„Postoji odluka o razdvajanju, ali još nije određen konkretan datum. Potrebno je da se uradi dosta analiza. Mi bismo to želeli već sada, ali, osim nas, postoje još dve strane u tom procesu. Za ovo je, naravno, potrebno vreme“, rekao je predsednik Republike Srpske Milorad Dodik u intervjuu za TASS na marginama Peterburškog međunarodnog ekonomskog foruma, piše N1.
On je kao zadatak naveo pokretanje pregovaračkog procesa.
„Sigurni smo da u ovoj fazi već postoji dovoljno istorijske, opšte civilizacijske zrelosti i razumevanja da to treba i da će se desiti“, rekao je Dodik.
Prema njegovim rečima, ostanak u okviru Bosne i Hercegovine za Republiku Srpsku je „sinonim za gubitak vremena i mogućnosti“.
„Zbog toga je potrebno što pre realizovati šta želimo, kako bismo prestali da trošimo resurse nadajući se da će Bosna i Hercegovina nešto učiniti“, dodao je predsednik Dodik. On istovremeno tvrdi kako Republika Srpska „apsolutno“ ne želi da stvara „nestabilnost“.
„Zato smo, pre svega, dali predlog Bosni i Hercegovini da se povuče iz zemlje, da raskine Dejtonski sporazum. Mi zapravo idemo u tom smeru“, naveo je on.
Putin: Rusija podržava Dejtonski sporazum
Dodik je juče razgovarao sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom u Sankt Peterburgu, a ruski predsednik je rekao da njegova zemlja ne menja stav u vezi sa Dejtonskim sporazumom i da smatra da je Dejton osnov za očuvanje situacije u Bosni i Hercegovini, ali i za razvoj, prenela je Radio-televizija Republike Srpske.
Putin je u razgovoru sa predsednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom u Sankt Peterburgu kazao da je stav Rusije poznat. Naveo je da su ingerencije u Dejtonskom sporazumu fiksirane i dodao da će Rusija doprineti tome.
On je naglasio da treba raditi na dodatnom unapređenju saradnje Republike Srpske i Rusije.
Dodik je naglasio da Moskva stoji iza nastojanja RS da se poštuje slovo Dejtonskog sporazuma i istakao da je Putin pun prijateljstva i razumevanja.
„Rusija je garant Dejtona i ponašala se u skladu sa slovom Dejtona“, kazao je Dodik.
Pretnje traju godinama
Milorad Dodik već godinama govori o otcepljenju Republike Srpske od Bosne i Hercegovine, a nedavno je najavio i da će se Srbi povući iz svih procesa odlučivanja na nivou BiH, ako se usvoji rezolucija o Srebrenici.
Dodik je ranije rekao da će vlasti Republike Srpske u roku od 30 dana pripremiti rezoluciju o mirnom otcepljenju tog entiteta od Bosne i Hercegovine. Prema njegovim rečima, to će obezbediti očuvanje postojećeg modela funkcionisanja privrede i njeno prilagođavanje modelu mirnog razdvajanja u roku od nekoliko godina.
Lider Republike Srpske povezao je tu inicijativu sa nacrtom rezolucije Generalne skupštine UN o genocidu u Srebrenici 1995. godine koju je Dodik nazvao nezakonitim. On je takođe rekao da međunarodna zajednica ne obraća pažnju na ubistvo oko 3.500 etničkih Srba, žrtava islamskih milicija u oblasti Srebrenice tokom oružanog sukoba početkom 1990-ih, navodi ruska agencija TASS.
SAD: Nećemo dozvoliti kršenje Dejtonskog sporazuma
Sjedinjene Američke Države su čvrstog stava da neće dopustiti otcepljenje Republike Srpske od Bosne i Hercegovine i na takav pokušaj kršenja Dejtonskog sporazuma će reagovati, objavio je ranije pomoćnik američkog državnog sekretara Džejms O’ Brajen.
„U Dejtonu smo o tome razgovarali i svi su tamo shvatili da nema prava na otcepljenje. Tačka. SAD će delovati ako bilo ko pokuša da promeni ovaj osnovni element Dejtona“, navodi se u objavi O’Brajena na društvenoj mreži Iks.
On je time potvrdio reakciju koja je ranije stigla iz Ambasade SAD u Sarajevu, u kojoj je takođe stajalo da lider RS Milorad Dodik greši ako misli da će SAD stajati po strani dok on gura BiH u nove sukobe.