img
Loader
Beograd, 16°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Mera u poređenju

15. april 2009, 13:29 Rajko Maksimović, kompozitor
Copied

"Evropska scena"; VREME 953

Nadao sam se da je diskusija o Beogradskoj filharmoniji kao nacionalnoj instituciji završena, ali se ponovo pojavila replika Igora Rankovića, prepuna insinuacija, koje zbilja moram da osporim.

Najpre, Igor Ranković kaže da mene „ne zanima kvalitet orkestra“. To je, naravno, izmislio! Pred kraj svog prvog teksta sam napisao: „Tačno je da je Beogradska filharmonija naš najbolji orkestar“ („Vreme“, 19.3.2009). Dakle, zanima me i istakao sam njegov kvalitet, ali sam se u tom svom tekstu bavio nekim drugim temama.

Takođe mi pripisuje da sam „branitelj srpske baštine od (zle) muzičke Evrope i ko po mojim aršinima njoj pripada, nije poželjan u Beogradu i na repertoaru BF-a“!!! Prosto je neverovatno, kako i gde je on to mogao da vidi u mojim tekstovima? Dakle, čitav svoj život sam, kao kompozitor i profesor, proveo u proučavanju veličanstvene muzičke Evrope, od Palestrine i Baha do Lutoslavskog i Mesijana, a takođe znam da su se i glavni predstavnici naše muzičke baštine školovali upravo u Evropi (Prag, Minhen, Beč, Rim, Pariz…) i odande donosili svoja prva i dragocena znanja i iskustva. A za četvoricu naših izvrsnih solista – Nikolić, Madžar, Milenković, Lučić – nisam, naravno, rekao da su „nepoželjni“ (to je zlonamerno izmišljeno i meni pripisano) nego da pošto već imaju evropsku i svetsku reputaciju i karijeru, njihove nastupe sa BF-a ne možemo da ubrojimo u „domaće“, ali da bi nacionalna filharmonija trebalo da promoviše i pomogne odlične domaće, mlade soliste i dirigente i da im da početni impuls ka evropskoj karijeri. I njegova „sigurnost“ da bi „tzv. kompozitori voleli da naprave ‘komisiju’ i da daju saglasnost šta može, tj. šta je ‘ispravno’ (čitaj patriotski) svirati u Beogradu“, takođe je njegova zlurada fantazija i čista izmišljotina, koja nema nikakvo pokriće ni u mojim niti u bilo čijim tekstovima; a nešto slično je lansirao već u svom prethodnom tekstu, za šta sam ga već upozorio da je besmisleno.

Ali na toj njegovoj izmišljotini se temelji i njegova paralela sa Berlinskom filharmonijom i njenim (ne)sviranjem Čajkovskog, što je opet potpuno besmisleno! Berlinska filharmonija i uopšte muzička Nemačka se ne mogu porediti sa Beogradskom filharmonijom i muzičkom Srbijom. Nemačka je muzički (i ekonomski) gigant sa viševekovnom tradicijom (kompozitori, izvođači, institucije, izdavaštvo, obrazovanje), a Berlinska filharmonija je njen sažetak i brend svetskog kalibra. A Srbija je mala, balkanska zemlja, sa tek četvrtom ili petom generacijom profesionalnih muzičara, pa se kao takva ona može porediti jedino sa Bugarskom, Albanijom, Grčkom, Hrvatskom, Bosnom, Makedonijom i eventualno Rumunijom i Mađarskom – jer smo imali slične istorije i sudbine – ali nikako sa Nemačkom! Dakle, smatram da je toj i takvoj muzičkoj Srbiji potrebna pomoć, pre svega od nas samih, a ne zlurado ignorisanje.

Igor Ranković kaže za sebe da je muzičar (ne znam, ali pretpostavljam da svira u BF) i „da mu je Brams još uvek veće zadovoljstvo od nekih ‘domaćih’ eksperimenata“.

Pa lepo. Potpuno ga razumem, ali kakve to veze ima sa mojim tekstovima? Niti sam se zalagao za, niti čak pomenuo muzičke „eksperimente“! Verovatno je mislio na Tribine kompozitora, koje sam pohvalio, a na kojima on svakako nije bio, ali ipak zna „da je publika usko stručna, tj. studenti kompozicije i dirigovanja i rodbina izvođača“. Dakle, govori napamet, tj. izmišlja šta mu je zgodno.

Na kraju, u post skriptumu, podseća me da je „Filharmonija pre godinu-dve imala koncert pod imenom ‘autorsko veče Rajka Maksimovića’“. Kada je već to pomenuo (a siguran sam da NIJE bio prisutan, ali Tasovac jeste), obaveštavam ga o sledećem:

– Vrlo mi je drago i ponosan sam, što je naš najbolji orkestar učestvovao u tom – za mene – vrlo značajnom događaju.

– Dirigovao je izvrsni Jordan Dafov (Bugarska), koji je imao odličnu komunikaciju i saradnju sa orkestrom. Solista u Klavirskom koncertu bio je Dejan Sinadinović, a zvučni rezultat je bio vrhunski. (Zbilja mi je žao da taj snimak nisam mogao da stavim na zvanični (nekomercijalni) CD, jer mi je Filharmonija tražila 2500 evra samo za dozvolu!). U drugom delu koncerta nastupili su horovi „Krsmanović–Obilić“ i „Collegium Musicum“ kao i solo-bas Dragoljub Bajić, a na programu je bio Njegošev Testamenat (upravo je izišao CD sa snimkom jednog ranijeg izvođenja, pa može da vidi, tj. čuje kako to zvuči).

– Kolarac je bio skoro pun, sva izvođenja su bila odlična, pa je brojna publika (a ne samo „studenti kompozicije i rođaci izvođača“!) toplo i dugim aplauzom pozdravila sve izvođače, a i mene kao kompozitora.

– I na kraju vrlo bitan podatak: bio je to petak, 24. novembar 2006, ali koncert nije bio u abonmanu BF-a. Ideju i celokupnu realizaciju ovog koncerta sproveo je Jugokoncert, a Beogradska filharmonija je samo pozvana za tu priliku i, naravno, bila dobro plaćena.

Ako je moja pretpostavka tačna, da je Ranković član BF-a, smatram da je načelno simpatično što on podržava svog direktora (kao što su to učinili i neki drugi, a to se, inače, retko događa kod nas), ali onda ta podrška mora da se temelji na činjenicama, a ne na izmišljanju! U svom prvom tekstu rekao sam da Tasovac blefira, jer je izjavio da „prihvatanje ili neprihvatanje njegove ostavke ne znači ništa“ („Vreme“, 12.3.2009); takođe, na osnovu famoznog „Konkursa BF-a“, kao i na osnovu programske politike BF-a (ignorisanje naših dirigenata, solista i naše muzike) nazvao sam Tasovca mrziteljem naše muzike. Pošto nije imao kontra argumente tim povodom, Ranković mi, sasvim nesuvislo, pripisuje antievropski stav, kao i neki truli „patriotizam“, od koga mi se, inače, gadi.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike POŠTA

Reagovanje

13.jun 2018. Dragan Todorović, novinar

Haiku za Vesnu Dedić

Seksizam i cena knjige, "Vreme" br. 1431

Reagovanje

06.jun 2018. Vesna Dedić, vlasnik IK "Dedić"

Seksizam i cena knjige

Lajkovac – Festival ženskih tajni poznatih autorki, "Vreme" br. 1430

09.maj 2018.  

Ispravka

Reagovanje

21.februar 2018. Milan Žunić

Podržavamo Vučića i vladajuću koaliciju

Oj, Krajino, noćas si daleko, "Vreme" br. 1415

Ispravka

13.januar 2016. Zoran Devrnja

Netačno navedeni iskazi

"Između Boga i društva", "Vreme" br. 1303

Komentar

Komentar

Novosadski taoci režima: Ko ruši državu, a ko je brani

Režimska odmazda biće strašna ako otpor posustane. Sada hoće da utamniče ljude koji su čavrljali o rušenju vlasti jer su time tobože rušili državu. Ali, državu je oteo i srušio režim, odavno

Nemanja Rujević

Država i kultura

Skadar na Bojani: Da li će beogradska Filharmonija opet izvisiti za zgradu

Ministarstvo za javna ulaganja podnelo je zahtev za građevinsku dozvolu za gradnju nove zgrade Beogradske filharmonije. S obzirom da se zna da je projekat preskup i da za njega nema para, deluje da je i ovo samo nova šarena laža

Sonja Ćirić
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić

Komentar

Izbora biti neće

Klecavo vrhovno biće uzda se u lokalne izbore u Kosjeriću i Zaječaru. Ne sme se zaboraviti da on 13 godina teškim otrovima zasipa naročito u provinciji, te da je detoksikacija dug i mučan proces

Ivan Milenković
Vidi sve
Vreme 1793
Poslednje izdanje

Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva

Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati se
Lokalni izbori u Zaječaru i Kosjeriću

Studenti i ostali u kampanji

Građevinske tempirane bombe

Život pod nadstrešnicom

Istraživanje: Autizam u Srbiji

Novca ima za delfinarijum, ali ne i za lične pratioce

Prvi Amerikanac na tronu Svetog Petra

Svojim putem, uz Franjine putokaze

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure