U Bosni i Hercegovini u utorak, 8. oktobra, je Dan žalosti zbog katastrofalnih poplava i odrona u kojima je prema zvaničnim informacijama u Jablanici i Konjicu stradalo 18 osoba. Nastavlja se, istovremeno, potraga za onima koji se vode kao nestali. MUP Srbije je kao pomoć uputio 36 pripadnika tima za spasavanje sa 12 vozila.
Tužilaštvo Hercegovačko-neretvanskog kantona formiralo je predmet o kamenolomu u Donjoj Jablanici, piše RTS.
Peti je dan od katastrofalnih poplava koje su pogodile Bosnu i Hercegovini, a Dan žalosti je proglašen u oba entiteta – Republici Srpskoj i Federaciji Bosne i Hercegovine.
Najveća materijalna razaranja na infrastrukturi zabeležena su na području Konjica u Buturović Polju.
„Najviše su krive vlasti”
„Svi smo krivi, a najviše vlasti, što se ne čini dovoljno na prevenciji katastrofa”, rekao je akademik Muriz Spahić, stručnjak za hidrologiju i geografiju, osnivač Udruženja geografa BiH i bivši dekan i profesor na Prirodno-matematičkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu za „Al Džaziru”.
On je dodao i da su poplave nastale kao odgovor na dugu letnju sušu, jer, statistički gledano, jedno nevreme uvek prouzrokuje drugo. Ove poplave treba posmatrati i u kontekstu značajnih fluktuacija, odnosno klimatskih promena.
Uzrok tragičnim posledicama, tvrdi Spahić, leži i u činjenici da su pogođena naselja izgrađena u podnožju strmih padina nagiba većeg od 60 stepeni.
„Ogromne količine vode izazvale su geomorfološki stres koji je stvorio nove oblike reljefa kakvi se u normalnim okolnostima ne bi stvorili ni za 100 godina“, kaže Murić.
On takođe upozorava da korita reka nisu redovno održavana i da se o odlaganju smeća ne vodi računa, te da u takvom ambijentu imamo i seču šuma, sve to, u kombinaciji s klimatskim promenama, preti sličnim katastrofama i u budućnosti.