Nedelja
Skandal “Jovanjica”; Prvostepena presuda Zoranu Marjanoviću; Zalivni sistemi; Košarkaška pojačanja
Pušten
Vlasnik MK Komerca Miodrag Kostić uhapšen je 15. juna pre podne na Debelom brijegu, graničnom prelazu iz Hrvatske u Crnu Goru. Oko 19.30 časova izašao je iz Okružnog suda u Novom Sadu kao slobodan čovek. Prilikom hapšenja crnogorska policija postupila je po naredbi MUP-a Srbije od 21. maja kojom je raspisana potera usled neodazivanja na informativni razgovor vezan za poslovanje MK Komerca i Naftne industrije Srbije. Kostić je zadržan u pritvoru u Herceg Novom, a njegov advokat Vladimir Horovic rekao je da očekuje da će novosadska policija preuzeti Kostića istog dana i najavio podizanje krivične prijave protiv Okružnog suda u Novom Sadu i policije jer su na ovaj način prekršena elementarna ljudska prava. „Nezakonitost održavanja ovakve potrage i naredbe za dovođenje sastoji se u tome što zakonik o krivičnom postupku predviđa da od momenta kada je protiv lica podneta krivična prijava i vodi se postupak pred sudom policija nema prava ni da dovodi, ni da obavlja bilo kakav razgovor, niti da privodi lice protiv koga se vodi postupak. To može da učini samo i jedino istražni sudija koji je zadužen za taj predmet“, objasnio je Horovic i rekao kako ne isključuje mogućnost da bi Kostić mogao biti zadržan u novosadskoj policiji iz nekih drugih razloga. „Nije nemoguće da povodom dovođenja iz jednog razloga, onog momenta kada se Kostić pojavi u policiji, bude neki treći razlog za razgovor sa njim.“ Prvi pretres o poslovanju MK Komerca i NIS-a zakazan je za 1. jul.
Istražni sudija Predrag Ćetković rekao je agenciji Beta da nije tražio da Kostić bude priveden, pošto je saslušanje vezano za krivičnu prijavu koju je MUP Srbije podneo protiv Kostića, a koja se odnosi za navodne mahinacije sa uvozom opreme za šećeranu, zakazano tek za 1. jul. „Tužilac, advokati i ja dogovorili smo se da je termin saslušanja 1. jul. Ja nisam tražio od policije da hapsi gospodina Kostića, niti da mi ga danas privode. Naredio bih da se privede tek ukoliko 1. jula, na zakazan termin, ne bi došao na saslušanje“, objasnio je Ćetković.
Konkurs
Američka nevladina organizacija SNF organizovala je konkurs za izbor „Deset najlepših mesta“ do kojih je lako doći iz pravca Koridora 10, uz uslov da putovanje do svakog od njih ne traje duže od 90 minuta u jednom smeru. Kako „Glas javnosti“ saznaje, konkurs je organizovan zbog pojačanog tranzita stranih turista pred Olimpijske igre u Atini. Na konkursu mogu da učestvuju svi koji imaju originalne ideje o tome šta bi jedan strani turista u prolazu koridorom 10 kroz južnu Srbiju trebalo da vidi, radi, kupi ili doživi. Od zainteresovanih se očekuje da predlože „naj“ mesto na potezu od Ražnja do granice sa Makedonijom, da ga detaljno opišu i da pruže najznačajnije činjenice, kojima bi trebalo da ubede turiste da, na primer, ni na jednom drugom mestu neće jesti bolje, da samo tu mogu da kupe autentične suvenire i da nigde neće doživeti takvo uživanje u prirodnim lepotama, kao što su one kojima se diči „naj“ mesto. Rok za podnošenje prijava ističe 25. juna, a pobednici će od SNF-a dobiti donaciju od 2000 do 10.000 dolara za razvoj predloženog projekta u jedinstven i profitabilan biznis namenjen, pre svega, turistima „u prolazu“.
Zarada
Noć 13. juna nije bila napeta samo za predsedničke kandidate i njihove izborne štabove, već i za mnoge građane sklone kladjenju. Kao i na prethodnim izborima, mnogi građani su u sportskim kladionicama i 13. juna iskoristili priliku da unovče svoja predviđanja o ishodu prvog kruga. Većina kladionica je istakla kvote vezane za predsedničke izbore a, kako kažu zaposleni u kladionicama, ovi izbori privukli su i one koji se ne bave ovom vrstom „zarade“. Posetioci kladionice Lavovi najviše su se kladili na slab plasman Vladana Batića, Jelisavete Karađorđević i Borislava Pelevića, za koje su predvideli da neće osvojiti više od 1,5 odsto glasova. Ljubitelji klađenja su šansu da dođu do lake zarade videli i u kladionici „Brazil“ koja je u ponudu stavila samo duele između predsedničkih kandidata. Da bi postigli taj cilj, građani su se uglavnom opredeljivali za duele manje popularnih kandidata, pa su im najinteresantniji bili dueli Ivice Dačića i Branislava Ivkovića, Marjana Rističevića i Borislava Pelevića, Vladana Batića i Jelisavete Karađorđević i Dragana Maršićanina i Bogoljuba Karića. Prema rečima zaposlenih u kladionici „Brazil“, i pored toga što je kandidatu Demokratske stranke dodata prednost od sedam odsto sa ciljem izjednačavanja šansi, niko se nije usudio da stavi svoj novac na par Tomislav Nikolić – Boris Tadić.
Bruka
Ministar za kapitalne investicije Velimir Ilić najavio je da će za dva meseca početi pripreme za izmeštanje Železničke stanice u Beogradu, što će, kako je ocenio, biti „inicijalna kapisla za celu srpsku privredu“. U intervjuu za Tanjug Ilić je upozorio da već dolaze investitori iz celog sveta, bankari i hotelijeri, „mnogi u nameri da uđu u tu lokaciju“, koja je jedinstvena u Evropi po tome što ima 100 hektara slobodnog prostora, koji je samo 500 metara udaljen od centra grada. Kako je ministar ukazao, beogradska železnička stanica predstavlja „čep“ evropskog koridora 10, konkretno, „ona je bruka za Srbiju i za Beograd, jer dvomilionski grad ne može da se otvori i da izađe na Savu“. Uz to, prema Ilićevoj oceni, na Savi vlada potpuna anarhija po pitanju gradnje, pa je i to jedan od problema koje treba sanirati. I kad obilaznica kod Ostružnice bude završena, što je, inače, predviđeno za 1. avgust, Beograd će, prema Ilićevom obećanju, odahnuti, jer će saobraćaj iz pravca Zagreba biti preusmeren na Ibarsku magistralu, a kada „čep“ bude saniran, Ministarstvo će se pozabiviti i beogradskim aerodromom. Kako se očekuje, Beograd bi trebalo da postane vazdušna luka preko koje će ići celokupan avio-saobraćaj u regionu. Za taj posao su se, kako reče ministar, već ozbiljno zainteresovale SAD, a Amerikanci već rade projekat koji finansira Stejt dipartment.
Raskolnici
Uporna namera Udruženja Crnogoraca Krstaš da u Lovćencu sagrade crnogorsku crkvu već par meseci je jedna od nezaobilaznih tema za raspravu među žiteljima ovog vojvođanskog mesta. Iako je pre dva meseca Izvršni odbor SO Mali Iđoš, u kome većinu čine Mađari, dao podršku za izgradnju crnogorske pravoslavne crkve, opšta saglasnost čeka se od mesne zajednice. Organizatori izgradnje ove crkve, pripadnici Udruženja Krstaš, koji se još nazivaju i raskolnicima, ponudili su i spisak lokacija u selu pogodnih za gradnju, ali kako piše u zahtevu, spremni su da prihvate i neko drugo mesto dostojno verskog hrama. Iako je do konačne odluke mesne zajednice preostalo samo još nekoliko dana u Lovćencu se već javno govori da od gradnje hrama nepriznate crkve nema ništa. Revoltiran ovakvim stavom, Nenad Srevović, predsednik ovog udruženja, kaže za „Večernje novosti“ da im niko ne može uskratiti pravo na veroispovest, koje im je, uostalom, zagarantovano Ustavom, i poručuje da će izgraditi crkvu makar i na nekom od placeva koje su pojedini članovi Udruženja već ponudili. Dodatnu podršku imaju i iz inostranstva, konkretno iz Beča, gde je na konferenciji Crnogoraca u dijaspori odlučeno da se izgradnja crkve materijalno pomogne. S druge strane, ideja da se na tlu Vojvodine izgradi crnogorska crkva žestoko je razgnevila predstavnike Srpske pravoslavne crkve, koji su nedavno uputili i protest tamošnjim funkcionerima. Protojerej Mirko Šipka i srbobranski jerej Aleksej Blanuša, čijoj parohiji pripada Lovćenac, ukazali su u protestnom pismu na mnoge apsurde u zahtevu za izgradnju hrama CPC-a u Lovćencu, pre svega na to da „čak ni na teritoriji Crne Gore ti raskolnici nisu do sada sazidali nijednu bogomolju a kamoli hram, niti im to tamošnje vlasti dozvoljavaju“, uz ocenu da bi bilo potpuno neshvatljivo i bogohulno da im se to dozvoli u Vojvodini. Što se meštana Lovćenca tiče, većina njih „krstaški“ projekat shvataju kao – čistu provokaciju.
Novi Caddy
Generalni uvoznik Volkswagen, Audi i Seat automobila, Porće Srbija i Crna Gora promovisao je novi Volkswagen Caddy. Za razliku od starog, veći deo tehnologije ovog transportera preuzet je od Golfa 5 i novog Tourana a namenjen je pre svega preduzećima za prevoz robe, ali i putnika. Uvoznici ističu da je serijska oprema vrlo bogata, ali da postoji i varijanta dodavanja još dva pored pet postojećih sedišta kao i široka paleta dodatne opreme. Preporučuju novi Caddy kao pouzdanog i ekonomičnog partnera u gradskoj vožnji, ali i vožnji na duže destinacije.
Nagrada
U organizaciji Trejd Liders Kluba, na 34. Međunarodnom takmičenju u Cirihu, kompaniji NIS – Rafinerija nafte Beograd dodeljena je nagrada – International award for busineš & prestige, nakon konsultacija i sugestija sa 14.000 članova Trejd liders kluba, koji predvode najpoznatije kompanije u 120 zemalja. Istom prilikom gospodinu Goranu Jakšiću, direkoru Rafinerije, uručeno je specijalno priznanje Global Quality Menagment. Obe prestižne nagrade predstavljaju potvrdu kvaliteta i uspešnog rada kompanije, a ova međunarodna nagrada izdvojila je NIS kao najkvalitetniju u konkurenciji 7000 kompanija iz 112 zemalja.
Pretnja
Predsednik Komisije za zaštitu prava ponuđača Aleksandar Lukić 14. juna podneo je ostavku „zbog nepodnošljivih pritisaka, pretnji i ucena“ od strane ministra za kapitalne investicije Velimira Ilića. Lukić je objasnio da je na sastanku u Vladi Srbije 3. juna, zakazanom radi pronalaženja rešenja sporne javne nabavke radova na rekonstrukciji Terminala 2 Aerodroma Beograd, njegovo izlaganje o neophodnosti poništavanja postupka nabavke u celosti ministar Ilić prekinuo rečenicom: „Ne dolazi u obzir!“. Prema njegovim rečima, ministar je pored mnoštva psovki i uvreda rekao i da će „ukinuti javne nabavke jer od njih ne može ništa da radi i da će smeniti ovu komisiju“. Sastanak je završen ministrovim rečima: „Uradićeš kako ja kažem, je l’ jasno?“. Ilić je svoj stav o odbijanju zahteva za zaštitu prava ponuđača austrijske firme Strabag obrazložio činjenicom da je izabrani izvođač radova (konzorcijum preduzeća Kolubara investgradnja iz Beograda, Montana konstrakšens i Sintesis endženiring iz Italije) već uveden u posao, i da su određena novčana sredstva dobijena od Evropske investicione banke potrošena. Takođe je, prema Lukićevim rečima, rekao da je svestan da je tender namešten. Na konferenciji za novinare održanoj 15. juna povodom ostavke predsednika Komisije, Ivan Lalić iz Saveta za borbu protiv korupcije podržao je Lukića i izrazio divljenje prema radu Komisije koju je okarakterisao kao „nešto najzdravije što se napatilo u ovoj zemlji u smislu borbe protiv korupcije“. Lukić je uputio dopis predsedniku Vlade Vojislavu Koštunici u kome ga obaveštava o pomenutom sastanku, međutim, kako tvrdi, odgovor još nije stigao. Komisija za zaštitu prava ponuđača neće raditi do razrešenja situacije.
Skandal “Jovanjica”; Prvostepena presuda Zoranu Marjanoviću; Zalivni sistemi; Košarkaška pojačanja
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve