img
Loader
Beograd, 9°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Španija

Ista politika, drugi stil

04. septembar 2003, 08:33 V. S
Copied

Mariano Rahoj, dosadašnji prvi potpredsednik vlade, biće kandidat vladajuće Narodne stranke (PP) na parlamentarnim izborima idućeg marta

Upravni odbor španske vladujuće Narodne partije (PP) usvojio je u utorak 2. septembra sa 503 glasa „za“ i jednim praznim listićem predlog šefa stranke, premijera Hosea Marije Asnara, da kandidat na parlamentarnim izborima u martu iduće godine bude dosadašnji prvi potpredsednik vlade Mariano Rahoj. Odluka je, naravno, bila čista formalnost jer je od trenutka kada je za vikend objavljeno da je Rahoj kandidat, svima bilo jasno da o tome više nema šta da se diskutuje.

U prvim analizama Asnarove odluke o nasledniku provejava ocena da je ona ipak očekivana. Naime, Rahoj se, iz više razloga, u internim partijskim krugovima, a naročito kod Asnara, kotirao bolje nego druga dva kandidata koja su se spominjala, drugi potpredsednik i ministar ekonomije Rodrigo Rato i bivši ministar unutrašnjih poslova Haime Major Oreha, čija je zvezda posle gubitka izbora u Baskiji u silaznoj putanji.

SIGNALI ZADOVOljSTVA: Istovremeno, sa više strana, uključujući i opozicioni PSOE, stižu signali zadovoljstva zbog izbora Rahoja jer je reč o staloženom političaru, spremnom na dijalog koji će nesumnjivo biti nastavljač Asnarove politike, ali na potpuno drugi način.

To o nastavku „linije Asnar“ u martu iduće godine treba da verifikuju birači, do tada Rahoj postaje generalni sekretar partije i kandidat koji će se suprotstaviti Hoseu Luisu Sapateru, lideru socijalista koji se u poslednje vreme isticao agresivnošću prema Asnaru. Sa Rahojem neće biti takav ne samo zato što je novi politički protivnik drugačijeg karaktera već i zato što ih, na izvestan način, vezuje bar medjusobni respekt, ako ne i neka vrsta prijateljstva, koliko je to moguće izmedju dva visoka funkcionera dve suprotstavljene partije. Možda je najbolje reći da postoji medjusobna simpatija i puno poštovanje.

Rahoj i Sapatero vidjeni su 30. jula ove godine na ručku u madridskom restoranu Džokej, a nije tajna ni tema razgovora. Tražili su moguće dodirne tačke i zajedničku strategiju u borbi protiv separatističkih tendencija Huana Hosea Ibareće, predsednika Baskije, čiji plan o suverenitetu jednako iritira i socijaliste i populiste. Naravno, premijer Asnar je prethodno odobrio vidjenje, a Sapatero tvrdi da je od tog časa znao da će Mariano Rahoj biti njegov rival na narednim izborima.

Mariano Rahoj Brej (48) bio je u svim vladama Hosea Marije Asnara od dolaska na vlast 1996. Štaviše, bio je neka vrsta „ministra za sve“ jer ga je Asnar slao tamo gde mu je najviše „gorelo“. Bio je ministar javnih radova, obrazovanja i nauke, potom je u drugom Asnarovom mandatu jedan period proveo kao ministar unutrašnjih poslova, a poslednja funkcija mu je – prvi potpredsednik vlade, ministar u Predsedništvu i portparol vlade. Po obrazovanju je pravnik, oženjen je, ima sina. Političku karijeru počeo je u nekadašnjem Narodnom savezu (Aliansa popular), prethodnici Narodne partije (Partido popular, PP). Još 1981. bio je poslanik u prvom parlamentu autonomne Galicije. Na nacionalnu političku scenu stupio je 1986, kada je izabran za poslanika u „saveznom“ parlamentu. U rukovodstvo Narodne partije, kao član Nacionalnog izvršnog komiteta, ušao je na IX kongresu u januaru 1989.

A od 1990, kada je Asnar postao šef partije, penje se još više i postaje zamenik generalnog sekretara. Tih godina imao je značajnu ulogu u konsolidaciji redova Narodne partije, uzdrmanih takozvanim slučajem Naseiro, odnosno aferom o nelegalnom finansiranju partije.

PRETERANA LOJALNOST: Dok iz Narodne partije, uključujući čak i „odbačenog“ Rodriga Rata, stižu poruke stopostotne podrške Rahoju, sa drugih strana – bez negiranja njegove vrednosti – iz nekih medija bliskim socijalistima stižu i ocene da je Asnar odabrao čoveka na koga će moći da utiče. Procenjuje se da bi sa Ratom to bilo nemoguće. Rahoju se priznaju inteligencija, spretnost, fini smisao za humor i sposobnost dijaloga, ali mu se istovremeno prigovara da je „previše lojalan“, da mu ekonomija i spoljna politika nisu jače tačke. Na medjunarodnom planu Rahoj startuje sa prilično niske pozicije i ako stigne do palate Monkloa moraće dosta da poradi na svom medjunarodnom imidžu, jer mu Asnar na tom planu ostavlja težak domaći zadatak. Aktuelnom premijeru može se prigovoriti štošta u medjunarodnoj politici, posebno čvrsta linija odbrane američke politike prema Iraku, ali mu se ne može osporiti da je za gotovo osam godina mandata stekao ugled ozbiljnog političara.

Šta o svemu misle birači, znaće se u martu iduće godine. U medjuvremenu, evo nekoliko izjava španskih političara iz ostalih partija:

„Dobro ga poznajem i želim mu sve najbolje… kao budućem šefu opozicije“ (Hose Bono, PSOE).

„Njegov niski profil unutar partije omogućiće Asnaru da i dalje vuče konce… Njegov ponekad ciničan stil izražavanja neće biti dobro primljen u španskoj javnosti“ (Gaspar Ljamasares, Ujedinjena levica).

„Najvažnije je da odlazi Asnar. Rahoja treba dočekati sa respektom, kao svakog drugog kandidata“ (Pascual Maragalj, PSOE–Katalonija).

„Mi Baskijci imamo u PP-u, u ovom slučaju u Rahoju, najvećeg protivnika izražavanju naše volje slobodno i demokratski“ (Huan Maria Huaristi, Baskijska nacionalna partija, PNV).

„Rahoj je garancija za nastavak iste politike PP“ (Djoan Ridao, Republikanska levica Katalonije, ERC).

„Vrlo je tolerantan i spreman na dijalog, njegov izbor čini mi se logičnim“ (Luyis Mardones, Kanarska koalicija).

„On je najbolji kandidat koga PP ima, efikasan je i ozbiljan“ (Hose Maria Mur, Partija Aragona, PA).

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet
Arhivska fotografija - obeležavanje godišnjice 2019. godine

Svet

17.maj 2025. Igor Lasić (DW)

Obeležena 80. godišnjica stradanja na Blajburškom polju

Ovogodišnje obeležavanje stradanja na Blajburškom polju okupilo je tek stotinak ljudi. Jer, u Austriji više nema volje da se masovni skupovi dozvole

Rusko-ukrajinski sukob

16.maj 2025. I.M.

Razmena 1.000 za 1.000 zarobljenika: Prvi konkretan ishod rusko-ukrajinskih pregovora u Istanbulu

Delegacije Rusije i Ukrajine sastale su se u Istanbulu prvi put licem u lice još od marta 2022. godine. Iako nije postignut dogovor o prekidu vatre, usaglašena je razmena 1.000 zatvorenika sa obe strane, potvrdili su zvaničnici. Ukrajina je zatražila razgovore lidera, a Rusija najavila spremnost da ih „razmotri“.

Rat u Ukrajini

16.maj 2025. B. B.

Predstavnici Ukrajine i Rusije konačno se sastali u Istanbulu

Iako se predsednici Rusije i Ukrajine, Vladimir Putin i Volodimir Zelenski, drže po strani, njihovi pregovarači su seli za isti sto da razgovaraju o primirju

16.maj 2025. Srećko Matić (DW)

Dr Konstanca Icel: Šokirana nasiljem u Srbiji, studenti preuzimaju odgovornost za budućnost

Direktorka Evropske kuće istorije dr Konstanca Icel kaže da je veoma impresionirana hrabrošću studenata iz Srbije

Rat u Ukrajini

15.maj 2025. B. B.

Erdogan i Zelenski razgovarali skoro tri sata, ali se ne zna o čemu

Sastanak je bio zatvoren na medije, a nakon sastanka niko se nije obratio javnosti

Komentar

Pregled nedelje

Ne smemo gledati i ćutati

Republika Srbija je u opasnosti. Ako ostanemo nemi na montirani proces protiv političkih zatvorenika u Novom Sadu i kraljevački slučaj gde su žrtve proglašene za nasilnike, uskoro ćemo svi štrajkovati glađu i žeđu za mrvicu pravde

Filip Švarm

Komentar

Novosadski taoci režima: Ko ruši državu, a ko je brani

Režimska odmazda biće strašna ako otpor posustane. Sada hoće da utamniče ljude koji su čavrljali o rušenju vlasti jer su time tobože rušili državu. Ali, državu je oteo i srušio režim, odavno

Nemanja Rujević

Država i kultura

Skadar na Bojani: Da li će beogradska Filharmonija opet izvisiti za zgradu

Ministarstvo za javna ulaganja podnelo je zahtev za građevinsku dozvolu za gradnju nove zgrade Beogradske filharmonije. S obzirom da se zna da je projekat preskup i da za njega nema para, deluje da je i ovo samo nova šarena laža

Sonja Ćirić
Vidi sve
Vreme 1793
Poslednje izdanje

Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva

Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati se
Lokalni izbori u Zaječaru i Kosjeriću

Studenti i ostali u kampanji

Građevinske tempirane bombe

Život pod nadstrešnicom

Istraživanje: Autizam u Srbiji

Novca ima za delfinarijum, ali ne i za lične pratioce

Prvi Amerikanac na tronu Svetog Petra

Svojim putem, uz Franjine putokaze

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure