Dan svetske audio-vizuelne baštine je 27. oktobar. Redakcija za istoriografiju Televizije Beograd, koja je u javnosti najpoznatija po emisiji „Trezor“, tradicionalno obeležava ovaj datum, a ove godine su 27. oktobra organizovali obilazak fonoteke Radio Beograda. U svom pozdravnom govoru, Dušan Radulović, direktor Radio Beograda, rekao je da je čuvanje snimaka tradicija kojom se naš najstariji radio ponosi, ali i da je došlo vreme da fonoteka Radio Beograda preraste u nešto više od arhiva i da bi trebalo da postane muzej. Zvučni arhiv Radio Beograda osnovan je 1952. godine i čine ga snimci na trakama i gramofonske ploče. Ruža Rudić, muzička urednica Radio Beograda, istakla je da je za predstavljanje jednog muzičkog dela u radijskom programu, pored fonoteke, neophodno koristiti i dokumentaciju Radio Beograda jer na košuljicama nekada samo piše ime izvođača, a ostali podaci moraju se potražiti u dokumentaciji.
„Trudim se da mlade, koji počinju ovde da rade, naviknem da dolaze u fonoteku. Ne nalazi se sve na Jutjubu“, kaže Ruža Rudić.
Digitalizacija snimaka u fonoteci počela je pre dve godine. Trenutno se obrađuju ploče, a rad na jednoj ploči može trajati od jednog do četiri dana, u zavisnosti od stepena njenog oštećenja. Nekada je oštećenje takvo da se nedostajući delovi uzimaju sa drugih snimaka ili se deo koji nedostaje ponovo odsvira. Snimci u arhivi Radio Beograda potiču iz samog radija, ali to ne znači da snimci koje poseduju građani neće biti primljeni u arhiv ukoliko su vredni. Draško Brajović, rukovodilac tonskog arhiva u kome se nalazi 25.000 traka govornog materijala, objasnio je da je arhiv primio snimke zdravica koje su 1934. godine razmenili kralj Aleksandar i bugarski car Boris. Ove zvučne zapise snimio je lekar kralja Aleksandra, a njegovi potomci poklonili su ih arhivu Radio Beograda.
Rešenost Radio Beograda da njihov zvučni arhiv postane muzej zaslužuje podršku javnosti. Raznovrsnost snimaka koji se nalaze u arhivu omogućiće istraživačima da steknu pogled na Srbiju preko zvuka jer programi Radio Beograda predstavljaju zvučnu sliku Srbije.