Prošlog četvrtka Vlada je najavila da će „preuzeti korake“ da spase „Galeniku“. Najavljeni su otpuštanje direktora Nenada Ognjenovića i većeg dela rukovodstva, istraga i garancije za kredit od 70 miliona evra.
Četiri dana kasnije, 27. juna, Ministarstvu zdravlja je predstavljeno rešenje za novu organizacionu strukturu u „Galenici“. Umesto dosadašnjih četrnaest, „Galenika“ će ubuduće imati osam sektora, a generalni direktor će umesto sedam imati tri pomoćnika. Navodno, nijedan od dasadašnjih sedam pomoćnika smenjenog direktora Nenada Ognjenovića neće ostati na tom, već će biti raspoređeni na neko drugo mesto u firmi. Tri pomoćnika biće postavljena uskoro, i svi oni, kako saznaje list „Press“, već rade u „Galenici“. Smanjivanje broja sektora, međutim, ne znači ukidanje šest sektora, već će doći do spajanja onih koji se naslanjaju jedni na druge. Tako će, na primer, sektor proizvodnje i sektor za razvoj i registraciju biti jedan sektor. Pored toga, napravljen je i plan kako da se smanje troškovi, koji bi mesečno trebalo da budu niži za oko 300.000 evra. Inače, u „Galenici“ je novo staro rukovodstvo.
Generalni direktor Nenad Ognjenović je na godišnjem odmoru, a zamenjuje ga Živomir Novaković, pomoćnik direktora za ekonomske poslove.
Stvarno zadužen za „Galeniku“ je Dejan Backović, predsednik Upravnog odbora, inače direktor SPS-a, koji će vladi svaka tri meseca (kao što je ministar Ćirić najavio pre nedelju dana) morati da podnosi izveštaj o poslovanju fabrike.
Predstavnici „Galenike“ i Ministarstva zdravlja u ponedeljak su još jednom zaključili da do nestašice lekova neće doći. Na pitanje da li je slučaj „Galenike“ izazvao neke probleme na tržištu i ko bi trebalo da snosi odgovornost, ministar je ukazao da postoje određena saznanja o pokušajima da se „pravi veštačka nestašica lekova zbog povećane prodaje“. „Sve ove stvari pripadaju delokrugu rada drugih institucija, koje bi trebalo da pokrenu i istraže da li iza ovoga ima i nekog drugog interesa“, rekao je ministar, ističući da je zadatak Ministarstva da „tržište bude snabdeveno lekovima“. „Zajedno sa RZZO i svima koji učestvuju u proizvodnji obezbedili smo dovoljno lekova za tržište. Nestašice lekova neće biti“, istakao je Stanković. Za lekove koji trenutno ne mogu da se nađu u pakovanjima na koje su građani navikli, obezbeđene su zamene iz uvoza, rekao je ministar i dodao da će i to pitanje biti hitno rešavano s obzirom da su cene uvoznih lekova mnogo veće od domaćih.