Ministarka za telekomunikacije i informaciono društvo Jasna Matić izjavila je na otvaranju dvodnevnog skupa Telekom arena da je taksa od deset odsto na mobilnu telefoniju uvedena 1. juna iznuđena mera koja će trajati „samo za vreme najtežeg dela krize“. Ona je izrazila očekivanje da u sledećoj budžetskoj godini taksa neće biti potrebna.
Prema rečima Aleksandra Šperla, predsednika Upravnog odbora Vipa, može se očekivati da će ekonomska kriza, i pored dodatnog poreza na usluge mobilne telefonije, manje pogoditi telekomunikacije od drugih privrednih grana: ,,Komunikacija mobilnim telefonom i internetom je postala deo naše svakodnevice, tako da će pretplatnici sigurno manje komunicirati, ali neće odustati od upotrebe mobilnog telefona“, rekao je Šperl. On je rekao da će Vip Mobile i u otežanim uslovima nastaviti da ulaže u razvoj mreže, ali da će najverovatnije redukovati ulaganja u nove usluge i napredniju infrastrukturu.
Šperl je dodao da će uvođenje dodatnog poreza imati negativan uticaj na obim poslovanja operatera i investicije, a da smanjen obim mobilne komunikacije neće obezbediti očekivani budžetski priliv sredstava od uvođenja ovog poreza. On je naglasio da će ta mera najviše pogoditi mlade, osobe sa nižim prihodima i one koji nemaju pristup fiksnoj telefoniji. Zato se od vlasti očekuje, kaže Šperl, da analizira stvarne efekte primene poreza na usluge mobilne telefonije i održi obećanje da će ova mera zaista biti privremena.
I druga dva operatera, Telekom Srbije i Telenor, reagovala su na odluku države o uvođenju nameta. U Telenoru su još ranije rekli da se uvođenjem poreza nanosi velika šteta industriji telekomunikacija, koja se dokazala kao nosilac razvoja i ozbiljan učesnik u bruto nacionalnom dohotku Srbije, kao i opštem razvoju privrede. „Ova mera može imati ozbiljne posledice po obim naših ulaganja i lako može da pošalje negativnu poruku drugim investitorima, onima koji su već u zemlji kao i onima koji planiraju da ulažu“, navedeno je u saopštenju Telenora.
Prema podacima Republičke agencije za telekomunikacije (RATEL), koje je izneo na Telekom areni predsednik Upravnog odbora Jovan Radunović, vrednost tržišta telekomunikacija u Srbiji je oko deset milijardi evra. Broj korisnika u fiksnoj telefoniji tokom 2008. godine povećan je za 22 odsto, na 3,1 milion, a u mobilnoj telefoniji za 74 odsto, na 9,6 miliona. Prihod od telekomunikacija u Srbiji u 2008. godini bio je 1,6 milijardi evra.