Štrajk u školama
Da li se roditeljima mogu oduzeti deca ako ih ne šalju u školu?
Školske klupe u nekim obrazovnim ustanovama su prazne, a pretnje osim nastavnika, dobijaju i roditelji
Dok inspekcija obilazi škole, nastavnici u brojnim srednjim i osnovnim školama odlučuju o daljem štrajku, a učenici ih brane od inspektora. Gde sve u utorak nema nastave
Ni drugi dan drugog polugodišta u mnogim osnovnim i srednjim školama nije počeo uobičajeno – uz školsko zvono i nastavu.
Umesto u učionicama, učenici su se okupili pred školama, u znak podrške nastavnicina, zbog najava da će u škole doći prosvetna inspekcija.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović najavila je da će prosvetna inspekcija posetiti škole širom Srbije, a inspektore su pred mnogim školama dočekali učenici i njihovi roditelji.
Takva slika bila je u utorak ujutru i ispred Desete i Treće beograske gimnazije, pred osnovnom školom Jovan Dučić u Beogradu, ali i pred novosadskom Tehničkom školom Mileva Marić Ajnštajn, te pred Elelktrotehničkom školom u tom gradu.
Ovo su samo neke od mnogobrojnih škola u kojima su nastavnici obustavili nastavu.
Teško je utvrditi u koliko škola u Srbiji je u ponedeljak (20. januar) počelo drugo polugodište, jer se podaci koje objavljuju sindikati i Ministarstvo prosvete prilično razlikuju.
Prema podacima Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije, više od 50 odsto škola u zemlji obustavilo je rad. Forum beogradskih gimnazija saopštio je da u 90 odsto gimnazija u Beogradu nije bilo nastave.
Premijer Srbije Miloš Vučević je, sa druge strane, naveo da se u više od 80 odsto škola nastava u ponedeljak odvijala normalno.
Nastava se drugog dana drugog polugodišta odvija u više od 96 odsto od ukupno 1.773 osnovnih i srednjih škola u Srbiji, saopštilo je danas Ministarstvo prosvete.
Oglasio se i predsednik Srbije Aleksandar Vučić iz švajcarskog grada Davosa gde učestvuje na Svetskom ekonomskom forumu i ocenio da štrajk u osnovnim i srednjim školama „nije uspeo“, i najavio sprovođenje mera protiv štrajkača.
„Oni znaju da je sve to što rade protivzakonito. Ako znate da je to što radite protivzakonito, onda budite spremni na posledice. I one dolaze. A onda lepo pod ruku sa Marinikom Tepić“, rekao je Vučić u obraćanju novinarima.
Rekao je da je „sramota“ i to što je u 98 škola obustavljen rad dok su u oko 200 škola časovi skraćeni.
„Ali da vi ucenjujete decu i da ne mogu da uče zato što imate političke aspiracije, to je toliko bolesno“, rekao je Vučić.
Koje škole ne rade?
Osma beogradska gimnazija stupila je u utorak (21. januar) u generalnu blokadu nastave, kaže za „Vreme“ Aleksandar Markov, nastavnik u toj školi.
Većina gimnazija u Beogradu obustavila je nastavu.
Prema rečima sagovornika „Vremena“, časovi su u utorak održani u dve od 21 gimnazije.
„Deveta i Dvanaesta danas nisu u obustavi, ali ne znači da to neće izglasati za naredne dane. Jedan broj gimnazija odmah je izglasao generalnu obustavu rada, a gimnazija u kojoj ja radim, izglasala je to danas“, kaže Markov.
„Danas, utorak, je ključni momenat kada kolege koje su dva dana bile u obustavi, treba da se izjasne o tome da li stupaju u generalnu obustavu rada. Pretpostavljam da će se danas svi opredeljivati na neki rok koji nije ograničen”, kaže Markov, koji je i predstavnik Foruma beogradskih gimnazija.
I osnovne škole u štrajku
Nastava je obustavljena i u nekim osnovnim školama u glavnom gradu.
Nastavnici beogradske OŠ „Vladislav Ribnikar“ obavestili su učenike i njihove roditelje da do kraja nedelje neće dražati nastavu.
„Na sastanku nastavnika, održanom 20. januara većinom glasova prisutnih, odlučeno je da nastavnici u periodu od 21 .do 24. januara obustave rad. Ova odluka nije u skladu sa postojećim zakonima i svesni smo posledica koje nosi sa sobom“, piše u obaveštenju koje su dobili roditelji.
Nastave nije bilo ni u osnovnoj školi „Jovan Dučić“ na Novom Beogradu, koju je posetila inspekcija.
U Novom sadu u štrajku 76 odsto srednjih škola
Zvono se danas nije oglasilo ni u brojnim osnovnim i srednjim školama u Novom Sadu i okolini.
Prema podacima prosvetnih radnika, u Novom Sadu u ponedeljak je obustavu rada objavilo 59 odsto osnovnih i 76 odsto državnih srednjih škola.
Među školama u kojima nije bilo nastave su OŠ „Đorđe Natošević“, OŠ „Dušan Radović“, Karlovačkoj gimnaziji, „Prva vojvođanska brigada“, Ekonomskoj školi, Gimnaziji „Laza Kostić“, Umetničkoj školi „Bogdan Šuput“, ETŠ „Mihajlo Pupin“, Gimnaziji „Jovan Jovanović Zmaj“, Medicinskoj školi „7. april“, Gimnaziji „Svetozar Marković“, Srednjoj mašinskoj školi, OŠ „22. avgust“ u Bukovcu, OŠ „Sonja Marinković“, OŠ „Dositej Obradović“.
U Tehničku školu „Mileva Marić Ajnštajn“ u Novom Sadu u utorak ujutru došla je inspekcija, ali učenici nisu dozvolili inspektorkama da uđu u objekat.
Nastavnici u toj školi su u ponedeljak (20. januar) izglasali obustavu rada bez vremenskog ograničenja.
U više novosadskih osnovnih škola od jutros se održavaju skupovi podrške roditelja prosvetnim radnicima, a deca nisu u školskim klupama.
U Osnovnoj školi „Jovan Jovanović Zmaj“ u Sremskoj Kamenici direktor se zaključao i ne dozvoljava nastavnicima da uđu u zbornicu.
U Osnovnoj školi „Svetozar Marković Toza“, gde su juče roditelji ušli u kancelariju direktora, nakon čega je pozvana policija, danas je ponovo bilo okupljanja.
U Osnovnoj školi „Vasa Stajić“ na skupu podrške nastavnicima, jedan od roditelja, Darko Šper, poručio je okupljenima da treba da budu tu jedni uz druge i da se ne stide svojih postupaka.
Roditelji su se okupili i u osnovnim školama „Đuro Daničić“, „Branko Radičević“ i „Prva vojvođanska brigada“, javlja Beta.
Širom Srbije manje škola u blokadi
Većina škola u Kraljevu odlučila je da obustavi nastavu do ispunjenja sindikalnih zahteva, a inspekcija se u toku jučerašnjeg dana nije ni pojavila, iako je bilo najava da će obići pet osnovnih škola u tom gradu.
Rad je obustavilo šest srednjih škola u tom gradu, prenosi N1.
Član štrajkačkog odbora Sindikata obrazovanja Čačak (SOČ) Vladimir Adžić izjavio je danas FoNetu da se 16 škola u Čačku nalazi u potpunoj obustavi rada, dok je sedam škola delimično u obustavi, a rade dve manje seoske.
U potpunoj blokadi su Prva Kragujevačka gimnazija, Druga gimnazija, Srednja stručna i Ekonomska škola.
Nastava je obustavljena i u nekoliko kragujevačkih osnovnih škola.
Nema nastave ni u tri od četiri niške gimnazije, kao ni u Aleksinačkoj gimnaziji.
Obustava nastave je u toku i u Požarevačkoj gimnaziji.
U štrajku je i nekoliko osnovnih i srednjih škola u Užicu, a grupa zaposlenih uputila je otvoreno pismo direktorima škola i Školskoj upravi u kojem su naveli da su obustavili rad jer „ne mogu verbalno da se zalažu za pravdu, poštenje, istinu i odgovornost, a da praktikuju licemerje, neodgovornost i nezainteresovanost“.
Zaposleni su u otvorenom pismu naveli da „kao časni i odgovorni profesionalci, nisu mogli da lažu svoje učenike“.
„Ne očekujemo od vas da nam se pridružite (mada bi nas radovalo) ali tražimo od vas da nas pustite da bijemo svoje bitke jer su one i vaše. I unutar vašeg vrednosnog sistema postoje solidarnost, odgovornost i pravdoljubivost, oni moraju biti jači od birokratskih normi. Kao i sve drugo, i ovo će proći. Važno je da nakon svega možemo da se pogledamo u oči i nastavimo da radimo isti posao“, stoji u pismu zaposlenih u užičkim osnovnim i srednjim školama.
Izvor: Beta/N1/Fonet/Danas
Školske klupe u nekim obrazovnim ustanovama su prazne, a pretnje osim nastavnika, dobijaju i roditelji
Nataša Vukšić, dugogodišnja saradnica predsednika Srbije Aleksandra Vučića, iz senke je igrala važnu ulogu u projektu rekonstrukcije železnice ka Mađarskoj, u kojem je došlo do tragične nesreće na železničkoj stanici Novi Sad
U novu godinu Crna Gora je ušla uz novozatvorena pregovaračka poglavlja i optimizam da bi do 2029. mogla da postane članica Evropske unije. Koliko je to realno i gde su ostale zemlje regiona na putu ka članstvu
Prosvetne inspektorke Ivana Atanacković i Ružica Tapavički iz Zrenjanina ne slažu se sa merama Ministarstva prosvete protiv prosvetnih radnika koji su stupili u štrajk. Smatraju da bi se primena tih mera, tj. otkazi nastavnicima u štrajku, kosila sa ispravnom praksom prosvetne inspekcije
Na svim protestima se poslednjih dana čuju uzvici - „generalni štrajk“, a sam pojam mnogima nije najjasniji. U evropskim zemljama je generalni štrajk poslednjih godina više puta organizovan
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve