img
Loader
Beograd, 25°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Godišnjica razornog uragana

Kao da je bilo juče…

30. август 2006, 17:39 Duška Anastasijević
Copied

Broj lekara u gradu se prepolovio, a broj psihijatara desetkovao. Pri tom, broj samoubistava povećan je za 400 odsto. Tek jedna trećina škola radi. "Prilikom svakog obilaska vlada tišina kao na sahrani", kaže vlasnica jedne turističke agencije koja je turiste nekad dovodila u znamenitu Francusku četvrt

Specijalno za „Vreme“ iz Ročestera, Minesota

Nju Orleans se nekada dičio običajem da svoje mrtve ispraća uz pesmu čiji tonovi rasteruju tugu kao što upaljena sijalica rastera bubašvabe, ali je predlog gradonačelnika Reja Nejgina da grad obeleži godišnjicu od razornog udara uragana Katrine uz muziku, lumperaj i vatromet dočekan na nož. Luj Armstrong jeste pevao kako bi voleo da ga sahrane sa džepnim satom i steton šeširom, ali oko 1500 njegovih sugrađana koji su stradali tog kobnog 29. avgusta nije moglo da bira. Njih oko 400 se i godinu dana nakon katastrofe još vode kao nestali, dok oko 200 neidentifikovanih tela čeka da ih neko preuzme. U pozadini priprema za komemoraciju opet se nadvijaju teški oblaci, kao da je i priroda rešila da dâ svoj doprinos obeležavanju godišnjice. Najpre tornado na srednjem zapadu, a zatim uragan Ernesto, kao neki zli duhovi Katrine, podsećaju na nadmoć prirodnih sila.

DUBOKO: Ožiljci koje je Katrina ostavila iza sebe toliko su duboki da jedna godina svakako nije dovoljna da zaceli sve rane, ali se svi slažu da je Bušova administracija ozbiljno podbacila u saniranju posledica katastrofe. U danima uoči godišnjice sve ovde protiče u znaku Katrine – najstrašnije elementarne nepogode u istoriji zemlje. Samo iz ugla osiguranja gledano, iznos odštete je 55 milijardi dolara, što je više od zbira odštete isplaćene nakon uragana Endrju, napada na Svetski trgovinski centar u Njujorku i zemljotresa u Los Anđelesu 1994. Površina razorenog područja iznosi oko 230.000 kvadratnih kilometara, što je teritorija Velike Britanije, ili bivše Jugoslavije ako joj se oduzme Slovenija. Odatle je raseljeno preko milion ljudi.

Amerika pokušava da sumira posledice, oceni vladinu efikasnost i izvuče pouke u bezbrojnim televizijskim programima, novinskim napisima i debatama. Ali, pošto je od izbora deli nešto više od dva meseca, u godišnjici od Katrine mnogi vide odličan povod da se osim pouka o odbrani od katastrofa izvuku i politički poeni. Nju Orleans, nekadašnji turistički magnet, tako je postao pravo političko poprište za odmeravanje snaga i međusobna optuživanja. Sve rane su ponovo otvorene, ne samo političke već i one rasne i socijalne, pošto je uragan pogodio jedno od najsiromašnijih područja Amerike, od Nju Orleansa u Lujzijani do Biloksija u državi Misisipi, sa velikim udelom stanovnika afričkog porekla. Njihovi predstavnici često ističu da „krvna slika“ ove oblasti nije posledica samo vladine nebrige pre katastrofe, već i toga što i danas, godinu dana nakon razornog uragana, na desetine hiljada porodica i dalje živi u prikolicama.

Položaj su prve zauzele demokrate i namestile se da predsedniku Bušu prirede „toplog zeca“ koji će pristići u grad kad ovaj tekst već bude bio u štampi. Za njima stižu visoki vladini službenici da vade fleke i brane vladine programe teške više od sto milijardi dolara, koji u ojađeno područje cure mnogo sporije nego što je velikoj vodi trebalo da se povuče nakon poplave.

SAMI SA SVOJOM MUKOM: Posledice Katrine još nisu uklonjene…

NAJSPORIJE ZA SIROMAŠNE: A pre svih njih u grad je stigao proslavljeni američki reditelj Spajk Li, čiji četvorosatni dokumentarni film Kad brane puknu: Rekvijem u četiri čina uzburkao duhove ne samo potresnim snimcima stradanja i sahrana već i insinuacijama da su brane namerno oštećene kako bi siromašno crnačko stanovništvo bilo oterano, a na mestu njihovih kuća bili izgrađeni skupi stanovi u višespratnicama, ili da bi poplava oprala grad od siromaštva jednom za svagda. Deo filma gde jedan od sagovornika pominje i tu mogućnost pobrao je gromoglasan aplauz na premijeri u Nju Orleansu. Pre udara Katrine, na pomen Nju Orleansa zadrtiji Bušov glasač po pravilu neće prvo pomisliti na Luja Armstronga, na neizbrisiv trag koji je tamošnja scena početkom prošlog veka ostavila na istoriju muzike, niti čak na ljuti sos tabasko, već na populaciju koja se u njihovim očima ne razlikuje mnogo od šljama. Uostalom, Bušova majka je nedugo posle udara Katrine za one koji su se iz poplavljenih područja nekako dokopali Teksasa izjavila da nemaju za čim mnogo da žale, jer im je prihvatni smeštaj znatno bolji od njihovih domova. Mnogi su, što je poraznije, tek nakon slika očajnika koji čame na krovovima kuća čekajući spas otkrili da u Americi ima siromaštva i ljudi koji ne voze kola.

…i pošta stradalima u prošlodišnjoj katastrofi

NEUMOLJIVA STATISTIKA: Spajk Li jeste sklon teorijama zavere, ali je činjenica da se najsporije oporavljaju najsiromašniji delovi grada. Statistike, kojima se ovde ovih dana svi bave, jer je ona moćno oružje u zahuktaloj političkoj borbi što se vodi i preko leđa žrtava Katrine, kažu da se u siromašne delove grada, kao što je npr. Lower 9th Wade, vratila tek svaka peta porodica. Ogromna većina onih koji su ostali bez krova nad glavom jesu oni koji su živeli od prihoda manjeg od 20.000 dolara godišnje, što je u zemlji gde minimalna nadnica na sat iznosi oko pet dolara granica bede.

Iako zvanični podaci Bele kuće o multimilionskoj pomoći treba da prikažu velike napretke u obnovi, i još važnije, odlučnost vlade da stradalnike neće ostaviti na cedilu, statistika je neumoljiva. Još su nemilosrdniji prizori koji se vide golim okom. U Nju Orleansu su čitavi kvartovi pusti, iz mnogih kuća se širi smrad od buđi, a vlasnici se nisu pojavili od nesreće, iako je grad doneo propis da svaki vlasnik mora da očisti svoju kuću najkasnije do 29. avgusta, do godišnjice nesreće. Vlasti za sada ne pokazuju nameru da ovaj zakon ozbiljno i sprovedu. U gradu je pre Katrine živelo oko 460.000 stanovnika, danas ih je polovina manje. Više od 60 odsto domaćinstava i preduzeća ne dobija redovno struju, veliki su problemi i sa snabdevanjem vode, a i pošta stiže neredovno. Neki delovi grada i danas izgledaju kao da je Katrina udarila pre nedelju – a ne pre godinu dana. „Glavne službe jedva rade“, kaže Dženet Hauard iz jednog istraživačkog centra u Nju Orleansu. „Grad praktično ne funkcioniše.“

Broj lekara u gradu se prepolovio, a broj psihijatara desetkovao. Pri tom, broj samoubistava povećan je za 400 odsto. Tek jedna trećina škola radi.

„Prilikom svakog obilaska vlada tišina kao na sahrani“, kaže vlasnica jedne turističke agencije koja je turiste nekad dovodila u znamenitu Francusku četvrt, a danas ih vodi na obilazak grada autobusom koji traje oko tri sata, kako bi sagledali stepen razaranja. „Čak i oni koji su imali prilike da vide sve to na televiziji, zaneme od užasa, svi kažu da je mnogo strašnije nego što su mislili.“ U čuvenoj ulici Burbon muzika trešti iz lokala i barova, ali nećete naleteti na pijanog čoveka, a ranije bar jednog niste mogli da promašite. Vlasnica butika iz ulice Rojal koja preseca turističku četvrt kaže da je jedva opstala u biznisu. „Samo što nisam krala“, kaže, i dodaje da ni puškom ne možete da pogodite turistu.

Ni sve đubre nije uklonjeno, procenjuje se da je na ulicama grada još oko 250.000 istrulelih automobila. Kada mu je novinar uglednog programa „60 minuta“ CBS-a skrenuo pažnju na tu okolnost, gradonačelnik Nju Orleansa Nejgin se brecnuo rečima zbog kojih je kasnije morao da se izvinjava: „Vi u Njujorku ni nakon pet godina niste u stanju da sredite već jednom tu jednu rupu u zemlji. Prema tome, budimo fer.“

„Oluja je donela tragediju, to znamo, ali je još tragičnije kako je vlada reagovala“, izjavio je senator Heri Rid, šef demokratskog kluba, obilazeći grad nekoliko dana pre godišnjice. Senatorka iz Lujzijane Meri Landrije, takođe iz redova demokrata, kaže o Bušovom odnosu prema stradalnicima: „Razumem da ima i drugih važnih prioriteta – rat u Iraku, sukobi na Bliskom istoku – ali za Katrinu kao da nema mesta. Pitam se da li uopšte misli na nas.“

SAM SA SVOJIM RANAMA: Do kraja nedelje, važni gosti iz Vašingtona će se razići, i ostaviti grad da liže svoje rane kao što je to radio i do sada.

Buš je za sebe imao običaj da kaže da je „osećajni konzervativac“ i taj imidž je uspešno održavao sve do prošle godine, kada je čak i mnoge svoje pristalice razočarao reakcijom na tragediju. Trebalo mu je četiri dana da prekine odmor i poseti mesto tragedije, a Amerika će dugo pamtiti sliku kako sa bezbedne udaljenosti – iz predsedničkog aviona – posmatra užas i pustoš koji je Katrina ostavila iza sebe. Od prošle godine je u pogođenom regionu bio desetak puta, ali poslednji put pre više od osam meseci. U redovnom godišnjem obraćanju naciji o novogodišnjim praznicima Katrinu jedva da je pomenuo. Sva istraživanja koja ovdašnji vodeći mediji sprovode u saradnji sa agencijama za ispitivanje javnog mnjenja pokazuju da mu se od prošle godine u ovo doba rejting prilično srozao, i da više od 60 odsto ispitanih smatra da predsednik nije na visini zadatka. To njegove saborce iz redova republikanaca čini prilično nervoznim uoči izbora u novembru. Do tada Misisipijem, koji izvire na severu u Minesoti i teče do Nju Orleansa, ima još dosta vode da protekne. U međuvremenu, naciju 11. septembra čeka još jedna teška godišnjica.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet

Nemačka

21.јул 2025. Lili-Mari Hilčer / DW

Kako do penzije mnogo pre penzije

Neki zaposleni pokušavaju da steknu dovoljno, ne bi li prestali da rade i pre penzije, koja u Nemačkoj počinje u 67. godini. Da li je to zaista moguće, i ako jeste – kako, piše Dojče vele

Trgovina narkoticima

21.јул 2025. M. L. J.

Saradnja sa albanskom mafijom i droga u zatvorima: Narko bos Ekvadora izručen Americi

Vođa ekvadorske bande Adolfo Masias Vilamar, poznat pod nadimkom Fito, koji je povezan sa Balkanom, izručen je Sjedinjenim Američkim Državama

Rat

20.јул 2025. S.Ć.

Ubijeno 67 ljudi u severnoj Gazi dok su čekali u redu za hranu

U severnoj Gazi je u subotu ubijeno 67 ljudi dok u čekali u redu za hranu, još šestoro na drugim lokacijama, i još 32 u južnoj Gazi

Porušena džamija u gradu Deir al-Balah

Bliski istok

20.јул 2025. T. S.

Izrael izdao upozorenje o evakuaciji: Ofanziva stiže u centar Gaze

Izrael je izdao upozorenje o evakuaciji centralnog dela Gaze, uprkos strahu porodica izraelskih talaca da se tamo nalaze njihovi rođaci. U međuvremenu, stotine civila čeka pomoć koja ne stiže, dok UN upozoravaju na glad i kolaps zdravstvenog sistema

Autobuska stanica u blizini Američke ambasade u Londonu: Donald Tramp u društvu Džefrija Epstajna

SAD

19.јул 2025. Tomas Lačan / DW

Slučaj Epstajn: Da li je i Tramp zagazio u „močvaru“?

Slučaj Epstajn je simbol „močvare“ i svih teorija zavere o eliti koja „zaista vlada svetom“. Tramp je stekao slavu (i glasove birača) obećanjem da će „tu močvaru da isuši“. Zašto se sada nećka da objavi spise o tome

Komentar

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Politički život i smrt

Pobeđuje onaj ko poslednji ostane na nogama

Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure