Podrška
Glumci „Ateljea 212“: Mi smo uz studente
Glumci Ateljea 212 izašli su ispred svog pozorišta, odali poštu nastradalima u Novom Sadu i podržali studente
Projekat "Pika-Točka-Tačka", nastao kao rezultat saradnje Slovenačke, Zagrebačke i Beogradske filharmonije, u čitavom regionu je ukazao na značaj institucija i nacionalnih filharmonija kao nosilaca kulturnih identiteta svojih država, smatra Ivan Tasovac
Damjan Damjanovič, Miljenko Puljić, i Ivan Tasovac, direktori Slovenačke, Zagrebačke i Beogradske filharmonije, inicirali su projekat „Pika-Točka-Tačka“. Realizacija je počela ovog septembra, s namerom da traje pet godina.
Kulturna saradnja ovog obima do sada nije sprovođena u regionu, pa su ga zato podržali predsednici i premijeri Slovenije, Hrvatske i Srbije, gradonačelnici prestonica te tri države i ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Ljubljani, Zagrebu i Beogradu. Tri nacionalne filharmonije su ravnopravni partneri u ovom projektu: one realizuju zajedničke koncerte sa istim programima, solistima i dirigentima, i međusobna gostovanja. Svaka filharmonija od ove sezone ima poseban abonman „Pika-Točka-Tačka“ sa po pet koncerata jedinstvenog programa, koje će realizovati isti dirigenti i solisti. Program je odabran na osnovu afiniteta pretplatnika koncerata ove tri filharmonije, pa će se na 15 koncerata do kraja ove sezone u slovenačko-hrvatsko-srpskom abonmanu svirati i slušati dela Betovena, Čajkovskog, Mocarta, Ravela, Rahmanjinova, Mendelsona, Stravinskog, Sen-Sansa, Koplanda, Glasa, Hansona i Šonfilda. Svaki orkestar u svom matičnom gradu svira sa svojim šefom dirigentom i u istom sastavu gostuje još i u druga dva grada: Slovenačku filharmoniju predvodi Emanuel Vijom, Zagrebačku Dmitrij Kitajenko, a Beogradsku Muhai Tang. Na preostala dva koncerta iz abonmana sva tri orkestra predvodiće američki dirigenti Endrju Grems i Džonatan Šifman. Solisti na svim koncertima su vrhunski pijanisti Andrej Gavrilov, Aleksej Volodin, Endrju von Ojen i Andreas Bojd, i hrvatska violončelistkinja Monika Leskovar.
PRIRODNA SARADNJA: Damjan Damjanovič, direktor Slovenačke filharmonije, kaže da ostvarena saradnja za sve partnere ima važno značenje: „Kao najistaknutije glazbene institucije svojih država te kao vrlo značajni ambasadori, nismo samo ostvarili nekakvu rutinsku glazbeno kulturnu suradnju, nego i prebrodili mnoge barijere koje su nastale u glavama. Na kraju krajeva je glazbeni jezik taj koji ne poznaje granice i povezuje ljude.“ Miljenko Puljić, direktor Zagrebačke filharmonije, kaže da „upravo ovakvim projektom vjerujemo da možemo odaslati pozitivnu poruku u prostor i pokazati primjer suradnje u regiji“.
Ivan Tasovac, direktor Beogradske filharmonije, za „Vreme“ kaže da je ideja koja je pre nekoliko godina spojila njegove kolege Damjanoviča i Puljića i njega potekla od činjenice da se sva tri nacionalna orkestra, svako u svom okruženju, susreću sa sličnim problemima: „Neadekvatan tretman institucija, koji proističe iz neprirodnog bluda estradnih menadžera i političke nomenklature, kao i nedostatak odgovarajućih koncertnih dvorana (nijedna od tri filharmonije ne održava koncerte u matičnoj koncertnoj dvorani, već plaća zakup „Cankarjevom domu“, „Lisinskom“ ili „Kolarcu“, svejedno…), samo su neki od njih. Zapravo, u osnovi je to da nam se projekat ‘Pika-Točka-Tačka’ učinio sasvim logičan, jer nema ničeg prirodnijeg od toga da tri vodeća regionalna orkestra međusobno sarađuju i gostuju u tri kulturne prestonice regiona. To je dobro za orkestar, publiku, grad, državu i za čitav region. Tu se ne završava naša regionalna inicijativa – projekat je nedavno predstavljen u Sarajevu, na inauguracionoj konferenciji Fondacije za muzičku umetnost, upravo kao model dobre regionalne saradnje.“ Tasovac još kaže da su ciljevi i finansijska konstrukcija projekta brzo dogovoreni, ali bio je pravi izazov za produkcione timove sva ti orkestra da sprovedu njihove zamisli u delo: „Trebalo je uklopiti termine orkestara, šefova dirigenata, gostujućih dirigenata i solista, uskladiti programe, organizovati gostovanja… Na sreću, sve funkcioniše i sada već privodimo kraju pregovore za koncept, termine i programe u 2012/13.“ Projekat je počeo u Ljubljani 8. septembra, i dobio izuzetnu podršku javnosti. Prvi beogradski koncert, a drugi u projektu, održan je 4. novembra sa pijanistom Andrejom Gavrilovim i američkim dirigentom Endrjuom Gremsom. „Naša publika je reagovala odlično na ovu ideju“, kaže Tasovac, „i mislim da će upravo publika u sva tri grada najviše profitirati od cele ove ideje – koncerti će biti super.“ Sledeći, treći koncert je opet u Beogradu: 10. decembra, Slovenačka filharmonija, solista Endrju von Ojen i dirigent Emanuel Vijom izvešće Masonsku pogrebnu muziku Mocarta, Betovenov Koncert za klavir i orkestar br. 4 i Sedmu simfoniju.
GRAMATIČKE STRASTI: Na pitanje kakvi se efekti očekuju, Tasovac kaže da su oni već vidljivi, da je čitavom regionu ukazao na značaj institucija i nacionalnih filharmonija kao nosilaca kulturnih identiteta svojih država. „Kada tri nacionalne filharmonije zemalja koje definitivno nemaju idiličnu prošlost pokrenu dugoročan zajednički regionalni projekat kakav je ‘Pika-Točka-Tačka’, skoro je nemoguće izbeći političke implikacije. Da bih anticipirao sva moguća opravdana politička pitanja, ničim izazvano, baviću se gramatikom: Da biste započeli novu rečenicu, morate staviti tačku na prethodnu. Tačka je sastavni deo i znaka uzvika i znaka pitanja. Tri tačke ostavljaju brojne mogućnosti, ali zapravo predstavljaju neizvesnost koja je možda i najbliža negramatičkoj realnosti celog regiona. Tako da ostavljamo mogućnost svima da u skladu sa svojim političkim, umetničkim ili gramatičkim strastima tumače našu viziju.“
Letos, izveštavajući sa otvaranja festivala „Julijan Rahlin i prijatelji“ u Dubrovniku, koji su otvorili Beogradska filharmonija i dirigent Zubin Mehta, hrvatski mediji su preneli nadanje velikog maestra da će se u budućnosti priključiti ovom projektu. Čak i da se u rasporedu Zubina Mehte ne nađe slobodan termin, već je i ova izjava dovoljna pomoć afirmaciji „Pike -Točke-Tačke“.
Glumci Ateljea 212 izašli su ispred svog pozorišta, odali poštu nastradalima u Novom Sadu i podržali studente
Sredstva za kulturu su mala ali je veći problem što se rasipaju sumnjivim projektima, projektima predatorskih organizacija kroz fond na koji kao diskreciono pravo imaju ministar kulture i drugi donosioci odluka, jedan je od zaključaka istraživanja Nezavisne kulture scene
Ulaznice za balet „Krcko Oraščić“ i operu „Pepeljuga“ Narodnog pozorišta planule su za jedan dan, ali su se ubrzo pojavile na Instagram profilu ruske agencije Triptix po tri puta većoj ceni. Beograđanima se to nije dopalo
Naturalizam je prisutan kao zajednički sadržatelj u svih pet filmova o kojima će ovde biti reči
Film Susedna soba predstavlja novu fazu u karijeri sedamdesetpetogodišnjeg autora: u pitanju je njegov prvi dugometražni igrani film na engleskom jeziku i prvi film sa (uglavnom) nešpanskom glumačkom podelom
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve