Optimisti
Globalno istraživanje korupcije, sprovedeno u 146 država, pokazalo je da se Srbija i Crna Gora i dalje nalazi u grupi najkorumpiranijih država, ali sa smanjenim nivoom korupcije u odnosu na prethodnu godinu. Na osnovu najmanje tri nezavisna istraživanja u kojima učestvuju poslovni ljudi, teoretičari i analitičari rizika, rezultati su bili iskazani kroz indeks percepcije korupcije, koji za SCG iznosi 2,7 i ukazuje na visok nivo. Na listi od 146 zemalja SCG je na 97. mestu u „neželjenoj grupi“, zajedno sa Makedonijom, Alžirom, Libanom i Nikaragvom. Na sastanku radne grupe za izradu nacionalne antikorupcijske strategije Bertran de Spevil, vodeći svetski ekspert u toj oblasti, istakao je neophodnost većih ulaganja u borbu protiv korupcije, navodeći primer da zemlje koje je uspešno sprovode u te svrhe izdvajaju oko 0,4 odsto budžeta. Još jedan od većih problema Srbije prema De Spevilu jeste nedostatak političke volje. Kako saznaje „Glas javnosti“, kampanja za borbu protiv korupcije i emitovanje spotova u elektronskim medijima dali su pozitivne rezultate jer Savet za borbu protiv korupcije prima mnogo više telefonskih poziva građana koji prijavljuju ovakve slučajeve. Sličnim pozivima zatrpano je i Ministarstvo pravde. Pritužbe se uglavnom odnose na dužinu trajanja sudskih postupaka, nezakonitosti u procesu privatizacije, korupciju u zdravstvu, carini, policiji i pravosuđu.
Čarolija
Posle koncerata u Čačku i Nišu, Zdravko Čolić besplatno nastupio i u Valjevu. Tako je okončan srbijanski deo turneje pod nazivom Čarolija, dalje idu bivše republike bivše Jugoslavije, inostranstvo. Zanimljivo&interesantno je da su besplatni koncerti bili u gradovima gde su novoizabrani predsednici opština članovi kapitalne Nove Srbije kapitalnog Velje Ilića.
Istog dana kad je bio koncert, u Valjevo, u svojstvu ministra, stigao Velja Ilić. U opštini se sastao s partijskim drugom, predsednikom opštine Jovanom Tomićem, sa istim se u svemu složio – Nova Srbija u Valjevu obezbedila većinu sa dve socijalističke partije plus radikali plus Karić – i dodao da demokrate samo prave haos, te da je demokratska opcija izlizana. Još izrazio zahvalnost Zdravku Čoliću, sponzorima, i svima koji su doprineli da se organizuje veliki i besplatan koncert.
Uveče bio veliki i besplatan koncert na stadionu Pećina, svi rekli spektakl, pred više od 10.000 ljudi. Zdravko pozdravio Valjevo, u kom je služio vojsku, i svog prijatelja Velju Ilića, koji je koncert otpratio iz partera. Za vreme koncerta bio i vatromet, isto besplatan. Puno besplatan, kao i puno besplatan koncert, na kome je samo bina, sa zvučnim i svetlosnim efektima koštala 18.000 evra, koje je neko platio, kao što je puno platio i ostalo besplatno. Ko je platio, ne zna se, čarolija.
Fiskultura
BK televizija je 21. oktobra počela prikazivanje kviza „Može biti samo jedan“. Međutim, uprkos pompeznim najavama „prvog srpskog rialiti šoua“, emitovanim uz deo intervjua sa devojkom obučenom u maskirnu uniformu koja se, s herojski-mučeničkim izrazom lica, kroz suze, poverava gledalištu da je bila prestrašena i da je mislila da nije dovoljno jaka, prva epizoda bila je sve osim obećane atrakcije. Umesto očekivane akcije, gledaoci su oko 40 minuta mogli da gledaju set fiskulturnih vežbi, od kojih su neke, čini se, iziskivale manje napora i mašte od vežbi koje je svojevremeno Lokica Stefanović pokazivala domaćicama na Trećem kanalu nedeljom izjutra. Za razliku od autora BK rialiti šoua, Lokica se nije upuštala u pokušaje da doskočicama vodi emisiju. Eliminatorni test za ovaj kviz ima samo jedno pravilo – ko izdrži najviše „trbušnjaka“, sklekova, čučnjeva, kotrljanja napred-nazad i posle svega optrči najviše krugova na stadionu, uz muziku iz filma „Nemoguća misija“, i izdiranje instruktora iz Žandarmerije, može da stane pred kameru i da s osmehom izvikne – „Može biti samo jedan“. Posle ovakve premijere, gledaocima rešenim da kviz prate do kraja ne ostaje ništa drugo osim da se nadaju da će više akcije da im pruži finale. Do tada, žeđ za adrenalinom, ukoliko su verni BK televiziji, mogu bolje da utole gledanjem „Najslabije karike“.
Zaštita
Radivoje Jakšić iz Rume, radnik na koga je 22. oktobra pao polomljeni građevinski kran na gradilištu u ulici Jurija Gagarina 87 u Novom Beogradu, uspešno se oporavlja u Urgentnom centru u Beogradu. Republička inspekcija je prekinula radove na tom gradilištu, a zabrana će trajati sve dok se ne otkloni neposredna opasnost po život radnika. U ovogodišnjoj građevinskoj sezoni dogodio se veliki broj povreda na radu, 16 sa smrtnim ishodom. Za ovakvo stanje, prema oceni predsednika sindikata građevinara Srbije Duška Vukovića, najodgovorniji su poslodavci, jer ne prijavljuju gradilišta na vreme, ne dostavljaju elaborate o zaštiti na radu, a krivicu svaljuju na radnike, koji „odbijaju da nose sredstva zaštite“, Uz to i podatak da 42.072 radnika radi na crno. Jedan od paravana iza koga se poslodavci kriju kada je odgovornost za zaštitu radnika u pitanju su i konstantne tvrdnje da u građevinarstvu nema para, što je – po mišljenju koordinatora za nadzor u građevinskoj direkciji Ljubisava Zarića – čista neistina. Para, dakle – ima, samo što novopečeni vlasnici u trci za profitom zaboravljaju na radnike. Konačnu reč bi, na kraju, trebalo da donese Ministarstvo rada, koje uveliko priprema zakon o bezbednosti i zaštiti zdravlja na radu, kojim bi trebalo da se precizno ustanovi odgovornost poslodavaca za stanje zaštite na radu i kojim bi novčane kazne za kršenje zakona trebalo da se povećaju na 800.000 do milion dinara. Kolika je istinska „žurba“ za sprečavanje incidenata na radu, najbolje govori izjava pomoćnika ministra za rad Živke Đurić, koja je na pitanje da li će se zbog značaja tražiti hitan postupak za donošenje zakona, odgovorila da se u Ministrastvu o tome – nije razmišljalo.
Posao
Istražni sudija Okružnog suda u Pančevu Nedeljko Martinović odredio je jednomesečni pritvor Nenadu Stojkoviću i njegovoj supruzi Mili zbog osnovane sumnje da su počinili krivično delo trgovine ljudima. Kako navodi „Politika“ bračni par Stojković, poznatiji pod nadimcima Neša Karington i Snežana, legalno je ušao iz Bugarske u SCG sa šesnaestogodišnjim dečakom bugarskog državljanstva kojem nedostaju prsti obe ruke. Stojkovići su mu navodno obećali da će ga zaposliti kao pomoćnika na pančevačkoj buvljoj pijaci. Međutim, nakon što su stigli u Pančevo, počeli su da ga ubeđuju da je za njega bolje da otputuju u Italiju gde bi za njih prosio. Dečak je dvadesetak dana bio zatočen u kući Stojkovića pre nego što je uspeo da pobegne u Beograd i prijavi se policiji. U stanici je ispričao šta se desilo i kako je u Pančevu bio maltretiran, da mu je prećeno odsecanjem ušiju ukoliko ne pristane na put u Italiju.
Aukcija
Marija Davinić, supruga ministra odbrane Prvoslava Davinića, organizovala je proteklog vikenda prodajnu izložbu ručnih radova žena iz Gračanice u Domu Vojske SCG. Osim poklapanja u datumu, izložba nije imala nikakve veze sa parlamentarnim izborima na Kosovu. Izložbi su prisustvovali i brojni predstavnici diplomatskog kora, ali se osim razgledanja izloženih rukotvorina i, što međusobnog što razgovora s pletiljama, malo ko mašio za novčanik i kupio nešto od ponuđenih eksponata. Tako su se ručni radovi kosovskog veza, poentlesi i narodne nošnje uprkos pristupačnim cenama vratili u Gračanicu.
Trovači
Uredba o zabrani uvoza vozila starijih od tri godine mogla bi da doprinese i smanjenju zagađenosti vazduha u Srbiji. Iako kod nas još nijedan vozač nije bio kažnjen zato što njegovo vozilo zagađuje sredinu. Prema podacima Auto-moto saveza Srbije svaki treći auto zagađuje vazduh. Od 500.000 automobila koji direktno truju stanovnike Srbije, 100.000 vozila doprinosi aerozagađenju u prestonici. Kako za „Večernje novosti“ kaže Snežana Matić iz Gradskog zavoda za zaštitu zdravlja, na nivo zagađenosti vazduha utiču starost vozila, kvalitet goriva, propusna moć ulica, način organizovanja saobraćaja i položaj grada. Sudeći po ovim parametrima, beogradska „aerosituacija“ nije nimalo sjajna. Privatni gradski autobusi stari su u proseku 15 godina, a oko 7500 beogradskih taksija su još tri godine stariji. Devet desetina privatnih autobusa i veći broj vozila GSP-a nema standardizovani ekološki motor „evro 3“, koji je u Evropi uveliko prevaziđen novim modelima „evro četiri i evro pet“. Kada se pridoda oko 300.000 privatnih automobila prosečne starosti od oko 13 godina, onda ne čudi što polovina aerozagađenja u Beogradu dolazi upravo iz saobraćaja.
Ponuda
ProCredit banka će na Novosadskom sajmu finansija Finmar predstaviti specijalne ponude za posetioce sajma, koji će uz vaučer ove banke sve do 15. novembra biti u mogućnosti da te specijalne ponude iskoriste. Specijalna ponuda za stanovništvo uključuje besplatno otvaranje tekućeg računa i izdavanje Dina kartice, kao i dobijanje štedne knjižice bez obaveznog minimalnog uloga. Preduzetnici koji do 15. novembra podnesu zahtev za kredit u iznosu većem od 5000 evra i dobiju ga, uz vaučer na poklon dobijaju Dina karticu sa raspoloživih 7500 dinara i „e-ProBanking“ na period od tri meseca. Vlasnici malih i srednjih preduzeća kao i poljoprivredni proizvođači, tokom trajanja sajma na štandu će moći da podnesu prijave za mikro ekspres kredite u iznosu do 10.000 evra.