Policija u Hamburgu naredila je hitnu evakuaciju voza koji je stigao iz Frankfurta zbog sumnje da su dve osobe u kompoziciji zaražene Marburg virusom, preneli su nemački mediji.
Putnici su se zabrinuli zbog toga što su jedan student i njegova devojka imali simptome koji su ličili na tešku prehladu.
Policija je odmah reagovala evakuacijom voza i zatvaranjem dva železnička koloseka na hamburškoj stanici, a uskoro su na mesto događaja došli i vatrogasci kako bi pružili dodatnu podršku.
Ruanda se bori s virusom
Kako prenosi dnevnik „Bild”, 26-godišnji student medicine je u Nemačku stigao iz Ruande, gde je bio u kontaktu s pacijentom zaražim Marburg virusom.
Ta zemlja u istočnoj Africi se trenutno bori s velikim brojem slučajeva zaraze tim virusom i prema podacima ministarstva zdravstva Ruande, samo prošle nedelje je osam osoba preminulo od ovog virusa.
Student iz Ruande i njegova devojka su prebačeni u bolnicu specijalizovanu za tropske bolesti.
Groznica, krvarenje, temperatura, čak i smrt
Marburg virus pripada virusnim hemoragijskim groznicama (VHF), raznolikoj grupi bolesti životinja i ljudi. Sve vrste bolesti karakterišu groznica i poremećaji krvarenja, i svi mogu da napreduju do visoke temperature, šoka, a u mnogim slučajevima i do smrti.
Neki od VHF agenasa izazivaju relativno blage bolesti, kao što je skandinavska epidemija nefropatije (hantavirus), dok drugi, kao što je virus ebole, mogu da izazovu tešku bolest opasnu po život.
Virus se može preneti u kontaktu sa jednom vrstom voćnih slepih miševa ili se može preneti sa jednog na drugog čoveka posredstvom telesnih tečnosti, kroz seks bez zaštite i preko oštećene kože. Bolest može izazvati krvarenje, groznicu i druge simptome slične eboli, koja pripada istoj porodici virusa. Čak i ako se ljudi oporave, njihova krv ili sperma, na primer, mogu da zaraze druge ljude mnogo meseci kasnije.
Prema SZO, ne postoje odobrene vakcine ili antivirusni tretman za Marburg virus, ali rano, profesionalno lečenje simptoma poput dehidracije značajno povećava šanse za preživljavanje.
Dobio ime po nemačkom gradu, otkriven i u Beogradu
Marburg virus je prvi put opisan 1967. godine, a otkriven je iste godine tokom pojave niza slučajeva bolesti u nemačkim gradovima Marburg (po kojem je i dobio ime) i Frankfurtu, i u Beogradu. Laboratorijski radnici su došli u kontakt sa tkivima zaraženih grivet majmuna u Beringverku, velikoj fabrici u Marburgu. Tokom epidemije 31 osoba se zarazila, a sedam je umrlo.
Najveće epidemije Marburg virusa zabeležene su između 1998. i 2000. godine u Demokratskoj Republici Kongo (154 zaražena čoveka, 128 umrlih) i u Angoli, od 2004. do 2005. godine (374 zaražena čoveka, 329 umrlih). Epidemije tog virusa uglavnom izbijaju u Africi, jer je to postojbina egipatskih voćnih slepih miševa koji su glavni nosioci virusa.
I pored toga što su prvi slučajevi Marburg virusa zabeleženi upravo u Beogradu, nema podataka da se nakon te 1967- godine Marburg virus pojavio u Srbiji.