Lični stav
Studentski protesti: Kasno je za pričam ti priču
Nijedna „viđenija“ strana ambasada i njihove vlade ne podržavaju studentske proteste. Naprotiv, njima bi više odgovaralo da se sve vrati u „normalne“ tokove
Studenti prištinskog univerziteta sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici sa trakama na ustima i indeksima u rukama protestovali su u sredu, 23. oktobra. U saopštenju su naveli da prelepljena usta pokazuju stanje srpskog naroda na Kosovu i Metohiji
Trake na ustima, indeksi u rukama, pa zatim njih uvis na svaku pojavu kosovske policije. Ovako su studenti prištinskog univerziteta sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici prošetali kroz grad u sredu, 23. oktobra, piše KoSSev.
Oko stotinu studenata, simbolično u 12.44 časova, okupilo se kod studentske menze. Povod za protestnu šetnju, nije bio najavljen. U toj tišini su se uputili ka gradskom šetalištu, otišli do dna, pa se vratili nazad. Pozdravljali su ih iz lokalnih kafića.
Sa šetališta su se odmah uputili ka policijskoj stanici, pored nje prošetali i vratili do studentskih domova, gde su se i razišli.
Na protest su došli sa trakama na ustima, odbijajući da govore za medije. „Ostajemo nemi“, poruka je protesta.
„Naša prelepljena usta pokazuju stanje srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, koji danas nema slobodu govora, ali ni ostala osnovna ljudska prava. Upravo zato nismo želeli da dajemo kakve izjave medijima”, saopštili su studenti Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici na svom Instagram nalogu „Indeks za slobodu”.
View this post on Instagram
Najavljuju nove akcije
Studenti najavljuju nove akcije, odnosno da je ovo početak „demokratske, civilne i nenasilne borbe“.
„Kroz performanse ćemo pokazati celom svetu sa čime se danas susreću Srbi na Kosovu i Metohiji, koji danas žive život nedostojan čoveka u 21. veku“.
Ujedno tvrde da su na kraju performansa koji je, kako dodaju, prošao bez najmanjeg incidenta, njihovim kolegama prišli inspektori u civilu i da im navodno „nisu dozvolili da se pomere nekoliko minuta dok su ih ispitivali“.
„Iako je teško i neprijatno, to nas neće pokolebati u borbi za naša prava i bolje sutra studenata i celokupnog srpskog naroda“.
Međutim, ni nakon protesta studenti nisu želeli da daju izjavu za medije, a neki od njih su kažu „slučajno bili tu”.
Kosovska policija: Protest nije prijavljen
Protestna šetnja nije bila prijavljena policiji.
Upitan o tvrdnjama studenata, Petrit Fejza iz Kosovske policije regiona Sever, izjavio je večeras za KoSSev da su se službenici tokom protesta raspitivali o tome ko je organizator.
Ipak, potvrdio je da je u međuvremenu jedna osoba pozvana na razgovor upravo s ciljem kako bi policija došla do ove informacije. „Pitali smo ga ko je organizator protesta zato što to treba da se prijavi policiji i mi smo se raspitivali ko je organizator“.
Saslušan je savetnik rektora
Savetnik rektora Prištinskog univerziteta sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici Nemanja Biševac saslušan je u policiji nakon mirnog protesta grupe studenata u tom gradu, prenosi RTS.
Biševac je RTS-u potvrdio da je pozvan na razgovor u stanici policije, pod sumnjom da je organizator protesta, iako nije učestvovao na njemu, niti ga je, kako kaže, organizovao.
Pušten je posle posla sata ispitivanja i upozoren da će ako se budu protesti ponovili, dobiti novčanu kaznu ili biti upućeni sudiji za prekršaje.
Biševac je uveren da njegovo ispitivanje u policiji neće zastrašiti studente da i dalje demonstriraju svoje neslaganje sa potezima lokalnih i vlasti u Prištini, te sa akcijama policije, kao produžene ruke vlasti.
Izvor: KoSSev, RTS
Nijedna „viđenija“ strana ambasada i njihove vlade ne podržavaju studentske proteste. Naprotiv, njima bi više odgovaralo da se sve vrati u „normalne“ tokove
Uspeh protesta valja odmeravati ne prema onome šta bismo sve želeli da se kroz njih postigne nego prema onome što su već postigli. A to što je postignuto ogromno je. Sve i kad bi protesti bili smesta obustavljeni, njihov trag ne bi se izgubio nego bi, naprotiv, delovao kao važna činjenica naše političke budućnosti i ovoj bi vlasti zasigurno skratio životni vek. Protesti mogu da dođu i prođu, ali njihov trag i učinak ostaje kao trajno političko dostignuće
Crvenim srednjim prstom je kao putokazima praktično ocrtan povratak u škole i na fakultete. Bilo je potrebno manje od par dana da se ova kampanja zaustavi, jer je ona praktično političko samoubistvo
Strah je nestao, nema prostora za manipulaciju organizacijom protesta, propaganda dopire do sve manjeg broja ljudi i ostavlja sve slabiji utisak. Ako jedan psihološki faktor može igrati važnu ulogu, to su zrelost ličnosti i snaga da se poraz prizna pre nego što budu uništeni i poslednji ostaci nezavisnih institucija i bude došlo do još masovnijeg prolivanja krvi
Dok građani Srbije masovno izlaze na ulice i dok se studenti brutalno prebijaju, zemlja je ostala bez dva ključna stuba vlasti – vlade i Regulatornog tela za elektronske medije (REM). U isto vreme, proces izbora novih članova REM-a, tela koje bi trebalo da obezbedi nezavisnost medijskog prostora, potpuno se raspao zbog nepravilnosti i političkih manipulacija koje su dovele do povlačenja kandidata iz većine predlagačkih oblasti
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve