img
Loader
Beograd, 10°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Ivan Me­de­ni­ca

Spadanje na zvanje

26. avgust 2004, 15:02 Ivan Me­de­ni­ca
Copied

"Mirko, pazi kritika"; "Vreme" br. 711

U re­ak­ci­ji na mo­ju kri­ti­ku pred­sta­ve Rat/Se­ća­nja Alek­san­dar Mi­lo­sa­vlje­vić je po­sta­vio ne­ko­li­ko te­za raz­li­či­te te­ži­ne i zna­ča­ja. Ne­ke od njih ne zah­te­va­ju ozbi­ljan od­go­vor, jer spa­da­ju u do­men ne­do­re­če­nih čar­šij­skih na­mi­gi­va­nja i splet­ki. To je, ina­če, za­ni­mljiv pri­mer one ču­ve­ne srpske hra­bro­sti da se isti­na „pla­si­ra iz­me­đu re­do­va“, ko­ju je, ne shva­ta­ju­ći da je ber­lin­ski zid pao i da se pi­sa­na reč vi­še ne cen­zu­ri­še, upra­vo Mi­lo­sa­vlje­vić usa­vr­šio u svo­jim kri­ti­ka­ma, u „oštrim“ blic-alu­zi­ja­ma u po­sled­njem re­du tek­sta. Iz ovog kor­pu­sa Mi­lo­sa­vlje­vi­će­vih te­za jed­na bi, do­du­še, mo­gla da bu­de pred­met ne­ke dru­ge ana­li­ze: to je te­za da ozbilj­ni lju­di ne pi­šu vr­lo oštru i stro­gu kri­ti­ku i da se iza ta­kve kri­ti­ke kri­ju neo­stva­re­ne stva­ra­lač­ke am­bi­ci­je.

Za­i­sta je ne­shva­tlji­vo da ne­ko ko je i sam ne­ka­da pi­sao kri­ti­ku i ko je pred­sed­nik esnaf­ske aso­ci­ja­ci­je (tre­ba­lo bi, da­kle, da šti­ti dig­ni­tet pro­fe­si­je), sma­tra da se „kri­ti­čar ne po­sta­je, već da se na to zva­nje spa­da“. Mo­žda je sam Mi­lo­sa­vlje­vić „spao“ na zva­nje kri­ti­ča­ra, ali se, ina­če, u re­gu­lar­nim, mir­no­dop­skim okol­no­sti­ma, lju­di ško­lu­ju za ovaj po­sao na Fa­kul­te­tu dram­skih umet­no­sti; eto pa­ra­dok­sa – du­go­go­di­šnji pro­fe­sor po­zo­ri­šne kri­ti­ke bio je upra­vo Jo­van Hri­stić, ko­me Mi­lo­sa­vlje­vić pri­pi­su­je stav da se na zva­nje kri­ti­ča­ra spa­da. Ipak, kao što je već is­tak­nu­to, ovaj stav je pred­met ne­ke dru­ge ana­li­ze i to, re­klo bi se, psi­ho­a­na­li­tič­ke, jer bi upra­vo tu bi­lo me­sta i za onu ide­ju o fa­mo­znoj „umet­nič­koj neo­stva­re­no­sti“ kri­ti­ča­ra.

Da sa­da pre­đem i na Mi­lo­sa­vlje­vi­će­ve te­ze ve­za­ne za mo­ju kri­ti­ku Be­le­fo­vog pro­jek­ta Rat/Se­ća­nja. Po­go­di­la me je, kao grom iz ve­dra ne­ba, spo­zna­ja da ovu pred­sta­vu tre­ba po­sma­tra­ti u kon­tek­stu Ar­to­o­vog raz­mi­šlja­nja o po­zo­ri­štu. Je­dan od pr­vih zah­te­va Ar­to­o­vog „po­zo­ri­šta su­ro­vo­sti“ je­ste od­ba­ci­va­nje od­no­sa sce­na–sa­la, po­ve­zi­va­nje ovih pro­sto­ra, di­rek­tan kon­takt, do­vo­đe­nje pu­bli­ke u sre­di­šte scen­ske rad­nje… ; ni­šta od to­ga ni­je bi­lo ostva­re­no u ovoj pred­sta­vi u ko­joj su iz­vo­đa­či bi­li na ve­li­koj sce­ni Ate­ljea 212, a pu­bli­ka ured­no sme­šte­na u sa­li… Ne bih vi­še o Ar­tou, po­što ovo za­i­sta ni­je pri­li­ka za te­o­re­ti­sa­nje, ali bih još sa­mo ko­le­gi­jal­no oba­ve­stio Mi­lo­sa­vlje­vi­ća o ne­če­mu što on oči­to ne zna: stu­den­ti ko­ji­ma su po­treb­ne Be­le­fo­ve ra­di­o­ni­ce da bi se sre­li s Ar­to­o­vim te­a­trom jesu sa­mo oni ko­ji be­že s ča­so­va i ne či­ta­ju li­te­ra­tu­ru iz ne­ko­li­ko raz­li­či­tih pred­me­ta.

Spo­mi­nja­nje stu­de­na­ta uvo­di nas u onaj sen­ti­men­tal­ni dis­kurs ko­ji je ina­u­gu­ri­sao moj „iza­zi­vač“, po­zi­va­ju­ći se na mla­dost iz­vo­đa­ča, nji­ho­vu sme­lost da eks­pe­ri­men­ti­šu, na pro­sto­re is­tra­ži­va­nja, na pra­vo da se na­pra­vi gre­ška. U po­to­njim iz­ja­va­ma, Mi­lo­sa­vlje­vić je uz­di­gao „pra­vo na gre­šku“ do ni­voa svog se­lek­tor­skog kre­da; to zvu­či vr­lo ori­gi­nal­no i sme­lo, ma­da bih se usu­dio da pri­me­tim da ni­je zgo­reg ka­da se u pro­gram fe­sti­va­la uvr­sti i ne­ki pro­je­kat ko­ji ni­je „gre­ška“… Ša­lu na stra­nu, ap­so­lut­no se sla­žem i za­la­žem da mla­di umet­ni­ci ko­ji ima­ju sme­lo­sti da eks­pe­ri­men­ti­šu, po­go­to­vo u kon­zer­va­tiv­noj po­zo­ri­šnoj sre­di­ni ka­kva je na­ša, ima­ju „pra­vo na gre­šku“; po­sta­vlja se sa­mo te­o­rij­sko pi­ta­nje ka­ko utvr­di­ti gra­ni­cu iz­me­ću sme­lo­sti, po­bu­ne i eks­pe­ri­men­ta s jed­ne stra­ne, i po­manj­ka­nja da­ra, ne­zna­nja i neo­d­go­vor­no­sti s dru­ge.

E, sa­da do­la­zi­mo do ključ­ne te­ze Mi­lo­sa­vlje­vi­će­vog tek­sta i ovog od­go­vo­ra; moj stav o po­tre­bi kon­tro­le i ozbilj­ni­je pro­ce­ne pro­je­ka­ta po­nu­đe­nih fe­sti­va­lu, pro­tu­ma­čen je, na sen­za­ci­o­na­li­stič­ki i de­ma­go­ški na­čin, kao ide­ja o „cen­tra­li­zo­va­nom od­lu­či­va­nju u na­šem te­a­tru, o za­vo­đe­nju je­din­stve­nog kri­te­ri­ju­ma, uki­da­nju pra­va na raz­li­či­tost“… Da bi se po­di­glo još vi­še pra­ši­ne, a vi­de­će­mo i zbog če­ga, Mi­lo­sa­vlje­vić se po­zi­va i na to da iza fe­sti­val­ske se­lek­ci­je sto­je Di­rek­ci­ja i Sa­vet Be­le­fa, sa­sta­vlje­ni od „ozbilj­nih lju­di od ugle­da“… Ovo te­ško na­o­ru­ža­nje po­teg­nu­to je sa­mo za­to da bi se pri­kri­la či­nje­ni­ca da ja ni­sam pro­zvao „ozbilj­ne lju­de od ugle­da“, već se­lek­to­ra Mi­lo­sa­vlje­vi­ća lič­no, kao što se ni iza mo­je ide­je o kon­tro­li ne kri­je zah­tev za cen­tra­li­zo­va­nim od­lu­či­va­njem, već za vi­šim ste­pe­nom pro­fe­si­o­nal­ne od­go­vor­no­sti u se­lek­to­ro­vom pla­ni­ra­nju pro­gra­ma. Pro­fe­si­o­nal­na od­go­vor­nost pod­ra­zu­me­va da se­lek­tor pra­ti raz­voj pro­jek­ta ko­ji je na­ru­čio i da, u po­seb­no kri­tič­nim slu­ča­je­vi­ma, ima du­žnost da, na ne­ki na­čin, in­ter­ve­ni­še.

Po­sta­vlja­njem pi­ta­nja od­go­vor­no­sti (a njoj se mo­že pri­do­da­ti i kom­pe­tent­nost), na­pu­šta se te­ren ove po­le­mi­ke i otva­ra se ge­ne­ral­ni pro­blem umet­nič­kog ru­ko­vo­đe­nja na­šim po­zo­ri­šnim in­sti­tu­ci­ja­ma. U po­sled­nje vre­me, a u svr­hu pred­iz­bor­ne kam­pa­nje, uče­sta­lo se pro­mo­vi­šu us­pe­si grad­skih vla­sti Be­o­gra­da u obla­sti kul­tu­re, po­seb­no po­zo­ri­šta. Da ne bi bi­lo za­bu­ne, tre­ba na­gla­si­ti da je u po­gle­du po­zo­ri­šne in­fra­struk­tu­re za­i­sta mno­go to­ga ura­đe­no, ne­u­po­re­di­vo vi­še ne­go za vre­me man­da­ta pret­hod­nih vla­sti (re­kon­struk­ci­ja JDP-a, BDP-a, pri­vo­đe­nje kra­ju ra­do­va u Po­zo­ri­štu na Te­ra­zi­ja­ma, teh­nič­ko opre­ma­nje mno­gih po­zo­ri­šta). Me­đu­tim, po­sta­vlja se pi­ta­nje šta, osim od­lič­no opre­mlje­nih sce­na i udob­nih sa­la, mo­že­mo da za­tek­ne­mo u na­šim po­zo­ri­šti­ma, ka­ko uprav­ni­ci ko­je je ta vlast po­sta­vi­la osmi­šlja­va­ju umet­nič­ki kon­cept svo­jih ku­ća.

Osim u ret­kim slu­ča­je­vi­ma, re­per­to­a­ri na­ših in­sti­tu­ci­o­nal­nih po­zo­ri­šta osci­li­ra­ju iz­me­đu ko­mer­ci­ja­li­za­ci­je i zi­he­ra­štva (pro­ve­re­na spi­sa­telj­ska i re­di­telj­ska ime­na), a ret­ki za­i­sta bit­ni po­ma­ci ko­ji se de­se – kao što je to bio slu­čaj s Mi­ja­če­vim Pse­ćim val­ce­rom – kao da naj­vi­še iz­ne­na­de sa­me uprav­ni­ke. Da ne go­vo­ri­mo o to­me da nijed­no od na­ših po­zo­ri­šta ne pri­pa­da nijed­noj od dve ve­li­ke mre­že evrop­skih in­sti­tu­ci­o­nal­nih po­zo­ri­šta – Evrop­skoj po­zo­ri­šnoj uni­ji ili Evrop­skoj po­zo­ri­šnoj kon­ven­ci­ji – a po­sta­vlja se pi­ta­nje da li na­še upra­ve i zna­ju za ove aso­ci­ja­ci­je i sve po­god­no­sti ko­je član­stvo u nji­ma do­no­si. A te po­god­no­sti su broj­ne – raz­me­na umet­ni­ka, me­đu­sob­na go­sto­va­nja, go­di­šnji fe­sti­va­li po­zo­ri­šta-čla­nova, pu­bli­ko­va­nje dra­ma­tur­ških in­for­ma­to­ra, itd… Mo­gu­će je, do­du­še, da za ta­kvo po­ve­zi­va­nje i ne­ma mno­go in­te­re­sa u na­šoj sre­di­ni, jer sva­ki ta­kav pro­tok in­for­ma­ci­ja mo­men­tal­no do­vo­di u pi­ta­nje ube­đe­ne lo­kal­ne ve­li­či­ne. Ov­de se, oči­gled­no, te­mat­ski krug još ši­ri, te se otva­ra pi­ta­nje op­šte kul­tur­ne i dru­štve­ne kse­no­fo­bi­je jed­nog pa­la­nač­kog sve­ta… Ali, to je već te­ma za ko­le­gu Teofila Pan­či­ća.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike POŠTA

Reagovanje

13.jun 2018. Dragan Todorović, novinar

Haiku za Vesnu Dedić

Seksizam i cena knjige, "Vreme" br. 1431

Reagovanje

06.jun 2018. Vesna Dedić, vlasnik IK "Dedić"

Seksizam i cena knjige

Lajkovac – Festival ženskih tajni poznatih autorki, "Vreme" br. 1430

09.maj 2018.  

Ispravka

Reagovanje

21.februar 2018. Milan Žunić

Podržavamo Vučića i vladajuću koaliciju

Oj, Krajino, noćas si daleko, "Vreme" br. 1415

Ispravka

13.januar 2016. Zoran Devrnja

Netačno navedeni iskazi

"Između Boga i društva", "Vreme" br. 1303

Komentar
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić

Komentar

Izbora biti neće

Klecavo vrhovno biće uzda se u lokalne izbore u Kosjeriću i Zaječaru. Ne sme se zaboraviti da on 13 godina teškim otrovima zasipa naročito u provinciji, te da je detoksikacija dug i mučan proces

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Mrači i muti, čaršijski rode

Ukoliko različiti oponenti Vučićevog režima nisu u stanju pomoći studentskoj omladini, mogli bi makar da ne odmažu. Suviše dugo su radili na isti način i sa istim poraznim rezultatima da bi mogli očekivati da ih itko išta pita

Filip Švarm

Komentar

Zašto sad želimo izbore

Nema više studenti napred, a mi za njima. Sad smo svi u istom sosu: isterali smo zver na čistinu. Znamo kako dalje ide

Jovana Gligorijević
Jovana Gligorijević
Vidi sve
Vreme 1792
Poslednje izdanje

Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora

Istorijska šansa Srbije Pretplati se
Paralelni univerzum Aleksandra Vučića

Padobranac na Floridi i ostala brukanja

Intervju: Veran Matić

Nepravda je ugrađena u sistem

Lični stav

Univerziteti i vlast – poslednja runda

Kultura sećanja

Dan pobede u Berlinu, 8/9. maj 1945.

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.
Vreme 1780 13.02 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.
Vreme 1780 13.02 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure
en Englishde Deutschru Русскийsr Српски језик
sr sr