img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Meridijani

07. april 2004, 17:41 Priredio: Marko Savić
Copied

Taškent: Bombama na Karimova

Serija samoubilačkih napada i višednevni okršaji policije i napadača u Bihari i Taškentu uzdrmali su Uzbekistan prošle nedelje. Poginulo je najmanje 47 ljudi, a više desetina je povređeno. I dok predsednik Uzbekistana Islam Karimov za napade krivi islamske teroriste, a opozicija njega, još se tačno ne zna ko su napadači, ni da li im je cilj destabilizacija Uzbekistana ili rušenje Karimova.

Uzbekistan je uz nezavisnost od SSSR 1991. dobio i Karimova na mestu predsednika. Njegova vladavina koja više podseća na starovekovne azijske despotije nego na modernu vladu dobila je novu dimenziju kada je počeo rat u Avganistanu. Kao jedan od ključnih američkih saveznika u regionu, zahvaljujući važnom strateškom položaju Uzbekistana i ustupanju vazduhoplovne baze Kurši Kamabad SAD, Karimov je obezbedio stranu podršku svom despotskom režimu. Tako je Karimov preko noći od autoritarnog vladara, za šta ga je optuživala Klintonova administracija, dobio oreol borca protiv terorizma i američku podršku.

Za napade Vlada Uzbekistana optužila je islamističke organizacije Hizb ut Tahrir i Islamski pokret Uzbekistana (IPU), a na kraju i Al Kaidu. IPU je teroristička organizacija povezana sa Al Kaidom koja poziva na nasilno rušenje Vlade. Karimov je pre nekoliko godina zatvorio 7000 ljudi koje je optužio da sarađuju sa ovom organizacijom. IPU je tada započeo terorističku kampanju protiv Karimova. Hizb ut Tahrir je međunarodna islamska organizacija sa sedištem u Londonu, koja se zalaže za uspostavljanje kalifata na područjima gde žive muslimani, ali isključivo mirnim putem i nije poznato da su do sada pribegavali nasilju. Štab Hizb ut Tahrira je demantovao optužbe za učešće u napadima, ali se ne isključuje mogućnost da je neka osamostaljena grupa unutar njih to učinila. Kako je ovaj pokret u Uzbekistanu veoma rasprostranjen, represija nad njima je veoma jaka (5 000–6000 pripadnika ove organizacije je u zatvoru).

Ovo je prvi put da se Uzbekistan suočava sa samoubilačkim napadima od 1999, kada je pet automobila eksplodiralo u blizini vladinih zgrada. Od tada je Karimov znatno pojačao pritisak na svoje protivnike i još više pogoršao situaciju. Ovog meseca će američka administracija odlučivati o nastavku finansijske pomoći Uzbekistanu. Da li će i ove godine on „napredovati“ u demokratizaciji kao ranijih godina? Amerikanci su u dilemi jer im nijedna opcija ne odgovara. Ako pomognu Karimovu, to će značiti da ponovo žmure na sve što on radi, a ako mu ne daju pomoć, ojačaće ekstremiste.

Rim: Orijana ratuje

Italijanska novinarka i književnica Orijana Falači opet provocira i ratuje i s publikom i s kritikom: dve godine posle knjige Bes i ponos Orijana još žešće napada „nezaustavljivu ekspanziju islama i neoprostive slabosti Zapada kada je u pitanju islam“. U svojoj najnovijoj knjizi nazvanoj Snaga razuma – Njujork, 11. septembar 2001. – Madrid, 11. mart 2004. Orijana Falači objavljuje totalni rat islamu i to ne samo onim sledbenicima Osame bin Ladena, kao zlu broj jedan naših dana, nego, kako poručuje, i „islamu od danas i oduvek“.

Prema nekadašnjoj neprikosnovenoj prvoj dami italijanskog, pa i svetskog novinarstva, kritika nije nimalo blagonaklona. Falačijevoj prigovara da joj zapravo nedostaje ono najosnovnije – snaga razuma. Pera kritičara su se najviše okomila na njene kovanice „Evroarabija“ (Evropa plus Arabija). Orijana Falači piše da je Evroarabija rezultat jednog „zlokobnog projekta“ prema kome se stari evropski kontinent sve više transformiše u provinciju islama, prema kome sinovi Alaha okupiraju Evropu, „a ideolozi džihada pažljivo vode i nadziru Stari kontinent, uz puno zapadno saučesništvo“. Orijana Falači optužuje na sve strane: Katoličku crkvu, levicu, desnicu, Evropu, Ujedinjene nacije… Evropska unija je stavljena na optuženičku klupu zato što je „isuviše otvorena prema doseljenicima“.

Orijana Falači se obraća „svojim Italijanima“ apelujući da poslušaju njene savete kako da se „odupru najezdi islama“. Ona kaže da je posebno zabrinuta što „Italija sve više postaje predstraža Evrope kao provincije islama“.

Sarajevo: Ešdaunove zabrane

Visoki predstavnik EU-a za Bosnu i Hercegovinu Pedi Ešdaun zavrnuo je sve finansijske slavine u budžetima Bosne i Hercegovine: kazniće Republiku Srpsku, ali je poslednjeg dana aprila doneo odluku da na sličan način disciplinuje i Hrvatsku demokratsku zajednicu.

Objašnjavajući zašto je to učinio, visoki predstavnik EU-a kaže da je već duže vremena o tome razmišljao jer ima mnogo indicija da SDS pomaže finansijski da Radovan Karadžić ostane na slobodi. Ešdaun je obavestio sve nadležne organe u Bosni i Hercegovini da vlasti Republike Srpske nisu ništa uradile ne samo da bi privele Radovana Karadžića nego ni ostala lica koja se nalaze na listama Haškog tribunala.

Ešdaun je rigorozno kaznio i HDZ jer u „Srednjobosanskom i Hercegovačkom kantonu nije sprovedena odluka o ujedinjenju bošnjačkih i hrvatskih škola“. Visoki predstavnik EU-a je precizirao da će HDZ novac dobiti kada organi ova dva kantona sprovedu u delo akciju koja je nazvana „Dve škole pod jednim krovom“.

Premijer Republike Srpske je za razliku od većine svojih republičkih drugova donekle stao na stranu Pedija Ešdauna:

„Stranački interesi moraju biti podređeni interesima Republike Srpske, a ona mora početi da ispunjava svoje međunarodne obaveze. Kada sam preuzimao funkciju predsednika Vlade, istakao sam da nijedan pojedinac nije vredan Republike Srpske i da građani moraju da shvate da Republika Srpska ima međunarodne obaveze koje se moraju izvršavati.“

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Meridijani
Ilustracija

Hronika

26.jul 2024. I.M.

Bela Palanka: Prevrnuo se kombi s migrantima, više od 30 povređenih

Na auto-putu kod naplatne rampe Bela Palanka prevrnuo se kombi sa migrantima koji je navodno bežao od policije. Povređene zbrinjavaju ekipe Hitne pomoći iz Niša i Pirota

Peking

23.jun 2011. Reuters Africa

Srdačna diplomatija i ratni zločini

Damask

23.jun 2011. "Islam Online"

Kolevka civilizacije pred raspadom

Tripoli

15.jun 2011. The New Yorker

Šah sa Gadafijem i vanzemaljcima

Rim

15.jun 2011. Catholic News Service

Dar od boga

Komentar

Komentar

Novosadski taoci režima: Ko ruši državu, a ko je brani

Režimska odmazda biće strašna ako otpor posustane. Sada hoće da utamniče ljude koji su čavrljali o rušenju vlasti jer su time tobože rušili državu. Ali, državu je oteo i srušio režim, odavno

Nemanja Rujević

Država i kultura

Skadar na Bojani: Da li će beogradska Filharmonija opet izvisiti za zgradu

Ministarstvo za javna ulaganja podnelo je zahtev za građevinsku dozvolu za gradnju nove zgrade Beogradske filharmonije. S obzirom da se zna da je projekat preskup i da za njega nema para, deluje da je i ovo samo nova šarena laža

Sonja Ćirić
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić

Komentar

Izbora biti neće

Klecavo vrhovno biće uzda se u lokalne izbore u Kosjeriću i Zaječaru. Ne sme se zaboraviti da on 13 godina teškim otrovima zasipa naročito u provinciji, te da je detoksikacija dug i mučan proces

Ivan Milenković
Vidi sve
Vreme 1792
Poslednje izdanje

Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora

Istorijska šansa Srbije Pretplati se
Paralelni univerzum Aleksandra Vučića

Padobranac na Floridi i ostala brukanja

Intervju: Veran Matić

Nepravda je ugrađena u sistem

Lični stav

Univerziteti i vlast – poslednja runda

Kultura sećanja

Dan pobede u Berlinu, 8/9. maj 1945.

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.
Vreme 1780 13.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure