Tamo gde je kalendarski zima u toku, neuobičajeno tople temperature su dovele do toga da stanovništvo ima osećaj da je pre jun nego januar; a gde je leto temperature su više nego inače. Ukratko – globalna prosečna temperatura je na najvišem nivou zabeleženom krajem januara u istoriji beleženja, piše Vašington post.
Jake vrućine, negde 20 do 30 stepeni iznad prosečne, protežu se na jug do Australije i Južne Afrike, i na sever do severne Azije, a rezultat su kombinacija vremenskih i klimatskih faktora, uključujući El Ninjo.
Klimatolog i istoričar vremenskih prilika Maksimilijano Erera dokumentovao je temperaturne rekorde postavljene poslednjih dana i na mreži Iks ih opisao kao „izuzetne“, „nemilosrdne“, „lude“ i „bez kraja“.
Donosimo pregled najviših temperature širom sveta, prema objavama Erere:
Zapadna Evropa: Visoke temperature dostizale su i do 20 stepeni Celzijusa. Dnevni rekordi su uključivali 23,3 Celzijusa u Kolobrijeru, Francuska; 23,2 Celzijusa u Kuenki, Španija; 17,9 Celzijusa u Imstu, Austrija; i 16,4 Celzijusa u Pioti, Švajcarska.
Širina i intenzitet zimskih vrućina u Evropi podsećaju na istorijski topli period pre nešto više od godinu dana.
Australija: Visoke temperature su se približile 49 stepeni u delovima Južne Australije i Kvinslenda u sredu, uključujući 48,3 Celzijusa u Odnadati i 47,9 Celzijusa u Birdsvilu.
Južna Amerika: Temperature su u utorak porasle čak oko 23 stepena pa je Trelev, Argentina, imao je najtopliji dan u istoriji sa najviših 42,6 Celzijusa. Talka u Čileu je u ponedeljak zabeležila svoj rekord svih vremena sa najviših 38,8 Celzijusa na dan koji je promenio klimatsku istoriju Južne Amerike, navodi Herera.
U Kolumbiji, Neiva je dostigla 39,2 Celzijusa, što je najviša temperature u januaru ikada zabeležan u tom mestu, dok je Pao de Akukar u brazilskoj državi Alagoas dostigao 41,2 Celzijusa.
Afrika: Rekordna vrućina je nedeljama grejala region od Liberije do Konga. Najviša temperatura u utorak od 39,6 Celzijusa u Dimbokrou donela je najtopliji januarski dan u Obali Slonovače. U Južnoj Africi, Violsdrif je skočio 46,1 Celzijusa.
Azija: Davei, Mjanmar, dostigao je 37,0 Celzijusa u utorak, oborio svoj januarski rekord za najvišu temperaturu, dok su Maldivi izjednačili najtopliju januarsku temperaturu u sredu sa najvišom temperaturom od 33,4 Celzijusa u Hanimaadu.
Karibi, Mediteran i Meksiko su takođe zabeležili rekordnu toplinu za ovo doba godine.
Prognoza
Vremenski modeli pokazuju da će topli periodi potrajati još najmanje nedelju dana na mnogim mestima, piše Vašington post. U Evropi se očekuje da će se rekordna toplota proširiti na istok u centralnu Evropu.
Topli početak januara mogao bi povećati šanse Zemlje za rekordno toplu 2024. Nacionalna administracija za okeane i atmosferu saopštila je da postoji „jedna prema tri šanse da će 2024. biti toplija od 2023. i 99 odsto šanse da će 2024. biti rangirana među prvih pet najtoplijih godina.”
Svetska meteorološka organizacija je saopštila 12. januara da je 2023. godina „najtoplija ikad zabeležena u istoriji“.
Ova agencija Ujedinjenih nacija upozorila je da je prosečna godišnja temperatura porasla za oko 1,4 stepena Celzijusa u odnosu na predindustrijsko vreme.
SMO je upozorila da bi, uz ovakav trend, 2024. godina mogla biti još toplija i upozorila na sve učestalije toplotne talase, poplave, požare i topljenje glečera u budućnosti.