VREME BR 279. 24. FEBRUAR 1995.
Polemike: Crna pedagogija
Ovi salonski ultraši i naci-manekeni dali su svoj "patriotski" prilog mobilizaciji naciona i medijskoj ratnoj halabuci
Ove godine šampionsko postolje pripalo je akademiku i piscu Dobrici Ćosiću, sa tri izjave. Prošle godine prvo mesto ravnopravno je podelilo čak sedmoro aktera sa najviše izjava nedelje. Drugo mesto podelila su petorica kandidata: Aleksandar Tijanić, Dragan Jočić, Ivica Dačić, mitropolit Amfilohije Radović i Tomislav Nikolić. I ove godine, kao i prošle niko nije osvojio treće mesto
Januar
„Vojislav Koštunica – to je aksiom!“
Aleksandar Tijanić, direktor RTS-a, na pitanje ko je za njega domaća ličnost 2006. godine („Danas“)
„Poznato je da su odnosi između dva naroda i dalje loši, iako je od rata prošlo više od deset godina. Pogotovo se to može osetiti kod nas, koji smo daleko od domovine.“
Toma Banjanin, predsednik Srpskog kulturnog kluba u Melburnu, posle tuče srpskih i hrvatskih navijača ispred glavnog terena prvog dana Australijen opena („Press“)
„Pravo da vam kažem, ne bih se iznenadio da su za mene najviše glasali zatvorenici. Uostalom, u zatvorima imaju vrlo pozitivno mišljenje o meni…“
Nenad Vukasović, advokat, predsednik Socijaldemokratije – Nenad Vukasović, poznatiji kao branilac Zvezdana Jovanovića optuženog za ubistvo premijera Đinđića, o lošem rezultatu njegove partije na izborima (4453 glasa) („Press“)
Februar
„Nemam pušku, ne daju mi da držim. Nemam ni petardu da ih zaplašim. Šta ću, lupam u šerpe kao neki ludi demonstrant, protiv vlasti. Vičem, psujem i derem se, a vukove, da prostite, zabole.“
Časlav Jotić, ovčar iz sela Zli Do u nacionalnom parku Stara planina („Večernje novosti“)
„Sila Boga ne moli, ali zato ni Bog silu ne voli. Pritom Bog je večan, a sila je svaka za vremena.“
Saopštenje Sinoda Srpske pravoslavne crkve i poziv odgovornima da spreče specijalnog izaslanika Ujedinjenih nacija za Kosovo Martija Ahtisarija u njegovom „opasnom naumu“
„Iluzorno je iz kojih će se knjiga učiti, učiće se iz onih knjiga koje su naučno istinite.“
Zdravko Vitošević, rektor Prištinskog univerziteta sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici, govori o udžbenicima koji će se koristiti na Kosovu posle utvrđivanja statusa (B92)
„Za nas je važno da Vlada bude funkcionalna, što znači da ima prostora za neke druge funkcije.“
Vladimir Koman, funkcioner G17 plus („Press“)
Mart
„Kandidat Božidar Đelić kaže da ima već hiljadu strana o tome šta će da čini njegova vlada. To znači da nema program.“
Vladimir Gligorov u komentaru u listu „Ekonomist“
„Vrlo često ih nazivam ‘dragi građani’ ili ‘naši prijatelji, građani iz južne srpske pokrajine’, ‘srpski građani’, ‘naši prijatelji Šiptari’, ‘naši prijatelji Albanci’.“
Aleksandar Simić, član pregovaračkog tima iz Beograda, otkriva kako tokom pregovora oslovljava pregovarački tim kosovskih Albanaca (B92)
„Striptiz je kad se skinu do majke Božje, a konzum dama je artista: pije piće sa gostom i igra.“
Brankica Ružić, supruga vlasnika noćnog kluba „Džet-set“ iz Novog Pazara, na pres konferenciji sazvanoj povodom „iznošenja neistina“ o ovom klubu u beogradskim medijima („Danas“)
„Nisu poslanici ludi, jer ne bi primili platu.“
Slobodan Vučetić, bivši sudija Ustavnog suda, veruje da će se u Skupštini usvojiti izmene Zakona o budžetskom sistemu jer je privremeno finansiranje moguće samo do kraja prvog kvartala („Blic“)
„Nova sabornost pomirila je kvislinge, naciste i staljiniste. Sve koje je Berlin proterao.“
Nikola Samardžić, profesor na Filozofskom fakultetu („Danas“)
April
„Današnji srpski političari predstavljaju prvu generaciju političara koji nemaju uticaj na uređivanje u ovoj kući, a ta činjenica je frustrirajuća kako za njih tako i za RTS.“
Aleksandar Tijanić, direktor Javnog servisa („Politika“)
„Za nas je najvažnije da im dokažemo, a mislim da i oni to znaju, da bi posle eventualnog proglašenja nezavisnosti Kosmeta, čitava Afrika strepela!“
Vuk Drašković, ministar spoljnih poslova, uoči puta u Južnoafričku Republiku („Večernje novosti“)
„Uz puno poštovanje reči Sandžak, taj se deo Srbije zove Raška – iz koje su i Raškovići. Da je to oduvek bio Sandžak, ja bih se prezivala Sandžaković.“
Sanda Rašković-Ivić, predsednica Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju („Politika“)
„Eklston je pitao premijera Vojislava Koštunicu i mene zašto Srbija nema nijednu ozbiljnu stazu za auto–moto trke. Kada nam je objasnio šta to znači i kakve su mogućnosti i potencijalni prihodi, video sam da se ta investicija brzo isplati. I odmah sam počeo da radim na tom projektu…“
Velimir Ilić, ministar za kapitalne investicije, otkriva da bi u Srbiji uskoro mogla da počne izgradnja staze za trke Formule 1 („Press“)
Maj
„Ovo je trenutak koji me ispunjava i spokojstvom i tugom. Spokojstvom što sam poživeo više no što treba, pa sam uspeo da ostvarim svoj radni cilj koji sam zamislio ‘53. godine po objavljivanju drugog romana Koreni. Tada, mlad i samouveren, naumio sam da napišem 12 knjiga, ciklus o ljudskoj sudbini u srpskoj zemlji. Međutim, poživeo sam duže nego što sam naumio i napisao sam više knjiga.“
Dobrica Ćosić, književnik, prilikom potpisivanja ugovora sa Prosvetom o objavljivanju romana Vreme vlasti 2 („Blic“)
„To da li sam ja lično učestvovao u pregovorima… To ne znam!“
Miloš Aligrudić, šef poslaničkog kluba DSS-a, na konstitutivnoj sednici Skupštine Srbije
„Nije sjajno, ali bar koristim više padeža od Karića.“
Amdžat Migati, Jordanac, radikal, prvi je stranac poslanik i prvi narodni predstavnik koji govori arapski, na pitanje kako govori srpski („Večernje novosti“)
„Tadić je dao sve osim mesta predsednika Srbije i predsednika DS–a. A to mu Koštunica nije tražio.“
Zoran Živković, političar („Danas“)
„Ja sam mitropolit crnogorsko–primorski, i neće se tako lako mene Crnogorci ratosiljati. Ovde sam i ostajem ovde uz Božiju pomoć. Već sam i grob spremio, tako da ne brinu oni koji su zabrinuti.“
Mitropolit Amfilohije Radović, demantujući vesti da će biti sledeći patrijarh („Blic“)
Jun
„Niko u NBS–u nije toliko stručno potkovan da izračuna neki referentni kurs dinara.“
Radovan Jelašić, guverner Narodne banke Srbije, komentarišući ocenu eksperata Instituta za tržišna istraživanja da je kurs dinara precenjen („24 sata“)
„Verovatno kosa.“
Predrag Bubalo, ministar za trgovinu, odgovarajući na pitanje šta se ženama dopada kod njega („Večernje novosti“)
„Vrlo sam svestan da u svojim razmišljanjima o nekim životnim pitanjima srpskog naroda nisam nadvladao tamu svoje pesimističke duše.“
Dobrica Ćosić, pisac, u besedi „Srpsko pitanje – pitanje istine“, na otvaranju Kruševačke filozofsko-književne škole („Večernje novosti“)
„Tadić je po umerenosti, dobronamernosti, nesvađalaštvu, toleranciji i senzibilitetu za razne grupe ljudi najbliži onome što sam ja radio.“
Dragoljub Mićunović, odgovarajući na pitanje „kod kojeg su se političara njegove ideje najbolje primile“ („Evropa“)
Jul
„Potpuno je besmisleno da mene čuvaju policajci kao državni službenici od države koja me ugrožava.“
Čedomir Jovanović, predsednik Liberalno-demokratske partije, o odbijanju obezbeđenja koje mu je ponudio direktor policije Milorad Veljović dok ne dobije odgovor ko ga ugrožava („Blic“)
„Vlasnik hotela je bio oduševljen mojom revijom i pitao me je šta može da učini za mene. Ja sam ga zamolila da na zid okači i moju sliku. Pa, sad, videćemo…“
Verica Rakočević, modna kreatorka, održala je reviju na Kubi, u hotelu Nacional čije zidove krase slike slavnih gostiju, poput Al Kaponea, Žizel Bundešen, Leonarda Dikaprija…
„Danas su državni mediji i javni servisi na mrtvoj straži objektivnog novinarstva.“
Luka Mičeta, generalni direktor Tanjuga
(„NIN“)
„Moćan je čovek koji živi u strahu od Boga i to bi trebalo da znaju oni koji su u Crnu Goru i Srbiju doveli bezbožnu grupu da peva demonske pesme i terali omladinu da svemu tome aplaudira.“
Amfilohije, vladika crnogorsko-primorski, komentariše gostovanje Rolingstonsa u Crnoj Gori (Beta)
Avgust
„Znam jedino to da ni da se sto puta toliko vremena i novca utroši ne može dovesti do dokaza koji bi me mogao povezati s nezakonitim radnjama.“
Milo Đukanović, predsednik Demokratske partije socijalista, ne želi da ulazi u ocene o ozbiljnosti italijanskog tužilaštva u procesu koji se u Bariju vodi protiv njega zbog pranja novca (B92)
„Učestvovanje u Partnerstvu za mir je kao učestvovanje u Kupu UEFA.“
Dušan Spasojević, pomoćnik ministra odbrane Srbije (B92)
„Milošević se nije rodio u Požarevcu, nego u titoizmu.“
Dobrica Ćosić, pisac (RTS)
„Putin kao dečak nije bio komsomolac.“
Mihajlo Marković, akademik („Pravda“)
„Za svaki pokušaj neprimerenog ponašanja u smislu neke ljutnje, nebodrenja saigrača, biće ‘pušenje klupe’.“
Zoran Slavnić, selektor košarkaške reprezentacije („Kurir“)
Septembar
„Hajde da se zapitamo da li mi uopšte imamo državu i kolika nam je država.“
Dragan Jočić, potpredsednik DSS-a i ministar policije („Press“)
„Dok traje ova operacija nema igranke.“
Dragan Jočić, potpredsednik Demokratske stranke Srbije i ministar policije, pojašnjava stav DSS-a da bi predsednički i lokalni izbori trebalo da se održe tek kada se reši „fundamentalno nacionalno pitanje“ – da Kosovo ostane u sastavu Srbije (B92)
„Sada ću da kažem nešto pozitivno, mada znam da vas to uvek iznervira.“
Miljenko Dereta, u razgovoru za emisiju „Peščanik“ na Radiju B92
„Mnogi od onih koji su tokom vekova ostavljali mladost i kosti po Kosovu polju, Kajmakčalanu i Košarama možda su imali povoljniju ‘agendu’ i pametnija posla.“
Đorđe Vukadinović, glavni urednik časopisa „Nova srpska politička misao“, objašnjava zašto ne piše o atraktivnim temema („Politika“)
Oktobar
„Radim kao savetnik premijera, on me uvek sasluša, ali posluša sebe.“
Milan Parivodić, savetnik predsednika Vlade Srbije za ekonomiju („Press“)
„Vas 20 misli jedno, a nas 230 misli drugo. U Srbiji nema fašista.“
Tomislav Nikolić, zamenik predsednika SRS-a, Nenadu Čanku i Čedomiru Jovanoviću („Večernje novosti“)
„Glavni razlog što žele da isele zoo–vrt na neku ‘poželjniju’ lokaciju je očigledni dil gradskih čelnika da na mestu vrta naprave nekakav ‘centar za zabavu i kocku’.“
Vuk Bojović, direktor beogradskog zoo-vrta („Kurir“)
„Nametnut je zvuk na koji će Srbija, umesto da igra kolo, vrteti rukama i kukovima kao da je u haremu. Zaslepljena polumesecom, neće videti sopstveni krst nad glavom.“
Zoran Hristić, kompozitor, govori o muzici kao sredstvu za manipulaciju („Politika“)
Novembar
„Nisu ni svi koristili mobilne telefone, a sada ih koriste. Ja prvi nisam znao da pošaljem SMS, pa sada znam.“
Miloš Todorović, zamenik sekretara Skupštine, na vest da će svaki poslanik dobiti laptop na korišćenje (B92)
„Ne kažem da ona ima istupe mimo radikalskog programa, ideologije, ali ponekad se trudi da ispadne kako je emancipovanija od drugih radikala.“
Tomislav Nikolić, lider radikala, o Maji Gojković, gradonačelnici Novog Sada („Politika“)
„Sablju neću koristiti u onom kontekstu u kojem je pominjana u poslednje vreme, dakle neće biti nikakve akcije Sablja.“
Ivica Dačić, predsednik SPS-a, od Udruženja ratnih vojnih invalida dobio je sablju, u znak zahvalnosti za sve što je tokom godine uradio na poboljšanju statusa članova udruženja („Gazeta“)
„Naši studenti moraju da imeju ‘bols’.“
Aleksandar Karađorđević, prestolonaslednik, na otvaranju Centra za razvoj karijere i savetovanje studenata u Kragujevcu („Gazeta“)
„Želim da ljudi glasaju za mene zbog svega što sam uradio i zbog mojih stavova, a ne zato što je neko pevao na mom mitingu.“
Dragan Marković Palma, predsednik Jedinstvene Srbije, obećava da u svojoj kampanji za predsednika neće „preoteti“ Cecu Ražnatović od Velje Ilića („Press“)
Decembar
„Trojka je trojka, a dvojka je dvojka.“
Vojislav Koštunica, premijer, objašnjava da ideje iznošene tokom pregovora o statusu Kosova „proceduralno nisu bile valjane“ (B92)
„Ne postoji ništa i niko koga se plašim, jer svašta sam u životu prošao. Jedino od čega strahujem jeste da pre nego što odem sa ovog sveta neću stići da kažem svima šta mislim o njima.“
Ivica Dačić, lider socijalista, hvali se svojom otpornošću na strahove („Glas javnosti“)
„I šta fali 12. decembru? Nije bilo čak ni crveno slovo u kalendaru!“
Nebojša Krstić, savetnik predsednika Republike, poručuje onima koji su nezadovoljni danom kada su raspisani izbori („Politika“)
1991. Dragutin Zelenović, srpski premijer, pet izjava.
1992. Radoman Božović, srpski premijer, četiri izjave.
1993. Radmilo Bogdanović, bivši ministar policije, i Mirjana Marković, po dve izjave.
1994. Dragoslav Avramović, guverner Narodne banke Jugoslavije, četiri izjave.
1995. Mihailo Marković, akademik i bivši potpredsednik SPS-a, tri izjave.
1996. Mirjana Marković, ruski akademik i supruga predsednika SPS-a, četiri izjave.
1997. Milan Milutinović, predsednik Srbije, i Vuk Drašković, kandidat za predsednika Srbije, po tri izjave.
1998. Momir Bulatović, bivši predsednik Crne Gore, tri izjave.
1999. Vojislav Šešelj, potpredsednik Vlade Srbije i predsednik SRS-a, tri izjave.
2000. Mirjana Marković, supruga bišeg predsednika SRJ Slobodana Miloševića i predsednica Direkcije JUL-a, tri izjave.
2001. Slobodan Milošević, bivši predsednik SRJ, pet izjava.
2002. Zoran Đinđić, srpski premijer, šest izjava.
2003. Velimir Ilić, predsednik Nove Srbije i gradonačelnik Čačka, četiri izjave.
2004. Bogoljub Karić, biznismen, predsednički kandidat i lider stranke Pokret Snaga Srbije, četiri izjave.
2005. Matija Bećković, akademik, tri izjave.
2006. Bogoljub Karić, Dušan Petrović, Nenad Prokić, Predrag Marković, Slobodan Antonić, Zoran Stojković i naslovi u dnevnim novinama, po dve izjave.
2007. Dobrica Ćosić, akademik i književnik, tri izjave.
Ovi salonski ultraši i naci-manekeni dali su svoj "patriotski" prilog mobilizaciji naciona i medijskoj ratnoj halabuci
Patrijarh Irinej, uručujući Velimiru Iliću Orden Svetog Stefana Prvovenčanog ("Blic")
Saopštenje SPO, "povodom državnih počasti uz koje je sahranjena udovica Josipa Broza Tita", u kome se traži od države da se oduži i supruzi Draže Mihajlovića ("Večernje novosti")
Aleksandar Vučić, lider SNS-a ("Alo")
Zorana Mihajlović, potpredsednica SNS-a ("Kurir")
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve