Laburististička partija predvođena Kirom Starmerom je do nogu potukla Torijevce koji su na vlasti bili četrnaest godina. Britanci su glasali za promene. Premirijer Riši Sunak je rivalima čestitao pobedu
Prema još uvek nezvaničnim podacima Laburistička partija je osvojila 410 od 650 poslaničkih mesta. Torijevci su dobacili tek do 131, što je njihov najgori rezultat u posleratnoj istoriji.
Nakon četrnaestogodišnje dominacije konzervativaca u Veliko Britaniji kralj Čarls III će u petak socijaldemokrati Kiru Starmeru (61) zvanično da poveri formiranje nove vlade.
Uspeh Laburista pre svega se objašnjava nagomilanim nezadovoljstvom Britanaca. Mnogi imaju utisak da u zemlji malo toga funkcioniše kako treba, mnogi konzervtivcima još uvek nisu oprostili što su dozvolili Bregzit. Starmer je na čelo Laburističe partije došao 2020. i od tada obećava „promenu“.
„Promena počinje tačno ovde, jer ovo je vaša demokratija, vaša zajednica i vaša budućnost“, rekao je Starmer u četvrtak u svom biračkom okrugu. „Vi ste birali. Sada je na nama da vam isporučimo“.
Prema projekcijama Liberalne demokrate će imati 61 poslanika, prenosi BBC. Reformisti su osvojili 13, a Škotska nacionalna partija 10 poslaničkih mandata.
Parlamentarni izbori trebalo je da se održe na jesen, ali je premijer Riši Sunak lično insistirao na tome da se održe već u julu. Analitičari su smatrali da je to riskantan manevar i ispostavilo se da su bili u pravu.
Sunak priznao poraz
Britain ElectionBolno poražen: Riši Sunak / Foto: Claudia Greco/Pool Photo via AP
Riši Sunak je u noći na petak priznao poraz i čestitao Starmeru
„Laburistička partija je pobedila na ovim parlamentarnim izborima i ja sam ser Kira Starmera pozvao da mu čestitam pobedu“, rekao je Sunak i dodao da su Britanci doneli „otrežnjujuću presudu“ i da za to odgovornost preuzima on.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Čovek koji je autom gazio ljude na božićnom vašaru u Magdeburgu ima čudnu biografiju i tek se naslućuju motivi zlodela u kojem je ubijeno više ljudi, a oko dve stotine je povređeno
Prosvetni radnici su protestovali zajedno za studentima i srednjoškolcima, kako bi im pružili podršku. Oko 150 ljudi okupilo se u petak pred Brandenburškom kapijom u Berlinu u znak podrške studentskim protestima u Srbiji
Bez trunke želje da predviđam političku budućnost Aleksandra Vučića, mogu samo da primetim ogromnu potrebu za prisustvom u medijima, iz čega je moguće izvesti logičan zaključak da Predsednik svoj politički život percipira isključivo kroz medije
Sve što treba da znate o ljudskom doživljaju zime skriva se u nekim romanskim jezicima gde reč za zimu (italijansko inverno, francusko l’hiver) deluje kao da je izvedena iz latinskog infernus što znači pakao (italijanski inferno, francuski enfer). To što možda volite da usred zime odete na skijanje samo znači da pripadate klasi razmaženih koji mogu sebi da priušte potpuno neprirodno iskustvo (hotel, žičara, tuširanje toplom vodom, centralno grejanje…). U prirodi, gde su naši preci do nedavno živeli, zima je (bila) surova i opasna, a ne samo dosadna
Kako su naša deca koju su naprednjaci stavljali u svoje izborne slogane proglašena za najveći subverzivni element u državi? I zbog čega je, posle istupa šefa države u Briselu, mnogim građanima došlo da kleknu poput onog novosadskog direktora
Predsednik se uvišestručuje po televizijama proglašavajući iznošenje političkih zahteva nasiljem, a nasilje koje vrše on i njegovi politikom. U čemu je razlika?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!