Vlada Srbije je prošle nedelje odlučila da neočekivano velikim podizanjem akciza na cigarete od Nove godine poveća cenu istih za oko 25 dinara. Siromašni pušači sad će imati veliki motiv da okače svoje šibice i upaljače o klin, ako to već nisu uradili posle popularnog Zakona o zaštiti stanovništva od izloženosti duvanskom dimu. Na prvi pogled, izgleda da su ministri rešeni da potpuno iskorene duvanski porok iz navika svojih građana.
Za razliku od akcize na naftne derivate, koja se koriguje na svake dve nedelje, akciza na cigarete se menja svakog prvog januara. Prema aktuelnom zakonu o akcizama, iz maja ove godine, proporcionalna akciza za cigarete iznosi 35 odsto od cene paklice, dok je specifična nominalna akciza 17 dinara po paklici.
Pomenuti aktuelni zakon je predvideo da se 2011. godine ovih 35 odsto ne menja, a da se specifična akciza poveća na 21 dinar. Ministarstvo ekonomije je ipak procenilo da je to malo, pa je nova specifična akciza 23,5 dinara. Šest i po dinara razlike, za jednu paklicu, u stvari je tri milijarde dinara za sve prodate paklice u Srbiji. Beogradski list „Danas“ je to nazvao zamenom za porez na mobilne telefone, koji je donosio podjednaki prihod državnom budžetu, a koji se od Nove godine neće naplaćivati. Kad se sve podvuče, ukupna dobit države od pušenja je 68 milijardi dinara (sa novom specifičnom i starom proporcijalnom akcizom), piše „Blic“.
Osim što je motiv o brizi Vlade o pušačima sada pao u drugi plan, rast akciza će na razmišljanje da natera i trećeg igrača u ovoj igri – proizvođače cigareta (u Srbiji cigarete motaju „Filip Moris“, BAT, JTI i domaći Monus). Prošle godine su Vlada i duvanske kompanije dogovorile akcioni plan povećanja akciza do 2012. godine. Taj plan je sada prekršen, pa su duvanske kompanije, ionako pogođene migracijom svojih klijenata u nepušačke vode, suočene i sa novim – za njih jako bitno – neplanirano višim cenama svojih proizvoda.
Zbog ovog Vladinog udarca „ispod pojasa“ duvanskim kompanijama, poslednjeg ponedeljka i utorka u novembru, održani su sastanci predstavnika obe strane. Do zatvaranja ovog broja „Vremena“, javnost nije saznala da li je na njima nešto promenjeno.
Na kraju, procenjuje se da bi neplanirano povećanje cene cigareta, u jeku opštih poskupljenja i nemenjanja plata građana, pokrenulo dobro poznati šverc. Srpske cigarete ne bi više bile najjeftinije u regionu.