img
Loader
Beograd, 12°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Meridijani

28. jun 2006, 14:42 Redakcija Vremena
Copied

Bagdad: Treća žrtva

Advokat Sadama Huseina Hamis al Obeidi pronađen je mrtav prošle srede u šiitskoj četvrti Sadr, u istočnom delu Bagdada. On je treći član advokatskog tima koji je ubijen u poslednjih osam meseci, od kada traje proces protiv bivšeg iračkog predsednika. Obeidijevo telo, sa više rana od vatrenog oružja, bilo je izbačeno na ulicu nekoliko sati nakon što su ga maskirani muškarci u policijskim uniformama odveli iz stana.

Halil al Dulaimi, vođa tima odbrane, izjavio je da je cilj napada da se zastraše branioci. Advokati Sadama Huseina često su se žalili da im nije obezbeđen dovoljan stepen zaštite, dovodeći tako u pitanje regularnost čitavog procesa. Jedan od branilaca, Bušra al Halil, za Obeidijevu smrt krivi američke snage u Iraku, koje su, kako je izjavio, u poslednjem trenutku promenile bezbednosne aranžmane, dovodeći tako živote branilaca u pitanje. I sam Obeidi se žalio na zaštitu posle jednog od prethodnih ubistava, tvrdeći da advokati moraju uglavnom sami da organizuju ličnu zaštitu. Američke snage su to demantovale, uz odgovor da, kad god one ponude jače mere bezbednosti, to se odbije. Posle ubistva, Sadam Husein i sedmorica njegovih bliskih saradnika, koji su optuženi zajedno sa njim, započeli su štrajk glađu.

Suđenje bivšem iračkom predsedniku ušlo je u završnu fazu. Tužilaštvo je zatražilo smtrnu kaznu za Sadama Huseina i sedmoricu njegovih saradnika za ubistvo 148 šiitskih civila u selu Dudžail 1980, nakon neuspelog pokušaja atentata na Huseina. Očekuje se da konačna presuda bude doneta nakon završnog izlaganja odbrane 10 jula.

Omaha: Milijarde u dobrotvorne svrhe

U ponedeljak je svet obišla nesvakidašnja dobra vest. Američki investitor i milijarder Voren Bafet (75) odlučio je da pokloni 37,4 milijarde dolara, što je najveća suma ikada uplaćena u dobrotvorne svrhe. Prema anketi američkog časopisa „Forbs“, on se po imetku vrednom oko 44 milijarde dolara nalazi na drugom mestu na planeti posle Bila Gejtsa, čije se bogatstvo procenjuje na 50 milijardi.

Bafet je izjavio da se nikada nije dvoumio kuda će njegov novac ići. „Ovo se spremalo već 50 godina. Zaista, nikad nije postojao drugi plan u vezi sa tim kuda bi novac trebalo da ide“, rekao je nakon što je objavio svoju odluku. Izjavio je i da je odlučio da promeni svoj testament, kako bi bio siguran da će novac stizati na pravo mesto i posle njegove smrti.

Donacija od 37,4 milijarde dolara pretvorena je u akcije koje će dobiti pet fondacija. Najveći deo od pet šestina dobiće fondacija Berkšajer Hatavej, koju vode Bil i Melinda Gejts, a ostatak će podeliti četiri fonda, od kojih tri vode Bafetova deca Suzan, Hauard i Piter, dok je četvrti do svoje smrti vodila njegova žena Suzan. S obzirom na to da je reč o akcijama, ukupna suma poklonjena u dobrotvorne svrhe lako bi mogla da bude i veća. Prema Bafetu, najveći problem s kojim bi se dobrotvorni fondovi mogli suočiti u budućnosti jeste da novac zaista dobiju oni kojima je on najpotrebniji. Bil Gejts, koji je nedavno najavio da će se od 2008. posvetiti isključivo dobrotvornom radu, izjavio je da je Bafeta na takav poklon navela isključivo njegova sklonost ka dobrotvornim akcijama. Bafet je, iako izuzetno bogat čovek, poznat i po tome što živi dosta skromno. Fondacija Berkšajer Hatavej, koju vodi Gejts, stvorena je radi borbe protiv bolesti i promovisanja obrazovanja u siromašnim zemljama sveta. „Ne postoji razlog da ne iskorenimo 20 najraširenijih bolesti“, izjavio je nedavno Gejts.

Gaza: Zaoštravanje

Izraelska vojska i palestinski militanti ponovo razmenjuju napade. U nedelju su palestinski militanti prošli kroz prokopan tunel ispod granične linije i napali punkt izraelske vojske, pri čemu su nastradala dvojica vojnika, dok je jedan zarobljen kao i trojica napadača. Nakon toga, izraelska vojska ušla je u pojas Gaze, prvi put posle povlačenja u septembru prošle godine. Odgovornost za napad preuzelo je nekoliko palestinskih organizacija, među kojima i vojno krilo vladajućeg Hamasa. One su u saopštenju navele da je napad bio „reakcija na masakr civila“, tj. na izraelske napade u kojima je samo u poslednjih mesec dana poginulo više od dvadeset Palestinaca, među kojima je bilo i dece. Izraelski premijer Ehud Olmert izjavio je da za napade smatra odgovornim palestinske vlasti, kako Hamasovu vladu tako i palestinskog predsednika Mahmuda Abasa. Izraelska vojska nalazi se u stanju pripravnosti za veliku akciju u pojasu Gaze. Nagoveštena je i mogućnost da bi vodeće ličnosti Hamasa mogle da postanu meta ciljanih ubistava, uključujući i palestinskog premijera Ismaila Haniju. „Mi ćemo ih sve stići, ma gde oni bili, i oni to znaju. Ni za koga neće biti imuniteta“, izjavio je Olmert.

U međuvremenu, palestinske militantne organizacije koje drže zarobljenog vojnika nagovestile su da žele da ga zamene za palestinsku decu i žene koji se nalaze u izraelskim zatvorima. Izraelska vlada odmah je odbacila mogućnost „bilo kakvog dogovora sa teroristima“, kako je rekao Olmert. U napore da se oslobodi zarobljeni vojnik uključili su se i Ismail Hanije i Mahmud Abas.

Sao Paulo: Novi obračuni

Policija Sao Paula ubila je u ponedeljak 13 članova bande Prva komanda grada (PKG), nakon najnovijih napada na policijske stanice u ovom gradu. Klaudio Lembo, guverner provincije Sao Paulo, izjavio je i da nije bilo nasilja u centru grada. Posle obračuna uhapšeno je sedam osoba, i zaplenjena je veća količina oružja i municije. Brazilska policija saopštila je da su članovi PKG-a planirali napade na zatvore, u kojima se nalaze osuđene vođe bande. Obračun policije sa članovima PKG-a usledio je samo mesec dana nakon masovnih nemira u Sao Paulu, kada je poginulo više od 170 osoba. Tokom nasilja koje je trajalo nekoliko dana napadane su policijske stanice, paljeni autobusi, a policija je odgovorila brutalnom silom. Vođe ove bande koje se nalaze u zatvoru, terete se za organizaciju nemira, tj. da su preko mobilnih telefona davali instrukcije ostalim članovima PKG-a.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Meridijani
Ilustracija

Hronika

26.jul 2024. I.M.

Bela Palanka: Prevrnuo se kombi s migrantima, više od 30 povređenih

Na auto-putu kod naplatne rampe Bela Palanka prevrnuo se kombi sa migrantima koji je navodno bežao od policije. Povređene zbrinjavaju ekipe Hitne pomoći iz Niša i Pirota

Peking

23.jun 2011. Reuters Africa

Srdačna diplomatija i ratni zločini

Damask

23.jun 2011. "Islam Online"

Kolevka civilizacije pred raspadom

Tripoli

15.jun 2011. The New Yorker

Šah sa Gadafijem i vanzemaljcima

Rim

15.jun 2011. Catholic News Service

Dar od boga

Komentar

Komentar

Novosadski taoci režima: Ko ruši državu, a ko je brani

Režimska odmazda biće strašna ako otpor posustane. Sada hoće da utamniče ljude koji su čavrljali o rušenju vlasti jer su time tobože rušili državu. Ali, državu je oteo i srušio režim, odavno

Nemanja Rujević
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić

Komentar

Izbora biti neće

Klecavo vrhovno biće uzda se u lokalne izbore u Kosjeriću i Zaječaru. Ne sme se zaboraviti da on 13 godina teškim otrovima zasipa naročito u provinciji, te da je detoksikacija dug i mučan proces

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Mrači i muti, čaršijski rode

Ukoliko različiti oponenti Vučićevog režima nisu u stanju pomoći studentskoj omladini, mogli bi makar da ne odmažu. Suviše dugo su radili na isti način i sa istim poraznim rezultatima da bi mogli očekivati da ih itko išta pita

Filip Švarm
Vidi sve
Vreme 1792
Poslednje izdanje

Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora

Istorijska šansa Srbije Pretplati se
Paralelni univerzum Aleksandra Vučića

Padobranac na Floridi i ostala brukanja

Intervju: Veran Matić

Nepravda je ugrađena u sistem

Lični stav

Univerziteti i vlast – poslednja runda

Kultura sećanja

Dan pobede u Berlinu, 8/9. maj 1945.

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.
Vreme 1780 13.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure