Loader

Novak Đoković osvojio Njujork

15.septembar,01:43
ŠESTI PUT POBEDIO NADALA U 2011: Pobedom u Njujorku Novak je uvećao prednost nad Nadalom na ATP listi na 4.130 poena (foto: Tanjug)

Finalni meč poslednjeg ovogodišnjeg gren slema, Otvorenog prvenstva Sjedinjenih država, bilo je četiri sata čistog uživanja za gledaoce.

Razlika između mašine i čoveka može se opisati na hiljadu načina, ali za ovaj slučaj dovoljno je uporediti Đokovićeva dva poslednja meča u Njujorku.

Pobediti Federera nekako izgleda kao tuča s mašinom, a mora da se čovek posle toga tako i oseća. Ako je ovo i preterivanje, nije baš mnogo – najbolje se vidi iz načina na koji je Rodžer Federer objašnjavao svoj poraz u polufinalu i fantastične udarce kojima se Novak Đoković „izvukao“ iz šapa sudbine, tj. da ga Rodžer pobedi baš kako treba.

Na sreću, u finalu su se srela dva ljudska bića, čiji je meč – tačno četiri sata i 10 minuta – pokazao sve ono što tenis čini lepim, plus ljudska drama kroz koju su obojica finalista prolazila.

Novak je na kraju pobedio s 3:1 u setovima (6:2, 6:4, 6:7 /3:7/, 6:1).

9/11: Novak je na dodeli pehara nosio kačket njujorških vatrogasaca

To mu je 64. pobeda ove sezone, četvrta gren slem titula, 28. ATP trofej u karijeri a deseti u ovoj sezoni (gren slem titule na Australija openu u Melburnu, Otvorenom prvenstvu Engleske u Vimbldonu i US Openu u Njujorku, titule na mastersima u Indijan Velsu, Majamiju, Madridu, Rimu i Montrealu, turniri u Dubaiju i Beogradu). Usput, postao je tek šesti teniser u open eri sa tri gren slem titule osvojene u jednoj sezoni.

Već na početku meča Đoković je demonstrirao ono što ga je učinilo prvim teniserom sveta, samouverenost i majstorstvo kakvo je ranije pokazivao Rafael Nadal. Da na brejk odmah i bez razmišljanja uzvrati ribejkom – što smo imali prilike da gledamo u identičnom obliku na početku prvog i drugog seta. Rizik s kojim je ušao u meč takođe je bio vidljv posle prva tri gema u prva dva seta, kada je odnos odnos Đokovićevih i Nadalovih neiznuđenih grešaka bio 6:1 i 7:1. U svakom slučaju, situacija na terenu bila je mnogo dramatičnija od rezultata 6:2 u prvom setu – koji je trajao 53 minuta, i 6:4 u drugom setu – 71 minut igre, u kojima su pojedini poeni osvajani u razmenama od po dvadesetak ili čak 30 udaraca, u kome je treći gem na Nadalov servis trajao čitavih 17 minuta…

Nadal je pokušao da meč preokrene u trećem setu i bilo je stvarno razloga za bojazan da će možda ponoviti čudo koje je Đoković napravio posle Federerovog vođstva od 2:0 u polufinalu. Strah je samo pojačalo to što je Novak sredinom trećeg seta pokazao znake da ima problema s kičmom, strah koji je samo pojačao medicinski tajm aut po završetku trećeg seta. Nadal ga je dobio u taj brejku, posle 84 minuta igre.

Taj napor ga je koštao više nego Đokovića problem s kičmom, zbog čega je, kao i nedavno u Sinsinatiju, brzina njegovog servisa pala za četvrtinu; s druge strane mreže u četvrtom setu Rafael Nadal se povremeno jedva kretao.