Nedelja
Skandal “Jovanjica”; Prvostepena presuda Zoranu Marjanoviću; Zalivni sistemi; Košarkaška pojačanja
Sajberseljak
Jedan od kandidata na listi mogućih poslanika Demokratske stranke Srbije je Zoran Tanasijević Tasa iz sela Moravci kraj Ljiga. Kako bi se detaljno prezentovao biračima, „prvi srpski sajberseljak“ postavio je internet stranicu. Posetioci sajta Seljaka Tase, kako sam sebe naziva, mogu dobiti i poklon – jednu od četiri unikatne keramičke flaše punjene „Tasovačom“. Dobitnici nagrada biće izvučeni u ponoć, 28. decembra ove godine. Kako Tasa tvrdi, posle pobede potrebno je samo da izaberete model flaše. Glavna nagrada za žene iz grada (biće dodeljena tokom izborne tišine) jeste kilogram kajmaka u čabrici, a uslov za učešće u igri je pronalaženje pravilnog načina muženja krave – od tri ponuđene ilustracije. Pored toga, sa ove internet stranice možete „skinuti“ i wall za desktop vašeg računara, ili naručiti domaća jaja („od koka koje jedu pšenicu, kukuruz, travu, gliste…“), kajmak i sir. Sve to uz parole „Zrelo je da imate svog poslanika“ i „Kad najave petli zoru, voziću te na traktoru“.
Moda
Podgorički dnevnik „Vijesti“ započeo je akciju popularizacije knjige u Crnoj Gori objavljivanjem trideset romana koji su obeležili dvadeseti vek. Početak akcije propraćen je incidentima na prodajnim mestima pošto je uz kupljeni primerak „Vijesti“ poklanjana knjiga Umberta Eka Ime ruže. Celokupan tiraž „planuo“ je za jedan sat. Sledeća četiri četvrtka nastavljena je prodaja četiri knjige po ceni od 2,99 evra uz kupljene novine koje se dodatno plaćaju. Akcija „Knjiga je opet u modi“ propraćena je i zluradim zamerkama i komentarima koji su se pre svega odnosili na štampanje knjiga na ekavici, ali je Balša Brković, urednik kulturne rubrike „Vijesti“ na kraju obrazložio: „Gotovo nijedno od tih remek-dela nije nikada prevedeno u Crnoj Gori, pa smo morali da se obratimo ostalima za prevod – Srbima, Bosancima i Hrvatima. Uostalom, crnogorski i srpski je lingvistički jedan jezik, koji mi samo nazivamo različitim imenima.“ Akcija se vodi u okviru šire akcije pod nazivom „Prave vrednosti su opet u modi“.
Knjaz
Proslavljeni jugoslovenski, odnosno srpsko-crnogorski košarkaš Vlade Divac, pošto je praktično odustao od preuzimanja većinskog vlasništva fabrike mineralne vode „Knjaz Miloš“, postaće uskoro, bar tako u novinama piše, zakupac budvanskog turističkog naselja „Slovenska plaža“. U Beogradu su, naime, u toku pregovori generalnog direktora Hotelsko-turističkog preduzeća „Budvanska rivijera“ Iva Armenka sa Divčevim advokatima o detaljima zakupa. Reč je, za sada, samo o jednogodišnjem zakupu vrednom milion i po evra. Po isteku ovog roka pregovaraće se o eventualnom produžetku ili promeni vlasništva. Turističko naselje „Slovenska plaža“ ima kapacitet 3000 ležajeva, 68 lokala, četiri restorana, dva bazena, teniske terene… Kako je došlo do toga da baš Vlade Divac, a ne neko drugi, bude potencijalni zakupac, da li nekim nadmetanjem ili u direktnom kontaktu i kako se do visine zakupa došlo, međutim, ostaje nepoznato.
Grafiti
Stanovnici Zemuna uskoro će moći da se obrate službi 92, između ostalog, i zbog – grafita. Iako je, po rečima načelnika OUP Zemun Ljubiše Mavrića, ovo novitet na polju policijskih pravila službe, dobri rezultati očekuju se uz pomoć građana. Tek da bi saradnja u rešavanju ovog pitanja bila što produktivnija, Mavrić se u najnovijem broju „Zemunske hronike“ potrudio da javnosti najpre objasni razmere štetnosti ove, kako reče, „pojave“. Pošto je istakao da grafiti sa rasističkim i političkim sadržajima, sem što su „oličenje rugla i sramote“, predstavljaju potencijalnu opasnost širenja straha i mržnje, Mavrić je izrazio očekivanje da će građani, koji porade na povećanju svoje svesti i savesti „autore takvih grafita prijavljivati dok su ovi još u radu, kako bi policijske patrole mogle brzo da stignu i uhvate počinioce na delu“.
Oglas
Na ulaznim vratima poliklinike Kliničko-bolničkog centra u Podgorici, od prošlog četvrtka stoji oglas u kome jedan Podgoričanin nudi svoj bubreg na prodaju. Kako piše podgorička štampa, potencijalni davalac, koji je insistirao da ostane anoniman, odlučio se na ovaj korak zbog teške finansijske krize u koju je zapala njegova porodica. „Za kamate sam do sada na ime duga dao 12.000 evra, dužan sam još 35.000 i za toliko prodajem bubreg“, objasnio je davalac, koji je u oglasu istakao svoju krvnu grupu i broj mobilnog telefona na koji mogu da se jave zainteresovani kupci.
Prst
Novinarka TV Smederevo Mihela Radanović osuđena je na uslovnu kaznu zatvora zato što je bez ovlašćenja u etar pustila snimak na kojem bivša glavna urednica ove tv stanice Bojana Jakšić pokazuje srednji prst. Radovanovićeva je, piše „Glas Javnosti“, osuđena na 30 dana zatvora, uslovno na godinu, zbog krivičnog dela neovlašćenog objavljivanja tuđeg spisa, portreta, filma. U presudi stoji da je novinarka 22. oktobra 2002. „bez pristanka privatne tužilje Jakšić“ u emisiji „Kustos“ prikazala deo materijala sa proslave zaposlenih u TV Smederevo. Na snimku se vidi kako Jakšićeva u trenutku „neformalnog ophođenja“ kamermanu pokazuje dotični prst. Radovanovićeva je, ocenjuje sud, time „osetno zadrla u privatni život Jakšićeve“, i na ime paušala dužna je da sudu plati 1000, a tužilji na ime troškova 14.160 dinara.
Tužbe
Inostrani turisti koji su letos doputovali na Budvansku rivijeru, u nameri da spoznaju sve čari Crnogorskog primorja, bili su u prilici da, između ostalog, dođu i do otkrića da u tamošnjim hotelima ponekad nema vode i da se po kafićima duž morske obale sluša i te kako glasna muzika. Isti strani turisti presavili su tabak, te budvanskim hotelijerima iz dana u dan pristižu odštetni zahtevi koje hoteli moraju da plate inostranim organizatorima putovanja. Tako je bečićkom hotelu „Bransvik apartments“ nemačka kompanija „Nekerman“ dostavila zahtev za isplatu 8000 evra zbog nepoštovanja dogovorenih aranžmana za njihove goste, a na istim mukama je i hotel „Bečići“ koji će zbog žalbi nemačkih gostiju morati da plati odštetu od 900 evra. Izuzetak je hotel „Palas“ u Petrovcu, gde dosad nije bilo zahteva za odštetu, mada ih je, kako rekoše, zbog konstantnih žalbi gostiju, „realno očekivati“.
Preporuka
Nedelju dana pošto je iskazao podršku eventualnom vaskrsu monarhije u Srbiji, partrijarh srpski Pavle uputio je pismo ministru vera Vojislavu Milovanoviću u kome ga moli da na shodan način upozori „uredništva srpskih javnih glasila da se na televiziji i radiju mogu pojaviti samo ona sveštena i monaška lica koja imaju odobrenje svog nadležnog eparhijskog arhijereja, odnosno Svetog arhijerejskog sinoda“. Ova molba obrazložena je strahom da se „ne bi dogodilo ono što se već događalo, da se pojave lica u mantijama koja su raščinjena ili koja sa Crkvom nemaju nikakve veze“. Ministar Milovanović se u pisanoj formi obratio svim urednicima u Srbiji ponaosob, sa predlogom da upotrebe svoj uticaj i ne prihvate istupanje neovlašćenih lica u ime Srpske pravoslavne crkve. „Dakle“, elaborirao je u svom pismu urednicima ministar vera, „neophodno je da prilikom pojavljivanja u medijima sveštena i monaška lica moraju imati odobrenja“ ili nadležnog arhijereja, ili Sinoda iskazujući nadu da će urednici „prihvatiti ovu sugestiju i izaći u susret Srpskoj pravoslavnoj crkvi i njenim vernicima“. U Ministarstvu vera u Vladi Republike Srbije kažu da ovo obraćanje urednicima sa samim ministarstvom nema veze i da, shodno tome, ovu prepisku ne mogu komentarisati. Na stranu to što ministar vera u svom pismu razdvaja Crkvu i vernike, što u praksi jeste tačno, ali se kosi sa crkvenim ustavom, na stranu što je lažno predstavljanje kažnjivo po važećim zakonima ove države i ima ko se time bavi, na stranu što Crkva ima svoje zakone i sudove koji važe za članove Crkve: brine to što ni ministar vera ni crkveno rukovodstvo nisu našli za shodno da reaguju na blagoslov vladike Filareta upućen radikalskoj delegaciji i njihovoj predizbornoj kampanji, sve u ime Srpske pravoslavne crkve, a urednicima objašnjavaju kako se novine prave.
Vatrogasci
Na pokaznoj vežbi beogradske Vatrogasne brigade, tokom demonstriranja evakuacije stanara iz stana u plamenu dogodio se incident: hidraulična „spusnica“ niz koju su se stanari ugroženi požarom spuštali na sigurno, zaglavila se na balkonu na četvrtom spratu. Malo kasnije, dvojica vatrogasaca koji su bili zarobljeni u korpi spusnice, izvučeni su iz klopke bez povreda, kroz prozor stana iznad onog u kome je požar simuluran. „Sva oprema nam je zastarela, ali se mi trudimo da što bolje radimo sa njom“, objasnio je okupljenim novinarima kapetan vatrogasne policije Aleksandar Lazarević i dodao da su sve mere bezbednosti preduzete tako da ih ništa nije moglo iznenaditi, čak i kad bi se dogodilo nešto gore, bez upuštanja u detalje šta pod tim „gore“ podrazumeva. Uzrok incidenta je, po njemu, dizalica stara celih dvadeset godina. O eventualnoj grešci u rukovanju ili održavanju opreme i propustima onih koji su za opremu zaduženi nije bilo ni reči, a kako stvari stoje neće ih ni biti. Ovako je lakše i lepše: dizalica je mašina koja, po prirodi stvari, odgovornosti ne podleže.
Skandal “Jovanjica”; Prvostepena presuda Zoranu Marjanoviću; Zalivni sistemi; Košarkaška pojačanja
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve