„Za bebu se uvek nađe para“, rečenica je koju mnogi mladi (budući) roditelj čuje od onih iskusnijih, koji su već podigli svoju decu. Još pre nego što stigne iz porodilišta, beba dobije novac i poklone od ljudi koje tek treba da upozna – od baba i deda, maminih i tatinih prijatelja i rođaka. Sa druge strane, bez sumnje je ova „donacija“ neophodna porodici sa prosečnim primanjima: prosečna plata od 40.562 dinara ni izbliza ne pokriva budžet neophodan za bebu, čak i ako su oba roditelja zaposlena.
Predizborno obećanje Vlade da će ograničiti trgovačke marže i ukinuti PDV na bebi-opremu imalo je dvostruki efekat: roditelji su se obradovali, a cene „iz predostrožnosti“ otišle uvis. Trgovci i uvoznici tvrde da cene nisu povećane zbog Vladine najave, već zbog „dežurnih krivaca“ – inflacije i pada dinara. Kako god, „rodilo se, valja ga ljuljati“, a to košta.
Šta je bebi neophodno? Krevetac, dušek, posteljina i ćebe se mogu naći za petnaestak hiljada. Pelene – tetra (bar 40 komada) i „švedske“ (10 kom.) su oko 6000 – jednokratne su oko 5000 (21 dinar po komadu, osam presvlačenja dnevno). Podloga za presvlačenje je 2000. Dok ne otpadne, bebin pupak mora da se čisti jodom i jednokratnim sterilnim gazama: koštaju 25 dinara po komadu, tj. bar hiljadu dinara u prvom mesecu. Vlažne maramice – tri dinara komad, dve po presvlačenju, izađe skoro hiljadu i po mesečno. Kadica je oko hiljadu dinara, ormar za bebine stvari je 12.000, ako je drveni, ali se može proći i sa plastičnim za 1700. Pumpica sa flašicom za izmuzavanje je 4000, peškir 750, prašak+omekšivač za bebin veš oko 800, makazice 400, četka za kosu 500, kupka 250, razne kreme barem još 500 dinara. Odeća ne ulazi u računicu, jer se uglavnom dobija na poklon ili nasleđuje.
Na kraju smo prvog meseca, račun je 44.400 dinara. Neke stvari, poput kreveca ili kadice, više nećete kupovati. No, u drugom mesecu, osim potrošnih stvari „u igru“ ulaze i kolica (oko 25.000), sterilizator za flašice (oko 4500), auto-sedište (10.000)…