Beograd je napokon dobio prvu Roditeljsku kuću – objekat u kome će deca iz unutrašnjosti obolela od malignih bolesti kojima je transplantirana koštana srž i njihovi roditelji moći da borave tokom lečenja u glavnom gradu. Na pomoćnu zgradu Instituta za majku i dete „Dr Vukan Čupić“ nadograđeno je 800 kvadrata, gde je smešteno osam apartmana za bolesnu decu i njihove roditelje i četiri apartmana za gostujuće stručnjake i lekare na specijalizaciji, a objekat su 3. februara otvorili gradonačelnik Beograda Dragan Đilas, direktor Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta „Dr Vukan Čupić“ Irina Čepinac Ban iz Udruženja roditelja dece obolele od malignih bolesti „Zvončica“ i Svetlana Vukajlović, direktorka Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje, koja je dala ideju i prikupila novac za izgradnju.
U martu 2008. godine Svetlana Vukajlović je u saradnji sa Udruženjem „Zvončica“ i Institutom „Dr Vukan Čupić“ organizovala dobrotvornu aukciju na kojoj je prodala autorske fotografije i prikupila 13,5 miliona dinara.
Aukcijom i drugim donacijama uspela je da prikupi 65 miliona dinara. Zanimljivo je da je to najveći iznos koji je putem donacija u humanitarne svrhe prikupilo jedno fizičko lice u Srbiji.
Izgradnja kuće počela je prošle godine, nakon što su prikupljena sredstva i pribavljene neophodne dozvole.
Obolelim mališanima i njihovim roditeljima su, osim apartmana, na raspolaganju i velika, potpuno opremljena kuhinja, trpezarija, vešeraj, a svaki apartman ima DVD i televizor.
Ovakvi objekti postoje u skoro svim evropskim zemljama. Osim značajne psihosocijalne podrške, izgradnjom Roditeljske kuće stvaraju se uslovi i da se veliki broj dece obolele od raka leči preko dnevne bolnice. Time se skraćuje trajanje njihove hospitalizacije, smanjuje se rizik od ozbiljnih infekcija, ali se oslobađaju i kapaciteti u bolničkom sterilnom bloku.
Za boravak u Roditeljskoj kući već ima kandidata, a kako ne bi bilo nesporazuma ko i koliko može da boravi u tom objektu, formirana je komisija na Institutu za majku i dete u kojoj će biti lekari i predstavnici Udruženja „Zvončica“.
Dobra vest je da prva Roditeljska kuća neće ostati usamljena. RZZO je u saradnji sa opštinom Savski venac prošle godine započeo projekat izgradnje druge Roditeljske kuće, u kojoj bi bili smešteni roditelji i deca koja se leče u Univerzitetskoj dečjoj klinici u Tiršovoj i na dečjoj onkologiji u Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije.