Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je ceremoniji povodom početka izgradnje Nacionalnog stadiona u Surčinu. Tom prilikom je rekao da će se stadion graditi po FIFA i UEFA standardima, a da će se 2028. godine finale Lige Evrope igrati baš u Beogradu. Nije objasnio zašto Srbiji treba još jedan stadion, ali je opet najavio leteće taksije
A sa njim tu su i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, ambasador Kine u Srbiji Li Ming, predsednik Fudbalskog saveza Srbije Dragan Džajić, ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić i drugi.
Vučić je izjavio da nacionalni stadion mora da bude završen do 1. decembra 2026. godine i da je dogovoreno da se finale Lige Evrope igra na njemu 2028. godine, kao i da će biti jedan od tri najlepša u Evropi.
“Finale Lige Evrope 2028. će se igrati u Beogradu na nacionalnom stadionu“, rekao je Vučić. A o imenu stadiona će odlučiti građani, jer su “pametniji”.
Nacionalni fudbalski stadion imaće oko 52.000 sedišta i biće izgrađen po svim FIFA i UEFA standardima. Biće kružnog oblika i prostiraće se na 32 hektara. A gradiće se po arhitektonskom rešenju Marka Fenvika.
U toku jučerašnjeg dana predsednik je sa svojim timom gledao stadione u Evropi, pa je rekao kako će ovaj u Sručinu biti jedan od tri najlepša.
„Ima i manjih koji su lepi. Gledali smo Realov, Vembli, San Siro, Espanjolov, koji je mali stadion“, rekao je Vučić i dodao da je stadion mesto gde će se ljudi zabavljati, uživati.
Foto: TanjugFoto: Tanjug
Oko stadiona će se nalaziti kafići, kiosci i restorani, kao i tri tematska parka.
Biće i mnogo prostora za šetnju, ali i dovoljno mesta za automobile, imajući u vidu da je planirano 10.000 parking mesta.
Osim Nacionalnog stadiona, otpočeće i gradnja objekata za Ekspo 2027.
A do svega toga će se moći i vazduhom.
„Imaćemo leteći taksi“, rekao je Vučić. „Radimo na tome sa nekoliko evropskih i kineskih kompanija“.
A na specijalizovanoj izložbi EKSPO u Beogradu 2027. godine očekuje 140 zemalja i tri miliona posetilaca.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Dok Norveška i dalje predvodi listu kao zemlja sa najboljim uslovima za novinare, većina zemalja Balkana, uključujući Srbiju, Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu, ocenjena je kao problematična ili teška za rad medija
Zdravstveno stanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića pogoršalo se tokom njegove posete SAD, te se nakon lekarskih konsultacija odlučio na povratak u zemlju
Pored „važnih i dobrih sastanaka“ u Americi, predsednik Srbije Aleksandar Vučić stigao je da najavi novi skup u Nišu 17. maja, da se osvrne na proteste, prebroji učesnike i najavi dolazak problema „u raju kod blokadera“
Nacionalni savet Albanaca nije se sastao sa ministrom za ljudska i manjinska prava Demom Berišom jer Vlada ne sprovodi Plan od sedam tačaka, ne integriše Albance i ne priznaje kosovske diplome po Briselskom i Vašingtonskom sporazumu
Pet meseci od početka blokada, među studentima i u javnosti sve su češće indicije da će do izbora ipak doći. Dejan Bursać, naučni saradnik na Institutu za filozofiju i društvenu teoriju smatra da je to dobar put ka političkoj artikulaciji bunta
Sa inkluzivnošću stvorenoj na plenumima, studenti bi trebalo da nastave i prilikom izbornog angažmana. Svaki glas je važan, svaki postotak dragocen. I niko tu nije suvišan, uključujući u nekom koraku i opoziciju – kakva god bila
Ko to pominje vanredne izbore kad rejting stranke na vlasti pada, a po svim istraživanjima Vučić nije najvažniji politički faktor u zemlji, već su to studenti?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!