Grčka policija nije dobila odobrenje Svete Epistasije, upravnog telo Svete Gore, da sa jakim snagama i „velikim vozilima“ izvrši odluku suda i iseli monaštvo manastira Esfigmenu, a umesto toga Sveta Epistasija je tražila da policija precizira svoj zahtev.
Na sastanku Svete Epistasije donet je zaključak da je zahtev policije „nejasan“ i zbog toga je odlučeno da se traži njegova konkretizacija, kako bi uprava Svete Gore mogla o njemu da odluči, prenosi N1.
Prethodno se polcija pripremala se da sprovede operaciju čiji je cilj izbacivanje 118 monaha koji žive u svetogorskom manastiru Esfigmenu, koji je godinama u raskolu sa ostakom Svete Gore, Vaseljenske patrijaršije i šire pravoslavne zajednice.
Taj raskol potiče od protesta bratstva manastira Esfigmenu protiv ekumenskog angažmana vaseljenskog patrijarha sa katoličkom crkvom i drugim institucijama, ali i zbog najava da će ženama biti omogućeno da posećuju Svetu Goru.
Dok su ostali svetogorski manastiri ranije izražavali nezadovoljstvo time što su prestali da pomen patrijarha tokom bogosluženja, bratstvo manastira Esfigmenu se opredelilo za radikalniji stav i povezalo se sa raskolničkom grupom takozvanih „starokalendaraca“.
Ostali privrženi izvornom julijanskom kalendaru
Pojam „starokalendarci“ vezuje se za grupe pravoslavnih hrišćana koji su se odvojili od zvaničnih crkava jer su neke od njih usvojile julijanski kalendar koji je revidirao naučnik Milutin Milanković, dok su „starokalendarci“ ostali privrženi izvornom julijanskom kalendaru.
Pošto Ustav i propisi koji regulišu Svetu Goru zabranjuju da monasi sarađuju sa raskolničkim grupama ili žive u zajednici sa njima, monahe iz manastira Esfigmenu već su nekoliko puta pokušali da isele iz tog manastira, a sada se policija priprema za još jedan pokušaj deložacije, piše sajt Greek city times.
Policija je podneli zahtev Svetoj Epistasiji, upravnom monaškom telu Svete Gore koje predstavlja 20 manastira i traži odobrenje za sveobuhvatnu operaciju koja uključuje značajne policijske snage i vozila.
Spremni da brane manastir „do smrti“
Kao odgovor na policijski zahtev, iguman manastira Metodije i monasi naveli su da su odlučni u svojoj rešenosti da brane svoj manastir.
„Spremni smo da branimo manastir do smrti, ovo je naša duhovna domovina. Ovde smo se duhovno rodili, a ovde ćemo i umreti“, kaže iguman Metodije.
On policiju opisuje kao obične službenike koji samo izvršavaju naređenja i upozorava na mogućnost unutrašnjih sukoba
Iguman Metodije ističe da bi vlasti Svete Gore trebalo da se preispitaju ukoliko sa policijom dođu i nateraju Grke da se bore protiv grčkih monaha.
„Optužuju nas za stvari koje nisu istinite, da obučavamo Ruse. Ko dođe, mi ćemo ga ugostiti, daćemo mu parče hleba da pojede“, kaže iguman Metodije, a piše sajt Greek reporter.
Iguman Metodije tvrdi da je razlika između mohana Esfigmenu sa vaseljenskim patrijarhom duhovne prirode.
„Ne smatramo pravoslavnim zbog onoga što radi, s obzirom da delovanje protiv pravoslavne crkve i zato ga ne poštujemo“, kaže iguman Metodije.
On ocenjuje da je „evropski novac trojanski konj koji će uništiti Svetu Goru, jer će, na zahtev Evropske unije ženama biti dozvoljen ulazak na Svetu Goru“.
Duga istorija sukoba
Koliko su monasi manastira Esfigmenu ozbiljni govore i raniji incidenti u kojima su učestvovali kada je policija pokušala da ih izbaci.
Nakon višegodišnjih nesporazuma, svađa i povlačenja po sudovima, 2006. godine izbila je tuča između monaha iz manastira Esfigmenu i monaha koji su pokušali da uđu unutar ovog zdanja kako bi započeli izgradnju nove zgrade.
Koškanje na ulazu ubrzo se pretvorilo u žestok sukob, nakon čega su monasi iz manastira motkama, gvozdenim polugama i aparatima za gašenje vatre jurnuli na sabraću koja su, naoružana sličnim priručnim sredstvima, pokušavala da uđu u manastirsko dvorište.
Povređeno je sedam monaha, a četvorica su završila u bolnici, dok jena zidinama manastira ostala da se vijori crna zastava sa napisom „Pravoslavlje ili smrt“.
Veliki incident dogodio se i 2013. godine kada je svet obišla fotografija koja prikazuje monaha kako baca „molotovljev koktel“ na policiju.
Zatvorske kazne
Prvobitno, iguman Metodije i još jedan monah su 2017. godine zbog toga osuđeni na 20 godina zatvora, a još šest monaha je dobilo kazne od 10 godina i četiri meseca.
Međutim, te kazne su naknadno smanjene 2019. i 2021. godine na 17 godina, odnosno 9 godina i pet meseci, a zatim dalje na pet i po godina, i dve godine i devet meseci.
U julu 2020. godine grčki sudovi su zahtevali da raskolnici prepuste svu imovinu novom bratstvu manastira Esfigmenu, koje je uspostavio vaseljenski patrijarh Vartolomej 2005. i koji trenutno boravi u prestonici Svete Gore Kareji.
Nakon te presude, vlasti su započele proces deložacije monaha, koja je odlukom Svete Epistasije za sada odložena.