Afera „Satelit“ će posle pet godina dobiti rasplet na sudu. Vlada Srbije je 28. maja skinula oznaku tajnosti sa 30 dokumenata o aferi „Satelit“ i formirala komisiju za utvrđivanje platforme na osnovu koje će se pregovarati sa Izraelcima o smanjenju duga ili kompenzaciji, a protiv bivšeg ministra odbrane Prvoslava Davinića 31. maja je podignuta optužnica zbog zloupotrebe službenog položaja. Daviniću se na teret stavlja da je 2005. godine u Parizu, kao ministar odbrane SCG, „prekoračio granice svojih ovlašćenja“ pošto je sa izraelskom kompanijom Imidžsat zaključio ugovor o pravu korišćenja satelita, ukupne vrednosti od oko 45 miliona evra i Republici Srbiji naneo štetu u tom iznosu.
Prema rečima portparola Republičkog tužilaštva Tome Zorića, ugovor je zaključen protivno Uredbi Ministarstva odbrane i bez saglasnosti Pravne uprave i Uprave za budžet i finansije tog ministarstva, kao i bez saglasnosti Direkcije za imovinu. Budući da Savet ministara tadašnje državne zajednice nije odobrio taj ugovor, izraelska kompanija je tužila Srbiju arbitraži u Parizu i dobila spor, tako da je država obavezna da joj nadoknadi štetu od oko 37 miliona evra.
Prvoslav Davinić, međutim, ne vidi svoju odgovornost, pa će deo odbrane, kako kaže, zasnovati na odgovornosti drugih, pre svega Mlađana Dinkića, koji je, prema Davinićevom tumačenju, pokušajem pregovora sa Izraelcima, indirektno priznao sporni ugovor i tako stvorio pravni osnov za arbitražu.
Uveren da je pravda na njegovoj strani, Davinić kaže da će, kada dobije optužnicu, izneti dokaze da ona nema osnova.
Aktuelni ministar odbrane Dragan Šutanovac, međutim, ne zna „da li je iko još u ime države stavio potpis na toliki novac, a da se ponaša kao da je ‘žrtveno jagnje’“.
Pozdravljajući podizanje optužnice protiv „ministra odbrane u penziji“, kako se Davinić potpisuje, Šutanovac kaže da su „svi u sistemu znali da Davinić nije postupio u skladu sa zakonom i propisima“.
Sud ima zadatak da istraži slučaj i optuži svakoga ko je pomagao i bio saučesnik u tom poslu, a država mora da reši problem pod što povoljnijim uslovima i da u vrednosti novca koji Izrael potražuje nabavi nešto što je zaista potrebno, smatra Šutanovac preciziravši da je reč o novcu za koji su mogla da se kupe dva nova aviona „mig-29“.
Ministru odbrane nije jasno zašto je Davinić u hotelskoj sobi u Parizu potpisao nešto na čemu piše ugovor, zašto je parafirao svaku stranu, zašto je potpisao poslednju stranu, zašto je dozvolio da sve bude po anglosaksonskom pravu, pa i arbitraža u Parizu, pošto u Ministarstvu odbrane niko, pa ni ministar, ništa ne može da kupi, a da nije odobreno Planom nabavke koji sačini Generalštab, a potpiše ministar.
„Naše pravosuđe mora da postupi što je moguće brže da bismo ustanovili da li je Davinić počinio krivično delo. Ako se ustanovi da jeste, onda taj ugovor nije važeći, već korupcionaški ugovor i takvi se na arbitraži rešavaju na drugi način“, rekao je Šutanovac. „Da je to pitanje regulisano onako kako sam ja mislio da će biti, mi bismo dokazali da je taj ugovor korupcionaški i on ne bi stupio na snagu. Danas smo u situaciji da opet treba da pregovaramo ne bi li uspeli da spasimo veliki novac“, rekao je ministar odbrane.