Jedno od opštih mesta domaćih TV programa postalo je listanje dnevne štampe. Bilo da je u pitanju Kažiprst, Gutenberg ili Skener, voditelj emisije u društvu gosta iz takozvanih štampanih medija, ili sam, prevrće novine u potrazi za duhom vremena koji bi trebalo da osetimo. Elektronski mediji su brzi, površni i senzacionalistički, dok bi novine valjda trebalo da budu studioznije, temeljnije i starinski sporije. Pokazuje se, međutim, da osim smešnih naslova (rimovanih u slučaju „Večernjih novosti“), novine liče jedne na druge, a novinari (čast izuzecima) dnevne događaje komentarišu jezikom pijačne diskusije. Umesto da me podstaknu na kupovinu novina, ubijaju svaku želju da odem do trafike i upustim se u avanturu zvanu dnevna štampa. Kako da se opredelim za blizance „Blic“ ili „Glas javnosti“, da li da poverujem „Politici“, ili se držim „Danasa“.
Pitam se otkud ta ljubav televizije i novina? Lepe nisu, zanimljive skoro nimalo, a uglavnom su ostale bez lepote pisanog srpskog jezika, koji je televizija već odavno unakazila. Verovatno ljude najviše privlači sadržaj budućih epizoda potpularnih TV serija koje u našim novinama mogu da pročitaju.
Kad smo kod njih, televizija B-92 je svesno ili nesvesno nisko udarila konkurentski Pink. Emitujući seriju Seks i grad, verovatno je ružičastoj ekipi naterala suze na oči, prikazujući neslućene dimenzije mondenskog života na Menhetnu. Nije lako ni uredništvu BK televizije, perjanicama džet-seta, jer videće narod kako izgleda pravi luksuz pa će im se ovdašnji bonvivani učiniti provincijalni i smešni. Sve što vidite u seriji Seks i grad (odeću, nameštaj, automobile) možete pronaći na internet sajtu i naručiti. Malo ćete se zblanuti kada vidite cene, ali ako zaista želite da budete „in“, drage dame, to košta. TV B-92 ovom serijom zakoračila je u magični i surovi svet lakog komercijalnog programa, potpuno suprotnog dosadašnjem pomalo asketskom konceptu. Dakle, Svet plus, samo na engleskom.
Ako ste dama u najboljim godinama, još uvek ste željni avanture i žar srca vam nije potpuno zgasnuo, Vrnjačka banja je mesto za vas. U emisiji NT na televiziji Pink, predstavio nam se banjski žigolo Slaviša Lazić, alijas Đankarlo. Čovek radi svoj posao s izuzetnom predanošću i taktom preko dvadeset godina. Lepo se skućio, ali za razliku od onih napirlitanih cica iz serije Seks i grad, veruje u romantiku jer od nje živi. Romantika u Srbiji nije mrtva, jer dame još uvek vole da čuju tanano šaputanje, vole da prime nežno, rimovano ljubavno pismo (a da to nisu isečci iz „Večernjih“), a o parama se i ne diskutuje. Đankarlo nije neki filmski lepotan tako da mu je glavno oružje sigurno žvaka. Istini za volju, ističe i blagotvoran uticaj banjske vode na potenciju. Ukratko, izgleda da jesenje ruže najduže mirišu.
Na kraju, u iščekivanju početka istorijskog suđenja u Hagu, jedna rečenica o pešačkom prelazu postala je džingl na B-92 i izazvala buru reakcija u javnosti. Na prvi pogled, obradovala bi me budnost javnosti prema glupostima vlasti, ali kako se diskusija o prelazu nastavlja, ponovo imam utisak da mi neko skreće pažnju od važnijih stvari.
Zato sam se obradovao biserima lova i ribolova na televiziji. Peca Dobrohotov se vratio na reku i TV Palmu, pa presreće alase i zeza prolaznike. Pitam se da li ima specijalno konstruisanu kapu s kamerom na glavi, taj umetnik drhtavog kadra koji ruši sva pravila televizijskog snimanja. TV Pink je emitovao spektakularnu repotažu s tradicionalnog Jamarenja iliti lova na bakarnu lisicu u selu Kamenovu pored Petrovca na Mlavi. Na kraju je lukava lija ipak dolijala, ali je ekipa uz put zamezila, popila, nakitila šešire značkama i trofejima i grupno lutala po šumi. Ne znam da li će se deci dopasti to što je među lovcima bio i popularni Manda, pa puc’o na liju, ali ko zna, današnji klinci su navikli na pucnjavu. Reportaža je za mene imala i edukativni karakter, jer sam naučio lovački pozdrav – Dobar pogled! Ne bi ni Đankarlo bolje smislio.