Zvaničnici u Teheranu obećavaju da će idući put udar na Izrael biti još jači. Istovremeno, mnogi građani hrle na benzinske pumpe ili prave zalihe pirinča, piše „Dojče vele„.
Stručnjaci za Bliski istok zabrinuti su kako bi Izrael mogao da odgovori Iranu na masovni napad iz vazduha tokom vikenda. Bojazan je da bi dve države mogle da uđu u opasni krug napada i odmazde.
General Hosein Salami, komandant moćne iranske Revolucionarne garde, rekao je na iranskoj državnoj televiziji da je Teheran ušao u „novu jednačinu“ u kojoj će izraelski napadi na iranske „interese, imovinu, zvaničnike ili građane dobiti odgovor sa sopstvene teritorije“.
Načelnik generalštaba Hosein Bageri najavio je da će odgovor Irana biti „mnogo jači“ ako Izrael pokrene svoju akciju.
Mural na Palestinskom trgu u Teheranu je preko noći začinjen natpisom „Sledeći udarac biće snažniji“, napisanim na persijskom i hebrejskom.
„Antiizraelska osećanja su DNK Irana“
Hamed Mohamadi, iranski novinar iz Berlina, kaže za DW da se Iran oslanja na vojna sredstva kako bi demonstrirao snagu posle napada u Damasku u kojem je ubijeno sedam iranskih zvaničnika.
„Antiizraelska osećanja su DNK Islamske Republike. Takvim pristupom, nivo konflikta u regionu ekstremno je skočio“, navodi Mohamadi. „Poslednja eskalacija je ulazak u novu fazu, i praktično daje Izraelu zeleno svetlo da preduzme agresivnije akcije čak i na iranskoj teritoriji“.
No, među stanovništvom u Iranu čini se da su mnogi zabrinuti zbog mogućih izraelskih udara na iranske gradove.
Tokom nedelje je redakcija DW na persijskom jeziku zabeležila brojne objave na društvenim mrežama koje prikazuju duge redove na benzinskim pumpama iz straha od skoka cena.
Gužve su bile u supermarketima, a grabile su se osnovne namirnice poput pirinča i hleba. Iranska valuta rijal brzo je pala rekordno nisko u odnosu na američki dolar.
Mnogi Iranci osećaju neizvesnost
Soruš Mozafar Mogadam, pisac i analitičar koji je morao da napusti Iran posle talasa protesta protiv vlasti 2022. godine, kaže da je bio u kontaktu sa mnogim ljudima iz domovine tokom nedelje.
Za DW kaže da se mnogi osećaju zbunjeno i uplašeno. „Glavne teme su posledice mogućeg izraelskog vojnog napada na Iran, pesimizam u pogledu budućnosti i nesigurnost.“
„Jedan mladić sa kojim sam pričao rekao je da ne vidi perspektivu jer veruje da većina u Iranu ne može da utiče na agresivno ponašanje vlasti“, zaključuje on.