VREME BR 279. 24. FEBRUAR 1995.
Polemike: Crna pedagogija
Ovi salonski ultraši i naci-manekeni dali su svoj "patriotski" prilog mobilizaciji naciona i medijskoj ratnoj halabuci
TOMISLAV NIKOLIĆ, predsednik, okupljenima na svetopličkom vidovdanskom saboru u mestu Kondželj (B92)
Velimir Ilić,
lider NS-a na sednici Glavnog odbora:
„Vlada Republike Srbije nema vlast nad dva miliona Srba
u Beogradu, ali i na isto toliko u Vojvodini.“
(B92)
Zorana Mihajlović,
potpredsednica SNS-a, o koalicionim partnerima:
„Da je SPS tri puta jači nego što je SNS, treba li da kažem da bi nas žive pojeli.“
(„Večernje novosti“)
Slobodan Samardžić,
potpredsednik DSS-a, u protestnoj šetnji nazvanoj „Vidovdan je naš datum“
u organizaciji njegove stranke, podseća:
„Nemačka je u prošlom veku tri puta zapalila Srbiju, a sada traži da se nađe ko je bacio baklju i to je jedan od uslova. Ponovo imamo 100 za jednog.“
Zbog čega je profesor Samardžić posebno srećan:
„Srbija ima svetog cara Lazara i svetog Vida, dok EU ima „svetog Gvida Vestervelea i slavi Gvidovdan.“
(„Alo“)
Igor Mirović,
potpredsednik SNS-a, kaže da je stav njegove stranke o „skandalu oko mature da postoji neka vrsta komandne odgovornosti“, a o resornom ministru stav SNS-a je sledeći:
„Možda on nije lično odgovoran za krađu tih testova, ali su način i mere koje su se preduzimale olako prolazili pored samog ministarstva, kada je reč o koncepciji. To je stvar za kritiku, a da li će i kako to sam Obradović razumeti, ostaje da se vidi. Moja prva reakcija bila je da je propust mogao da se predupredi.“
(B92)
Miljko Ristić,
direktor KCS-a, o beogradskom KBC-u kaže da „koliko on zna, bolnica je u stečaju, a stečajni upravnik je hteo da je izda u zakup“. Na pitanje zašto se zalaže da država kupi propalu bolnicu, direktor otkriva:
„Razgovarao sam sa ministarkom zdravlja jer bolnica može da se dobije za relativno male pare, a tu ima vredne opreme, ali ne znam u kakvom je stanju. Ako bi bila u pristojnom stanju, isplatilo bi se da je država kupi. Ministarstvo zdravlja bi trebalo da razmisli o tome.“
(„Blic“)
Lazar Ristovski,
glumac i reditelj, na pitanje da li je aktuelna vlast, predsednik Nikolić, premijer Dačić i ministar Vučić, kvalifikovana da glumi u nekom njegovom filmu, i ko ima najviše glumačkog talenta, kaže:
„Svi su oni glumci. Prvo, oni zauzimaju veći medijski prostor od bilo kog glumca, i tu sam veoma ljubomoran. Njihova gluma nije često baš na profesionalnom nivou, ali oni prolaze dalje, jer imaju svoje glasače, kao što mi imamo stalnu publiku koja po zadatku mora da aplaudira. Političare koje pominjemo podelio bih po žanrovima: predsednik Nikolić je ozbiljan karakterni glumac. Dačić bi mogao da bude ubica dečjeg lica, dok je Vučić rođen za špijunsko-akcioni žanr – Eliot Nes tako neophodan Srbiji.“
Kako mu se čini redizajnirani Aleksandar Vučić:
„Nije ta transformacija baš tako drastična. Mislim da je to u njegovom slučaju dobro, jer je Srbiji potrebno da se radikalno i u širokom frontu rasture lopovi, koji su osiromašili državu. To se može samo radikalno. Nadam se da će u tome ići do kraja, jer samo će ga tako istorija zapamtiti.“
(„Večernje novosti“)
Svetlana Ražnatović,
zvezda, posle koncerta upitana da li je pokušala da ubedi premijera Ivicu Dačića da nastupe zajedno, odgovorila je:
„Uz dužno poštovanje prema njemu i njegovoj funkciji, mislim da on treba da nastavi da peva kao i do sada. On voli da peva samo na privatnim proslavama.“
(„Alo“)
Ivica Dačić,
premijer Srbije i lider SPS-a, „u ekskluzivnom razgovoru“ kaže da se odlično proveo na koncertu svoje dobre prijateljice Svetlane Ražnatović, na koji je poveo i decu:
„Bilo je odlično. Sve vreme sam se veselio. Ovo je bio njen najbolji koncert, sve je bilo na nivou. Posle sam joj poslao poruku u kojoj sam joj poručio da je sve bilo izvanredno – organizacija, bina, osvetljenje, da se vidi da se baš potrudila oko svega.“
Šta se premijeru posebno dopalo:
„I stajling joj je bio dobar.“
Zašto se na Cecinom koncertu i on nije latio mikrofona, kao gost:
„Ne, ipak sam za toliko racionalan.“
Danica Drašković,
supruga lidera SPO-a Vuka Draškovića, bila je jedna od mnogih na koncertu Svetlane Ražnatović:
„Vuk sluša neku drugu muziku. Više voli tamburaše. Bila sam i na Marakani i na prvom koncertu koji je Ceca održala na Ušću i odlično sam se provela. Njena omiljena pesma mi je Beograd. Nedavno sam dobila novi album na poklon i pesme su odlične.“
(„Kurir“)
Haris Džinović,
muzičar, suprug i otac, na pitanje da li ga je novac pokvario tokom dugogodišnje uspešne karijere, kaže:
„Nije uopšte, samo mi je doprineo. Uvek sam pevao iz zadovoljstva, a to je pratio i novac, što je fantastična kompozicija života. Suštinski, ja sam najveći hedonista na svetu, volim da ugađam sebi.“
Da li je novac važan:
„Izuzetno je bitan, ispuni ti sve želje, održi zdravlje… Samo oni koji ga nemaju mogu da kažu kako nije važan, jer tako teše sebe. Ali, pare moraju da se troše, jer one koje se ne potroše pretvaraju se u hrpu papira u banci koja nema upotrebnu vrednost.“
O luksuzu:
„Nemam velikih luksuza, ali imam dosta luksuzan život. Mogu da otputujem negde, platim sebi boravak, pojedem i popijem šta god hoću. Mogu da odem u ribolov kad god mi se prohte i ostanem koliko želim, to je luksuz.“
Da li to znači da je skroman:
„Nisam. To je onaj ko ima potrebu da popije dve flaše vina, a uzme samo čašu, ili neko ko bi trebalo da ode na more, a to ne uradi, štedi na sebi, ne priča mnogo, slaže se sa tuđim mišljenjem… A ja se onda pitam: ko si i zašto uopšte živiš? Ljudi vole one koji im ne oponiraju i nazivaju ih skromnim i finim, a ja ih smatram budalama!“
O svojim čvrstim principima:
„Kada me je jednom prilikom Alka Vujica u svojoj TV emisiji pitala zašto ne skinem šešir, ja sam je upitao zašto ne skine gaće? Zamislite jednog voditelja koji svom gostu kaže da skine nešto što je već obukao za tu emisiju? Zašto nijedan svetski voditelj ne kaže Eltonu Džonu da skine naočare?“
Kako je odabrao Melinu za suprugu:
„Meni se ona svidela čim sam je prvi put video u Sarajevu. Bilo je možda i lepših od nje, ali ona je vrlo inteligentna i intrigantna…“
(„Story“)
Jelena Karleuša,
„plavokosa zvezda, posle velikog koncerta na Ušću i medijske hajke“, rešila je da se u društvu supruga malo odmori i posveti ovozemaljskim zadovoljstvima:
„Kupali smo se daleko od obale, od ljudi, ronili, vozili skutere… Uživali smo u zalasku sunca na pučini uz ribu i belo vino. Prija mi more, miris prirode, a njene čudesne boje me opuštaju. Potreban mi je odmor, da ćutim, gledam zalazak sunca, meditiram. Daleko od loših ljudi, zla, mržnje…“
(„Story“)
Ivana Mihić,
glumica, producentkinja, književnica, „suočila se sa tipičnom dečjom boljkom – varičelama“ i o tome detaljno obavestila javnost. Kako je Ivana otkrila boginje:
„Kada sam se nakon vrlo visoke dvodnevne temperature pogledala u ogledalu i videla da sam osuta crvenkastoljubičastim tufnama, shvatila sam da nešto nije u redu. Nije mi odmah palo na pamet da su boginje. Bila sam ubeđena da je u pitanje alergija, s obzorom da je pod mojim prozorom bila lipa u punom cvatu.“
Šta treba činiti kada vas snađu muke:
„U ublažavanju tegoba pomoglo mi je svakodnevno tuširanje uz korišćenje dečjeg šampona, prelivanje rastvorom hipermangana, brisanje pamučnim pelenama umesto peškirom – i to utapkavanjem – potom posipanje talkom, svakodnevna promena pamučne posteljine i pamučne odeće, boravak u zatamnjenim prostorijama i mirovanje.“
Šta je još važno:
„Važna je i ishrana: puno tečnosti, malo soli, začina i proteina, preporučuje se pileća supa, vitamini što kroz voće i povrće, što u tabletama!“
Šta misli, zbog čega su je boginje snašle u zrelim godinama:
„Kao i svaki glumac, detetu u sebi dozvolila sam da izađe u javnost!“
(„Gloria“)
Ovi salonski ultraši i naci-manekeni dali su svoj "patriotski" prilog mobilizaciji naciona i medijskoj ratnoj halabuci
Patrijarh Irinej, uručujući Velimiru Iliću Orden Svetog Stefana Prvovenčanog ("Blic")
Saopštenje SPO, "povodom državnih počasti uz koje je sahranjena udovica Josipa Broza Tita", u kome se traži od države da se oduži i supruzi Draže Mihajlovića ("Večernje novosti")
Aleksandar Vučić, lider SNS-a ("Alo")
Zorana Mihajlović, potpredsednica SNS-a ("Kurir")
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve