Ekstremne islamske terorističke grupe koje američka vlada smatra opasnima, te ih je, kao takve, stavila na „crnu listu“:
Al Kaida
Ovu organizaciju osnovao je Osama bin Laden radi stvaranja jedinstvene islamske države u svijetu. Kao i njen osnivač, Al Kaida ima dugu i kontroverznu prošlost. U vrijeme sovjetske invazije na Afganistan (1979. godine) Bin Laden je formirao neku vrstu centra za prikupljanje financijskih sredstava za borbu protiv Sovjeta i regrutaciju mudžahedina iz cijelog svijeta – uključujući i SAD. Prema američkim izvorima, ova struktura se transformirala 1989. godine (vrijeme kada su Sovjeti napustili Afganistan) u Al Kaidu (Baza), jezgro oko kojega je Bin Laden izgradio svoju terorističku mrežu.
Ono što razlikuje Bin Ladena od ostalih „kumova“ nasilja protiv američkih i izraelskih ciljeva je njegova sposobnost da uspostavi izuzetno širok krug veza: uspio je povezati dugogodišnje rivale, pomiriti ideološke razlike među njima. Spreman je na taktičke saveze sa svim grupama koje dijele njegove ciljeve: „oslobađanje“ zemalja Perzijskog zaljeva od američkih trupa, svrgavanje prozapadnih vlada u tzv. umjerenim islamskim zemljama i uništenje Izraela (vidi „Vreme“ broj 559). U tu svrhu 1998. godine osnovan je Internacionalni islamski front za sveti rat protiv Židova i križara, a Al Kaida je postala njegovo oružano krilo. Osama Bin Laden je odgovoran pored nedavnog terorističkog napada na Ameriku i za najmanje pet drugih terorističkih akcija protiv američkih ciljeva u kojima su poginule 273 osobe.
Palestinski islamski džihad
Palestinski islamski džihad važi za jednu od najopasnijih terorističkih organizacija na Bliskom istoku. Izrael je u njenim očima glavni neprijatelj Muslimana, koji u džihadu (svetom ratu) mora biti uništen. Organizaciju su osnovali 1975. godine palestinski studenti u Egiptu. Pod vodstvom Fathija Šakakia, koji je tokom studija medicine u Egiptu prihvatio radikalizam i ideje iranske revolucije, početkom osamdestih godina, organizacija se proširila u pojas Gaze. Izraelska tajna služba Mosad organizirala je njegovo ubojstvo na Malti. Organizaciju je preuzeo Ramadan Abdalah Šalah, koji je studirao ekonomiju u Velikoj Britaniji. Ova organizacija stoji iza mnogih krvavih atentata.
Hamas
Osnivač i duhovni vođa islamsko-fundamentalističke palestinske organizacije Hamas je šeik Ahmed Jasin. Njen cilj je uništenje Izraela i osnivanje islamske države unutar granica Palestine. Po Jasinu, Palestina se proteže od Sredozemnog mora do rijeke Jordan.
Pokret je nastao u pojasu Gaze, ali djeluje i na Zapadnoj obali i u samom Izraelu. Izraelske vlasti su, isprva, Hamas tretirale kao rivala Palestinske oslobodilačke organizacije (PLO) i indirektno je podsticale. Njena militantna aktivnost postala je neosporna nakon izbijanja prve intifade, krajem 1987. godine. Dvije godine kasnije, izraelske vlasti zabranile su njeno djelovanje na okupiranim teritorijama. Jasin, danas šezdesetpetogošnjak narušenog zdravlja i gotovo slijep, proveo je u izraelskim zatvorima osam godina (1989-1997). Za to vrijeme, nasilje njegovih sljedbenika je kulminiralo. Hamas se financira od priloga članova i simpatizera, ali i nekih islamskih i arapskih zemalja (Saudijska Arabija, Iran).
Na okupiranim teritorijama organizirali su efikasnu socijalnu službu, što im je donijelo velike simpatije stanovništva.
Sadašnju intifadu Jasin smatra „kvalitativnim skokom“ u odnosu na prvu, jer su mladi Palestinci umjesto kamenja uzeli u ruke ručne bombe. Na optužbe da li je umiješan u teroristički napad na SAD nedavno je u jednom intervjuu odgovorio: „Hamas se ne bori izvan Palestine. Amerikanci koji su poginuli u tim napadima nisu okupirali tuđu zemlju. Izraelci jesu.“ Organizacija je odgovorna za najveći broj samoubilačkih atentata u Izraelu i na teritorijima pod palestinskom samoupravom.
Narodni front za oslobođenje Palestine (NFOP)
Ovu marksističko-lenjinističku grupu osnovao je 1967. godine Žorž Habaš, legendarna figura palestinske nomenklature koja je bila jedna od tri glavne komponente PLO–a. Odnosi Jasera Arafata i Habaša bili su od samog početka rivalski, a često i otvoreno neprijateljski.
NFOP se u svijetu „proslavio“ po otmicama aviona. Prvu su izveli 1968. godine, a dvije godine kasnije, u „crnom septembru“, oteli su sedam aviona istovremeno. No, jedna od Habašovih najkrvavijih akcija izvedena je u njegovom rodnom Lodu (Izrael) 1972., godine kada su tri člana organizacije ubili 28 osoba i ranili 78.
Na kongresu NFOP–a 1999. godine Habaš se povukao, a na čelo organizacije došao je Abu Ali Mustafa. U septembru iste godine, nakon što je odbacio nasilje kao način rješavanja palestinskog pitanja, Barakova vlada dopustila mu je povratak u Ramalu nakon 18 godina izgnanstva u Siriji. Po izbijanju intifade, Mustafa i njegova organizacija otvoreno su podržali palestinski ustanak. Krajem augusta ove godine, Mustafa (63) ubijen je u izraelskom raketnom napadu na zgradu u kojoj je radio.
Abu Nidal
Grupa je nastala 1974. godine otcjepljenjem od PLO–a . Smatra se odgovornom za atentate na aerodromima u Rimu i Beču (1985), ali i za brojna ubojstva umjerenih palestinskih lidera. Jedan od najpoznatijih bio je Arafatova desna ruka – Abu Džihad (1991).
Narodni front za oslobođenje Palestine, generalna komanda
Grupa je nastala odvajanjem od NFOP–a 1969. godine i ima sjedište u Damasku. Ovoj organizaciji pripisuje se umjiešanost u atentat na avion američke kompanije Pan American koji se strmoglavio u blizini Lokerbija (Škotska) u decembru 1988. godine. Tom prilikom poginula je 271 osoba.
Abu Sajaf (Sayyaf)
Radikalna grupa koja djeluje na jugu Filipina. Njen cilj je stvaranje islamske države u ovom području. U aprilu ove godine oteli su dvadestak zapadnih turista koji su oslobođeni zahvaljujući posredovanju libijskog lidera Gadafija.
Islamski džihad
Grupa ekstremnih islamista nastala je sedamdesetih godina u Egiptu. Smatra se odgovornom za ubojstvo egipatskog predsjednika Anvara el Sadata (1981).
Islamska grupa
Najveća grupa egipatskih ekstremnih islamista. Spiritualni vođa, slijepi šeik Omar Abdul Rahman nalazi se u američkom zatvoru od 1995. godine zbog umiješanosti u prvi atentat na Svjetski trgovinski centar (26. 2. 1993. godine, kada je šestosoba poginulo). Smatra se odgovornom za teroristički napad u Luksoru (Egipat) kada je ubijeno 58 stranih turista (1997).
Hezbolah
Osnovana u Libanonu uz iransku i sirijsku pomoć, Hezbolah „Božja partija“ smatra se odgovornom za napad na američku kasarnu u Bejrutu 1983. godine. Tom prilikom ubijeno je više od 200 vojnika. Djeluje na jugu Libanona, gdje ima kampove za vojnu obuku u kojima su boravili i članovi Al Kaide i drugih egipatskih ekstremnih grupa. Ovo je ujedno i neobičan primjer sunitsko-šiitske suradnje u borbi protiv Zapada. Hezbolah je poznat po izuzetno militantnim pristalicama i njihovim akcijama protiv Izraela.
Oružana islamska grupa
Osnovana je 1992. godine nakon poništavanja političkih izbora u Alžiru na kojima su pobijedili fundamentalisti. Njihove krvave akcije do sada su odnijele više desetina hiljada ljudskih života.
Narodni mudžahedini
Vrlo aktivna i jaka iranska disidentska grupa. Ima nekoliko baza u Iraku.
Harakat ulmudžahedin
Grupa islamskih ekstremista koja djeluje prvenstveno u Pakistanu. Povezana je sa Osamom bin Ladenom.
Džamat Ulfukra (Jamaat Ulfuqra)
Duhovni vođa grupe je pakistanski šeik Mubarik Ali Gilani. Ćelije ove grupe otkrivene su i u samim Sjedinjenim Američkim Državama.
Pripremila: Mariza Krevatin-Majstorović