To samo lajkuje… „Lajkuj me na fejsu!“ „Lajkuj ono što ti se sviđa!“ „Nije mala, nije mala, triput lajkovana, i opet će ako bude sreće!“ „Ledi Gaga, najviše lajkovana…“ Neko piše „Veliki podvik (biće podvig) malih lajkovana (da nije Lajkovčana?)…“ „Ne lajkujem statuse na fejsu koji traže da budu lajkovani.“ „Kako su retardirana ova dva komentara što su najviše lajkovana…“ „Napao ženu, jer nije lajkovala njegov status…“ „Lajkovala mi fotku, što znači da se loži na mene!“
„Neko se na nekoga loži“, sada znači da se neko nekome dopada, a ne kao nekada kada je loženje značilo laganje, varanje: „Nemoj da me ložiš!“ No ostavimo to za drugu priliku, držimo se lajkovanja, koje je u javni život ušlo preko Fejsbuka.
Ikonički znak: palac gore, može i ww/, ili m/.
U novoj, gotovo mehaničkoj internet komunikaciji lajk (like) isključivo znači da nam se nešto sviđa, da to volimo, da za nešto marimo, da nam se nešto dopada, kao kad bismo nekada za nešto rekli da je laćo, lačo, lačano, opet, ren, apsik, gotivno i „to care!“. Neki o lajku i ne govore kao reči, već kao alatki. „Klikneš mišem na alatku palac gore!“
Neki pominju i profesionalne lajkere, one koji mišem pritiskaju ikonicu s palcem nagore, gde god na nju naiđu. Neki lajkuju i ono što bi trebalo da ih užasne i zaprepasti.
U savremenoj binarnoj volim – ne volim komunikaciji kompjuterskim mišem umesto rečima nešto suprotno od lajkovanja je anlajkovanje, i dislajkovanje, što znači da vam se nešto ne dopada, što je ipak daleko od hejtovanja, (mrzeti, hate) i hejtera.
U jeziku koji gotovo da se i ne koristi like može značiti: kao, nalik na, na isti način, poput, ali i sličan, jednak, kao i srodno nemačko gleich, ali to ovde nije važno.
Neki nemački advokati, kažu novine, smatraju da je lajkovanje na društvenim mrežama nezakonito, jer oni koji ne treba da znaju šta volite, mogu to da saznaju pa da vaše sklonosti zloupotrebe.
Lajkovanje je ipak pozitivna šifra nove masovne kulture i šou-biznisa, a izgleda i važan deo generacijske emocionalne komunikacije, slatka šifra mladosti u elektronsko doba. Lajkovanje širi među ljudima dobru energiju preko žice.
Zašto je onda neko ostavio poruku: „Jebalo vas lajkovanje?“
Da ga nije previše?