U nedelji u kojoj su završeni šampionati i kup takmičenja u većini zemalja koje su imale valjani razlog da zgusnu kalendar jer ih čeka Svetsko prvenstvo u Japanu i Južnoj Koreji, glavna vest ipak nije s terena: stigla je iz kancelarije Mančester junajteda i u njoj se kaže da će ostrvski fudbalski miljenik Dejvid Bekam i naredne tri godine nositi Junajtedov crveni dres. Tako je i definitivno stavljena tačka na nagađanja o njegovom novom ugovoru. Odmah su saopšteni i detalji: Bekam će zarađivati 100.000 funti nedeljno, a ako se već bolje snalazite u eurima, onda je to 14,2 miliona godišnje, čime Mančesterova sedmica postaje najbolje plaćeni igrač sveta. Iza njega ostaju Zinedin Zidan (Real Madrid) s 13,6 miliona, Gabriel Batistuta (Roma) 10,04, Nakata (Parma) 9,45, Ronaldo (Inter.) 9,22, Vijeri (Inter.) 8,91, Raul (Real Madrid) 8,65, Rekoba (Inter.) 8,61, Figo (Real Madrid) 8,50 i Kembel (Arsenal) 8,40… Novi ugovor predstavlja povećanje Bekamovih prihoda za nekih 200 odsto.
Pogled na listu deset najbolje plaćenih igrača sveta pokazuje da rekordni ugovori ne garantuju titule. Inter. i Real Madrid imaju po trojicu na toj listi, ali su domaće titule otišle u ruke Juventusa (liga), Parme (Kup), Valensije (liga) i Deportiva (Kup). Realu je, istina, o njegovoj stogodišnjici ostalo finale Lige šampiona u Glazgovu protiv Bajera iz Leverkuzena kao poslednja nada da se spase jubilarna sezona.
Očito, nije (baš) sve u parama.
BLATER: Godinama je bio drugi čovek u svetskoj kući fudbala, senka Žoaoa Avelanža koji je bio na čelu Fife od 1974. do 1998. Konačno, na Kongresu u Parizu uoči Mondijala ‘98, Joseph-Sep Blater, švajcarski poliglota, dočekao je svojih pet minuta. Kao čovek kontinuiteta, pobedio je predsednika UETE Lenarda Johansona i postao predsednik Fife. Sada bi da bude reizabran. Kongres je 29. maja u Seulu, a protivkandidat je Kamerunac Isa Hajatu, godinama vodeći čovek fudbalske Afrike. Čini se, međutim, da Blater ima mnogo više protivnika koji ne žele njegovo mesto, ali još manje žele da on ostane na čelu Fife. Njen generalni sekretar Mišel Zen-Rufinen pokrenuo je lavinu prijavivši na 20 stranica sve nepravilnosti koje je, po njegovom mišljenju, napravio Blater. Jedanaest od 24 člana Izvršnog komiteta podnelo je krivičnu prijavu protiv Blatera zbog „malverzacije fondovima i korupcije“. Tužilac u Cirihu ovih dana odlučuje da li će prihvatiti prijavu. Blater se brani tvrdnjom da je reč o klasičnoj nameštaljki koja treba da spreči njegov reizbor, ali njegov imidž toliko je narušen da bi bilo pravo čudo da ponovo bude izabran.
ĐUKIĆ: U subotu 11. maja 2002. ispunio se san Miroslava Đukića: postao je prvak Španije. Posle deset punih sezona u španskoj Primeri, šest u Deportivu i četiri u Valensiji, stigao je do titule prvaka koja ga je „proganjala“ od onog tragično promašenog penala u finišu meča Deportivo – Valensija 1994. Titula je zbog tog promašaja otišla u Barselonine ruke, a skromnog Đuku je pratila senka promašaja iako se hiljadu puta iskupio sjajnom igrom. S Deportivom je osvojio Kup, s Valensijom je to ponovio, igrao je i dva finala Lige šampiona, ali je nedostajala titula prvaka Španije. Stigla je kao nagrada za jednu briljantnu karijeru koja se nastavlja: najdugovečniji stranac u španskom fudbalu produžio je ugovor s Valensijom za još godinu dana iako je u februaru napunio 36 godina. Đuka je kao staro vino: što stariji to bolji.