img
Loader
Beograd, 12°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Meridijani

11. maj 2006, 13:04 Redakcija Vremena
Copied

Melburn: Spaseni rudari

Dvojica australijskih rudara, Brant Veb (37) i Tod Rasel (34), izvučeni su iz rudnika zlata u Bikonsfildu, u kome su dve nedelje bili zarobljeni nakon nesreće koja se dogodila 25. aprila. Treći rudar koji se nalazio na mestu nesreće, Leri Najt, nije preživeo. Tako je okončana drama koju je pratila cela zemlja.

Nakon obrušavanja velike količine zemlje i kamenja u rudarskom oknu, na oko kilometar ispod površine zemlje, dvojica rudara ostala su zarobljena iza ogromne stene. Akcija spasavanja trajala je dve nedelje. Za to vreme prokopana su dva tunela, od kojih je svaki bio dugačak po 16 metara. Preko jednog im je doturana hrana i voda dok su oni uspeli da se spasu nakon što je prokopan drugi, veći tunel.

Obojica se nalaze u dobrom zdravstvenom stanju, i otpušteni su iz bolnice samo nekoliko sati posle spasavanja.

Kan Junis: Sukobi u Gazi

Tri osobe su poginule, a više od 15 je ranjeno u oružanim sukobima rivalskih palestinskih frakcija Hamasa i Fataha koji su izbili u ponedeljak. Prema izveštajima agencija, povod za izbijanje sukoba bile su otmice, koje su izvodile i jedna i druga strana. Nakon što su u ponedeljak oslobođene sve otete osobe, kasnije u toku dana došlo je i do oružanih obračuna u kojima su poginule tri osobe. Okršaji su nastavljeni u utorak, kada je devetoro njih ranjeno, od toga petoro male dece.

Tenzije između Hamasa i Fataha pojačale su se posle januarskih parlamentarnih izbora, na kojima je Hamas ubedljivo pobedio. Međutim, palestinski predsednik Mahmud Abas, član Fataha, zadržao je kontrolu nad službama bezbednosti. Pregovori o komandi nad palestinskim oružanim snagama između Mahmuda Abasa i Ismaila Hanije, palestinskog premijera i lidera Hamasa, održani su tokom vikenda, bez rezultata. Pre nekoliko dana izraelski dnevnik „Džeruzalim post“ objavio je vest da su izraelske tajne službe osujetile pokušaj atentata na Abasa, koji je planirao Hamas. Čitavu situaciju komplikuje i zamrzavanje novčane pomoći Palestinskoj upravi, od strane SAD i EU-a. Zbog toga palestinska vlada nije u mogućnosti da isplati zarade zaposlenima u državnoj upravi koji su štrajkovali tokom vikenda. Okršaji od ponedeljka i utorka su najozbiljniji sukobi između ovih partija do sada. Pojavljuju se i glasine da obe strane formiraju kampove za obuku svojih pristalica.

Njujork: Pismo Bušu

Iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad uputio je u ponedeljak pismo američkom predsedniku Džordžu Bušu, u kome je, kako je to jedan iranski zvaničnik izjavio, ponudio „nove puteve“ za rešenje krize povodom iranskog nuklearnog programa. Kada je o pismu reč, to je prvi pokušaj direktne komunikacije između iranskog i američkog lidera posle Islamske revolucije u Iranu 1979. godine. Ono je upućeno uoči sastanka Saveta bezbednosti (SB) UN-a, na kome bi se raspravljalo o iranskom nuklearnom programu. U opširnom dokumentu na 18 strana, prema rečima iranskog zvaničnika, pre svega se govori o „korenima problema između Irana i Zapada“. U jednom delu Ahmadinedžad se osvrnuo na filozofske, istorijske i religijske probleme tih odnosa, i postavio pitanje koliko je ceo svet do sada koštalo stvaranje države Izrael. U drugom delu govori se o nehumanosti zapadnog modela demokratije. Ahmadinedžad je predložio povratak religioznim principima, kao putevima za ponovno uspostavljanje poverenja.

Američki državni sekretar Kondoliza Rajs odbacila je pismo uz opasku da ono ne daje odgovore za rešenje konkretnih problema koje svet ima sa iranskim nuklearnim programom. Američke diplomate pri Ujedinjenim nacijama, koji su želeli da ostanu anonimni, ocenili su da je pismo pokušaj da se unese razdor među stalnim članicama Saveta bezbednosti, koje od ponedeljka ponovo raspravljaju rešavanju krize povodom iranskog nuklearnog programa. Predstavnik SAD u UN-u Džon Bolton izjavio je da je pismo pokušaj „bacanja peska u oči“.

U tekstu predložene rezolucije Iranu je upućen zahtev da sarađuje sa SB UN-a i Međunarodnom agencijom za atomsku energiju i obustavi program obogaćivanja uranijuma. Odbijanje Irana moglo bi voditi do daljih akcija SB-a, i do eventualnog uvođenja ekonomskih sankcija. Rusija i Kina do sada su blokirale sve slične predloge, uz tvrdnju da bi takav pristup problemu na kraju mogao dovesti i do vojne intervencije protiv Irana.

Kasel: Doživotna kazna

Nemački sud osudio je u utorak Armina Majversa (44) na doživotnu kaznu zatvora za ubistvo bez predumišljaja. Majvers je 2001. raskomadao i delimično pojeo berlinskog inženjera Bernda Jirgena Brandesa, a navodi odbrane da je Brandes dobrovoljno pristao na taj čin odbačeni su tokom prvog suđenja koje je završeno 2004. U presudi iz 2004, Majvers je osuđen na osam i po godina zatvora, ali je slučaj vraćen na ponovno razmatranje pošto je sudija smatrao da je presuda previše blaga. U ključnim trenucima ponovnog suđenja tužilaštvo je uspelo da, svedočenjem psihologa, dokaže da on još uvek ima sklonosti ka ljudskom mesu, i da nikada ne bi smeo da izađe iz zatvora. Mejvers je ranije i sam priznao da je još tokom gimnazijskih dana bio naklonjen kanibalizmu, i da mu se konačno ispunila „davnašnja fantazija“. U sudnici je prikazan i snimak Mejversa, na kome je zabeležen čin kanibalizma. Prema sopstvenom priznanju, Majvers je svoje bolesne fantazije preko interneta delio sa više od 200 osoba. Odbrana je pokušavala da dokaže da Mejvers, iako kanibal, ne predstavlja pretnju za okolinu. Suđenje je izazvalo ogromnu pažnju u Nemačkoj i dovelo do brojnih javnih rasprava i zahteva da se uvede zakon o kanibalizmu.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Meridijani
Ilustracija

Hronika

26.jul 2024. I.M.

Bela Palanka: Prevrnuo se kombi s migrantima, više od 30 povređenih

Na auto-putu kod naplatne rampe Bela Palanka prevrnuo se kombi sa migrantima koji je navodno bežao od policije. Povređene zbrinjavaju ekipe Hitne pomoći iz Niša i Pirota

Peking

23.jun 2011. Reuters Africa

Srdačna diplomatija i ratni zločini

Damask

23.jun 2011. "Islam Online"

Kolevka civilizacije pred raspadom

Tripoli

15.jun 2011. The New Yorker

Šah sa Gadafijem i vanzemaljcima

Rim

15.jun 2011. Catholic News Service

Dar od boga

Komentar

Komentar

Novosadski taoci režima: Ko ruši državu, a ko je brani

Režimska odmazda biće strašna ako otpor posustane. Sada hoće da utamniče ljude koji su čavrljali o rušenju vlasti jer su time tobože rušili državu. Ali, državu je oteo i srušio režim, odavno

Nemanja Rujević
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić

Komentar

Izbora biti neće

Klecavo vrhovno biće uzda se u lokalne izbore u Kosjeriću i Zaječaru. Ne sme se zaboraviti da on 13 godina teškim otrovima zasipa naročito u provinciji, te da je detoksikacija dug i mučan proces

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Mrači i muti, čaršijski rode

Ukoliko različiti oponenti Vučićevog režima nisu u stanju pomoći studentskoj omladini, mogli bi makar da ne odmažu. Suviše dugo su radili na isti način i sa istim poraznim rezultatima da bi mogli očekivati da ih itko išta pita

Filip Švarm
Vidi sve
Vreme 1792
Poslednje izdanje

Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora

Istorijska šansa Srbije Pretplati se
Paralelni univerzum Aleksandra Vučića

Padobranac na Floridi i ostala brukanja

Intervju: Veran Matić

Nepravda je ugrađena u sistem

Lični stav

Univerziteti i vlast – poslednja runda

Kultura sećanja

Dan pobede u Berlinu, 8/9. maj 1945.

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.
Vreme 1780 13.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure