Traženje pravde
Stotine protesta u Srbiji: Ulice jalovo protiv Vučića
Građani Srbije sve češće svoje nezadovoljstvo iskazuju na ulici. DW je istraživao šta je zajedničko protestima, šta mlade motiviše da se bune i kako gledaju na nasilne proteste
Ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić najavio je da bi procedura za uvođenje 5G mreže u Srbiji trebalo da bude gotova do juna 2025. godine
„Očekujemo da će krajem maja, početkom juna, kompletna procedura za uvođenje 5G mreže biti završena i da će polako mobilni operatori koji će dati najbolju ponudu i čije će ponude biti prihvaćene, polako ući u proceduru uvođenja 5G mreže“, izjavio je ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić.
Prvi korak ka uvođenju 5G signala je javna rasprava u vezi sa pravilnikom o minimalnim uslovima za uvođenje 5G mreže.
„Ta javna rasprava je počela 13. septembra i traje 30 dana, 25. septembra u podne u Palati Srbije imaćemo i okrugli sto u okviru javne rasprave i ovom prilikom pozivam sve zainteresovane da se odazovu“, rekao je Ristić za RTS.
Nakon rasprave ministar informisanja i telekomunikacije potpisuje pravilnik, a sledeći korak jeste u nadležnosti RATEL-a.
„Oni raspisuju međunarodnu aukciju koja bi trebalo da se završi do proleća naredne godine. I mi negde očekujemo da krajem maja, početkom juna, kompletna procedura bude završena i da polako mobilni operatori koji će dati najbolju ponudu i čije će ponude biti prihvaćene polako uđu u proceduru uvođenja 5G“, rekao je Ristić.
On je istakao da će se ići na objedinjenu aukciju za 2G, 3G, 4G obnovu spektra i sa druge strane za uvođenje 5G mreže.
„To je bila jedna od molbi operatora. Takva praksa postoji u čitavom nizu evropskih zemalja. To će olakšati posao operatorima jer će ta aukcija biti jedinstvena“, naglasio je Ristić.
Noćna mora za teoretičare zavere
U vreme pandemije kovida-19 samo pominjanje 5G tehnologije izazivalo je dodatnu paniku među ionako preplašenim teroretičarima zavere, pa su se na društvenim mrežama širile teorije da 5G tehnologija pomaže u prenošenju virusa, što su naučnici odbacili kao potpunu glupost.
Te teorije zavere tvrde da je 5G tehnologija nekako bila odgovorna za pojavu korona virusa, i javlaju se u u dve varijante.
Jedna varijanta kaže da 5G tehnologioja nekako suzbija imuni sistem, čime su ljudi navodno podložniji zarazi, dok druga tvrdi da se virus prenosi upotrebom 5G tehnologije.
Istina je da 5G radio talasi ni izbliza nisu dovoljno jaki da bi uticali na imuni sistem, a potpuno je nemoguće da 5G tehnologija prenosi virus, pošto su virusi i elektromagnetski talasi, koji omogućavaju mobilnu telefoniju, potpuno različite stvari.
5G mreža je „štetna zato što se tako priča“
U Srbiji su se terorije zavere o 5G mreži i njenom pogubnom uticaju na čoveka baš lepo primile, pa su nadživele i pandemiju kovida-19.
Krajem februara 2024. godine žitelji jedne ulice u Staroj Pazovi protestovali su zbog postavljanja 5G antene u njihovom komšiluku.
Tražili su od opštine da reguliše postavljanje te opreme, da se ona izmesti dalje od kuća jer, kažu pozivajući se na informacije Svetske zdravstene organizacije, još nema dovoljno informacija koje bi ukazale da je zračenje 5G bazne stanice bezbedno.
Kada se na ulicama u Srbiji rade ankete sa pitanjima o 5G mreži, većina odgovora se svodi na reči „kancerogena“, „štetna“ i „loša za čoveka“. Na pitanje zašto – zato što se tako priča.
Ta mreža je već dugo jedna od najčešćih tema na platformama za širenje dezinformacija. Teoretičari zavera je prosto obožavaju. Na neki neobjašnjiv način je postala svojevrsni simbol „zapadnog kolonijalizma“, „čipovanja“, „kontrolisanja ljudi“, „zračenja“ i ostalog propratnog sadržaja.
Građani Srbije sve češće svoje nezadovoljstvo iskazuju na ulici. DW je istraživao šta je zajedničko protestima, šta mlade motiviše da se bune i kako gledaju na nasilne proteste
Nekoliko dana pred prve izbore koje će dobiti, Tramp kaže: “mogao bih sada da ubijem čoveka nasred Pete avenije, i opet bih pobedio”. “Mi” se zgražavamo, ali nas pomalo i teši tolika njegova naivnost. On pobeđuje
Malo je psiholoških svojstava tako intrigantnih kao što je stvaralaštvo. Pitanja su brojna i izuzetno uzbudljiva – otkud potiče, od čega zavisi, može li se uvežbati, da li je (uvek) povezano s ludilom... Ako nam pođe za rukom da napravimo nešto originalno, smatramo to svojim, često ga tako i nazivamo, ponosni što smo u tako nečem uspeli. A ako to isto uspe nekome drugom, lako možemo osetiti zavist. Nešto nas kod stvaralaštva mnogo “golica”
Naša ekonomska politika, naša privredna a i najšira javnost, pa i veći deo naše akademske zajednice živi u pogrešnom – ova reč je slaba, možda bi više odgovarala izopačenom – uverenju da nam privreda grabi džinovskim koracima sa skoro zadivljujućim stopama rasta, a one su više nego dvostruko uvećane u odnosu na sasvim skromne prave i tačne stope rasta
Vučič pozvao Trampa u goste, što pre, mada ne znamo da li je obećao da će doći. Ima da bude sve po redu – od hleba i pogače do Ivice koji će da peva i spremi novi set fotografija od prošlog susreta, kao onomad u Njujorku
Goran Ješić i ostali uhapšeni u Novom Sadu
Vučićevi politički zatvorenici Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve