Princeza Ksenija od Crne Gore, Crnogorsko narodno pozorište, režija Radmila Vojvodić
Prisutna je precizna gradacija u nagovještajima odlaska kralja. Neosjetno se uz zvuke muzičkog instrumenta prelazi u fantastiku: “Čujete li glas orgulja?” U sluhu kralja Nikole je Tokata i fuga za orgulje Johana Sebastijana Baha. Tokata ili fuga smrti: “Kad sjutra izidem iz liceja, pravo ću na pjacu kod Stanice kola. Uzeću najbolji fijaker. Pošto otpuštim kola, da se orguljaš i ja raširimo lijepo na travu… da se naslonim, da onda ruku na ručicu orgulje stavim da mi svira… Kako ću moć gledat visoko u oblake, a da ne mislim u kojem mu je pravcu Crna Gora… Kako ću da ne jeknem od toga…” Na svakoj probi bariton Izudina Bajrovića vodio me na čašu anizete s mladim knjazom.
Nekako je tiho sarajevski glumac krenuo na svoj glumački put i stao u red najboljih jugoslovenskih glumaca. Na moju ATP listu na kojoj su: Slobodan Perović, Fabijan Šovagović, Slobodan Aligrudić, Predrag Laković, Meto Jovanovski, Ivica Vidović…
LJUBAV I SMRT
Dostojanstvo dominira i u uvertiri smrti kralja Nikole. Iz zvuka orgulja prelazi se u odluku Nikole da ostane sam sa kraljicom Milenom. To je njihov posljednji razgovor. Jedna od najbolje napisanih ljubavnih scena u povijesti moderne jugoslovenske književnosti. Taj stid i ponos, svedenost i raskoš, trenut i vječnost odsvirali su u polarnoj samoći Gorana Marković i Izudin Bajrović. “A je li tebe što ža na mene, Milena? – Ne, na tebe, oči moje! – Ovo izgnanstvo čemerno, i starost jadna, i smrt bliza, sve me to tebe savija… Bjesmo li ono ikad ti i ja sretni, Milena? – Ne zbori tako. Đe će ti duša, Niko! – Da smo sad u onu kamaru s đecom, u onu đe smo vazda zajedno objedovali, sad bi se okuražio i reka bi ti… Milena… – Reci, Niko, mili. Tebe je na mene nešto ža. Što je to, grešna mi duša? Što je, Niko? – Anđeli s tobom, Milena. Mnogo smo vremena preko glava preturili za našega duga života… Nikad ti nisam reka… ljubio sam te silno.. – Ne zbori tako! Ne zastiđuj me… – Klanjam ti se, evo, danas. Plači, Milena, dobro se isplači, da me manje naričeš kad umrem, jer si ti, veliš li, sa mnom sretna bila. – Neću više ni suze… – Daj mi ruku, Milena, ruku da ti poljubim.” Ovaj poljubac u ruku je naklon kralja Nikole za sve one banice i heroine Crne Gore bez kojih ova zemlja ne bi bila ono što je bila i ono što će biti… Iz ove ljubavne scene kralj Nikola otplovi u smrt.
I ide lelek Ilije Bjeloša: “Ne odliježe lelek sa Njeguša/ ne jekte ti zvona sa Ćipura,/ ne pale ti od boja topove./ Po izba te, po kamara gluvi/ Crna Gora tuži, gospodare. Kamo naše lijepe sreće, sve za staru tvoju slavu,/ živio nam, gospodaru! Živio nam, gospodaru… živio nam gospodaru… živio nam gospodaru!”
KAMERNI LELEK
Lelek Ilije Bjeloša i danas se čuje na svakom pedlju Crne Gore. U prvoj verziji Ksenije Iliju Bjeloša igrao je Milo Miranović iz Gornjih Kokotah, jedan od najboljih epizodista u povijesti Jugoslovenskog dramskog pozorišta. Lelekao je kralja Nikolu i činilo mi se da je to nedostižno. Stao mu je uz rame novi Ilija Bjeloš u izvedbi Sloba Marunovića. To je kameran lelek koji neosjetno pređe u lelek aristokratske Crne Gore. To je lelek duboke odanosti i u boju i u smrti. Odanost kao dostojanstvo. Čini to Marunović iz drugog plana, a prisutno je to tokom cijele predstave.
I još o kraljici Mileni… Sve je majstorski odigrala Gorana Marković, svedeno i otmjeno. I brigu za Nikolu, i brigu za Danila, i brigu za Vjeru. I svijest o tome šta se sve dešavalo u burnoj istoriji Crne Gore: “Reć je, Crna Gora je samu sebe na žrtvu prinijela rad Srbije. I tako mi boga, Ksenija, svakoja bi krštena politika, bez ova sadanja srpska, streknula od tijeh žrtava, gladnih i golih hiljada i hiljada sinova crnogorskih…”.
Prestolonasljednik Danilo ima hudi zadatak da se bori protiv očaja i tjeskobe u obitelji. Prepoznao je rano, još u mladosti, kob vladarske porodice. Ali je živio Danilo tu kob, tu uzaludnost časno i otmjeno. Zna on da je tuđin u sopstvenom tijelu i u svojoj otadžbini. Već na početku drame Danilo je odlučio da odustane od prestola. Poslije smrti oca rekao je bogu i kraljici Mileni: “Gospode bože… koji me na čelo toga naroda postavljaš, oprosti mi što ti se protivim što dužnost i čast odričem… ne mogu… zaludu, majko! Svršeno je”. To zaludu izvrsno je odigrao Aleksandar Radulović: “Okružen sam tišinom kao u staklenoj bašti gdje moj bol treba da sazri”. Ili: “Čitavo moje biće pritiska sve što se napolju združilo protiv mene”. Danilo je sposoban, lucidan, hrabar, al ne da mu se. Nema bolje definicije melanholije: “Kažu da prolazi vrijeme, a prošao je život”. A može i ovako: “Jer mi smo samo ljuska, samo list/ a sve se oko ploda vrti/ u nama, oko preogromne smrti”.
foto: duško miljanić…
MAJSTORI DETALJA
Radulović je majstor detalja u nijemim scenama. Kako gleda u oca dok u polusnu sluša zvuk orgulja. Oko mu se bolom ozarilo. Kako ispusti tabakeru u zimskoj bašti kad sazna da italijanski predsjednik Montaljari savjetuje da se Vlada u egzilu iz Francuske premjesti, na primjer, u Švajcarsku. Zapamtio sam na probama taj sjaj ugarka u očima Aleksandra Radulovića. U tom ugarku jasno se vidi pad kuće Petrovića. Aleksandre, pogodio si presudnu trojku na utakmici protiv Monaka, na pas mladog Lakića. Aleksandre, za deset godina igraćeš Falstafa u Crnogorskom narodnom pozorištu.
Prva replika princeze Vjere “sjetni kao na groblju” najbolje govori o atmosferi u domu Petrovića. Kako je tu prvu repliku izgovorila Jelena Laban. Sa koliko tankoćutnosti. Zna princeza Vjera da je sudbina krvnik ćudljiv, uporan i gluh. Zna da je život, a posebno život u egzilu skretanje pažnje. Princeza Vjera ili romon krvi groznica je sluha. E, baš tu groznicu sluha Jelena Laban odigrala je majstorski na porodičnoj čajanci: “Da nemam to malo rabote oko Crvenog krsta, pored vas bih završila u ludačkoj košulji”. Iz tog nastupa princeza Vjera razbila je šolju za čaj, sa koliko dešperatne elegancije je to učinila Jelena Laban. Blaga nesvjestica princeze Vjere najbolje se čuje u zvuku jednog distiha Aleksandra Bloka: “A ti duša, duša gluhaja, pjanim pjana, pjanim pjana”. Neprevodivo je to. Al uspjela je to mlada glumica. Pojava princeze Vjere sa otvorenim kišobranom kad priča o buncanju oca u Luksemburškom parku donijela je talas fantastike na scenu. To “Jabe, Jabe”, dugo će odjekivati u sluhu gledaoca. Jabe, Jabe je nadimak mrtve kćeri Vjerine sestre Zorke. Igraće Jelena Laban Sofoklovu Antigonu.
Doktor Šoć, ministar vanjskih poslova, izdržao je sve napade i neuroze princeze Ksenije i kralja Nikole. Znao je da je nemoguće diplomatski odbraniti Crnu Goru jer su joj velike evropske države kašu zgotivile. Mirnih zenica i gesta, prekaljeni glumac Dušan Kovačević ravnopravno doprinosi upečatljivosti scena i sa Anom Vučković i Izudinom Bajrovićem, i kad ga zajednički napadaju.
U dobro napisanom epilogu gospodin Vukmanović dolazi da donese radosnu vijest princezi Kseniji. Počeće redovno da dolazi apanaža. Prazna je odaja. Pojavljuje se Ljubinka Rosi-Petrović vukući brodski kofer: “Sita vaših lažnih rokova umrla je, gospodine. Božijom milošću, a nije joj bilo teško da umre. Takav joj je život bio… Nikad nije dopuštala sažaljenje. I sad dosta, gospodine… I mogli ste nastradati. Mogla sam vas upucat iz ovog Ksenijinog damskog revolvera”. Gospodin Kuzmanović je zatečen. Postala mu je bliska princeza Ksenija. Emigrantkinja od rođenja završila je razgovor zagledana u otvoren kofer kao u otvoren grob. “Izgubili ste samopoštovanje, beznadežno ste ga izgubili, narode crnogorski. To je moj škrti pozdrav domovini i vama, gospodine”.
Vratite samopoštovanje, narode crnogorski.
USTA PUNA GORKOG PIRINČA
Gospođu Rosi izvrsno igra Nada Vukčević. Igra sa ustima punim gorkog pirinča, ali sa toliko glumačkog šarma i u tijelu i u glasu i u očima da to gledalac neće zaboraviti. Dobro je da tu sliku igraju u dijalogu Nada Vukčević i Dejan Ivanić. To je nauk mladim glumcima da se i u pet replika može pokazati veliko majstorstvo. Nada Vukčević ili komentar smrti princeze Ksenije. Opet Smrt i njeni hirovi.
Lazar Đurđević u ulozi majora Kloza. Uniforma mu stoji ko salivena. Stasa kao u vojvode Gavra Vukovića. Biće mladi glumac i Timon Atinjanin. A vidim ga kao serdara Vukotu: “A ko izda onoga te počne, svaka mu se stvar skamenila!” To mi Crnogorci moramo imati na umu do kraja života. Bez odstupa, do apsoluta. Dužnost i strast i gospodstvo. To je geslo grupe zavjerenika koji su činjeli ovu predstavu. Ova predstava je podrška studentima u Podgorici, u Beogradu… u Jugoslaviji. Borba ove mladosti, kao i dribling, nema granice… Smrt fašizmu, sloboda narodu!
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Poezija se vratila na velika vrata, mnogo mladih piše stihove, čita se svuda, na čitanjima često bude i više od stotinu posetilaca, ponekad se i naplaćuje ulaz za te manifestacije. Poezija je ponovo u knjižarama. Društvene mreže su preplavljene pesmama. Desio se neverovatan preokret, stvari nezamislive do pre desetak godina
Drugi showcase Zagrebačkog kazališta mladih (ZKM) organizovan je od 27. do 30. marta sa željom da se rad ovog pozorišta prikaže selektorima, upravnicima i kritičarima izvan Hrvatske. Na festivalu su prikazane četiri predstave: Anđeo od leda, Sin, majka i otac sjede za stolom i dugo šute, Jezik kopačke i Samo kraj svijeta (koprodukcija s Istarskim narodnim kazalištem – gradskim kazalištem Pula). Kritičarka “Vremena” piše o tri
Na mestu susreta privida i stvarnosti nalazi se nož u rukama građanke koja je skoknula do prodavnice po konzervu graška, pa onda tu konzervu, onako u mimohodu, hitnula na omraženi lik
Psihički labilna žena u Nišu nije napala slučajnog prolaznika, nego je napala ciljano. A ko je to mesecima crtao metu na čelu Natalije Jovanović i mnogih drugih?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Princeza Ksenija od Crne Gore Crnogorsko narodno pozorište, režija Radmila Vojvodić
Međuvreme
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!