“, istakao je ambasador Hrvatske.
Dodao je da ne zna hoće li, nakon upućivanja note, dobiti odgovor od srpskih vlasti.
„Pravo je bilo koje države na svetu da ne mora pružiti objašnjenja. Nažalost, to je tako“, naveo je on.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Žena sa Šešeljevim knjigama vređala je i pretila predstavnicima Narodnog pozorišta, Filharmonije, Narodnog muzeja i Narodne biblioteke. Jedan od prisutnih, Darko Tomović, kaže da je to svakodnevna pojava
Na ulicama Beograda pojavili su se plakati sa fotografijom na kojoj su, između ostalih, specijalni tužilac za organizovani kriminal Mladen Nenadić i rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić uz natpis „Ruke su vam krvave“
Pripadnici Jedinice za obezbeđenje određenih ličnosti i objekata (JZO) u žižu javnosti dolaze sa jačanjem protesta građana i studenata. Gde su naprednjački batinaši, tu su i oni. Njihov komandant Marko Kričak, u prethodnom životu referent za prodaju automobila, je čovek od poverenja Bate Gašića
Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa
Policajac i policajka su snimljeni dok su u pokušaju iznude studentkinju čupali za kosu. To je klasičan primer mučenja i torture, grubo kršenje zakona za koje bi morali da snose posledice
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!