Nedelja
Skandal “Jovanjica”; Prvostepena presuda Zoranu Marjanoviću; Zalivni sistemi; Košarkaška pojačanja
Kriza je svako zbivanje koje vodi nestabilnosti i opasnoj situaciji za pojedinca, grupu, zajednicu ili društvo u celini – u pitanjima bezbednosti, ekonomije, politike, društvenim i okolišnim stvarima.
Utoliko je veća ukoliko bane iznenada i bez upozorenja.
U životu pojedinca, kriza je sinonim za izazov jer može se reći da je sam život kriza, od rođenja inter feces et urinam do umiranja u istom.
Ono čime nas plaše – globalnom, ekonomskom, svetskom, naftnom itd. krizom – u stvari je način na koji gospodari sveta upozoravaju da se ne predajemo, već da zapnemo ne bi li ih na vlasti održali. I taj svet i krizu čiju su cikličnu tajnu u osnovama kapitalizma kao društveno organizovane gramzivosti odavno raskrinkali marksizam i anarhizam.
Politički korektne definicije krize su beskrajno zabavne, naročito one zaodenute magičnim plaštom društvene nauke i tehnike. To je sranje u kom se neki sistem nađe bez upozorenja. Neki bivši i budući nobelovci objašnjavaju kako su krize posebni, neočekivani ili neuobičajeni događaji koji prete da ciljeve neke organizacije rasture do potpune nejasnoće.
A drugi lepo žive od kriza u celini, od izazivanja i proizvodnje do savetovanja, honorarnih poslova i „rešavanja“: npr. Međunarodna krizna grupa; ICB Project, istraživači ponašanja u međunarodnim krizama, NATO; udruženja generala privatnih armija, borci za mir u svetu… Do snabdevača i distributera narodnih kuhinja, hrane, lekova i ljubavi za sirotinju.
Glamurozna imena raznih kriza – ustavna, državna, smrtonosna, ekološka, energetska, naftna, revolucionarna, ratna, pa čak i kriza srednjih godina – u novogovoru služe samo za zastrašivanje i hipnozu podanika.
Pošto je Kina u poslednjih nekoliko milenijuma preživela isto toliko kriza, možda valja uzeti u obzir dve „krizne“ poslovice. Jedna kaže da će seljaku koji dovoljno dugo stoji na brdu otvorenih usta na kraju u njih uleteti patka, a druga da će onaj ko dovoljno dugo sedi na obali reke videti kako voda pronosi telo njegovog neprijatelja.
U starogrčkom krise znači odvajanje, moć razlikovanja, priliku, izbor, prosuđivanje, raspravu i, najzad, odluku.
Još jednostavnije, kineska reč za krizu piše se sa dva znaka: jedan znači „opasnost“ a drugi „mogućnost“.
Pa, vidite šta vam se više sviđa.
Skandal “Jovanjica”; Prvostepena presuda Zoranu Marjanoviću; Zalivni sistemi; Košarkaška pojačanja
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve