Stand up (stendap) je nešto što će nas nasmejati dok se pregovara o stendbaj aranžmanu. Hrvati to ponekad zovu komedija s nogu, jer stand up označava i nekoga ko radi stojećki. A tu komičar, koga, kao i tu vrstu komedije skraćeno nazivaju stand up, sam pred zavesom, 45 minuta priča viceve, bezobrazne seksualne, i jogunaste, političkosatirične, može i uz gitaru i neki žonglerski trik, publika navija, ili ga gađa nečim. Stand up komedija se neguje i kod nas: Grupna terapija Srđana Jovanovića u Bitef teatru, Vrh dna Ramba Amadeusa u Nišu.
U Zagrebu postoji regionalni stand up festival, kakvih ima u Edinburgu, Montrealu, Aspenu, Melburnu, Las Vegasu, Vankuveru, Hong Kongu…
Preteče stand up komedije su, kažu, vodvilji iz XIX veka, minstreli, pa i monolozi Marka Tvena. Kod nas bi to bile satirične književne večeri. Stand up zvezde: Bob Houp, Piter Selers ili Vudi Alen…
Popularna među vojnicima zapadne alijanse tokom Drugog svetskog rata, ta komedija je pedesetih i šezdesetih, negovana u socijalnim klubovima kao što su San Franciskos hangri, ili njujorški Biter end, ili u lancima Vorking mens kluba, a dvehiljaditih se proširila preko praznećih se disko klubova, malih scena, radija, mreže Jutjub i TV kanala. Stand up je i novi izraz za TV najavu, ali i za reportera u živom uključenju…
Neki tu reč pamte i po nazivu albuma grupe Džetro Tal, a neki po tome što je britanski rok pevač Bili Brag, 1987, kad je Tačerka pobedila laburiste, prepevao Internacionalu, stavivši na početak stiha „Ustajte prezreni na svetu…“ reč stand up umesto arise (dići se).
Vi prosudite da li nam je ove nedelje draže da stand up znači komedija s nogu, ili ustati, ustati u zaštitu, založiti se (za nekoga), ostati čvrst pred napadačem, izdržati probu. Bugari kažu: stoja prav, stavam na kraka, ostavjam validen.