Direktor Kuće legata, član SDPS-a, ne vidi ništa sporno da stranka u Legatiu Petra Lubarde proslavlja Dan pobede nad fašizmom, i kaže da su korporativni događaji njihova praksa, ali samo u dvorištu. Iz SDPS-a su sve to potvrdili
Socijademokratska partija Srbije obeležila je Dan pobede u Legatu Petra Lubarde koji čuva Kuća legata, a čiji je direktor Filip Brusić Renaud, član te stranke.
Petar Lubarda je jedan od najznačajnijih jugoslovenskih umetnika prošlog veka. Njegov Legat se nalazi u Ilinčićevoj 1, u kući u kojoj je živeo, a u kojoj se od 2014. osim slika koje je poklonio Beogradu, crteža, biblioteke, prepiske, ličnih predmeta, nalazi i direkcija Kuće legata.
Filip Brusić Renaud je direktor Kuće legata od 2014. godine, a član SDPS od aprila prošle godine. Na svojoj Fejsbuk stranici podelio je fotografije sa stranačke proslave Nove godine koja je održana u Legatu Petra Lubarde, a nedavno i sa proslave Dana pobede.
Foto: FacebookFilip Brusić Renaud i Rasim Ljajić
Sudeći po fotografijama, na obeležavanju Dana pobede Legat je bio pun sveta, svi su bili lepo rasposloženi, a govorili su predsednik SDPS Rasim Ljaljić i direktor Kuće legata Filip Brusić Renaud.
Kuća legata je, piše na sajtu, institucija od značaja za grad Beograd. Osnovana je da se brine o legatima, da radi na poboljšanju staranja, čuvanja i zaštite legata i njihovom otvaranju za javnost.
Šta se sme a šta se ne sme u ustanovi kulture, odnosno da li je osim izložbi u nečijem legatu dozvoljena stranačka proslava, ne piše ni u jednom zakonu Srbije.
Postoji samo preporuka u Kodeksu ponašanja državnih službenika u kome, u članu 5 koji se tiče političke neutralnosti, piše da „u službenim prostorijama organa državni službenik ne sme da nosi i ističe obeležja političkih stranaka, niti njihov propagandni materijal“, kao i da „javna sredstva koja su mu poverena u vršenju poslova državni službenik ne sme da koristi za promociju političkih stranaka, odnosno političkih subjekata, pod čime se posebno podrazumeva korišćenje službenih prostorija, vozila i inventara u svrhe političke kampanje“.
Filip Brusić Renaud potvrđuje za „Vreme“ da je u Legatu Petra Lubarde održana proslava Dana pobede i ne misli da u tome ima ičeg pogrešnog.
„Petar Lubarda je bio antifašista i siguran sam da ne bi imao ništa protiv da u dvorištu njegove kuće proslavimo Dan pobede.“
U ovom konkretnom slučaju, kaže Filip Brusić Renaud, on je odobrio proslavu.
„To je dan kada se slavi pobeda nad fašizmom, pa ni meni nije problem da ga proslavim u kući koju vodim. Bitan je povod koji se obeležava, a mislim da Dan pobede treba slaviti“.
Filip Brusić Renaud ističe da je „proslava bila smo u dvorištu, nismo ulazili u izložbeni prostor, niti smo unosili stranačka obeležja“, te tako smatra da „Legat Lubarde ničim nije bio ugrožen. Mi u dvorištu priređujemo razne korporativne skupove, pa je ovaj sa SDPS bio jedan od tih.“
Novu godinu su, objašnjava, proslavili u kafeu Legata „to je prostor kakav imaju svi muzeji u svetu kako bi posetioci mogli da se odmore, popiju kafu, prezalogaje, popiju vino. U tom prostoru može da stane osamdesetak ljudi, što znači da nema nikakve potrebe za ulaženjem u izložbeni prostor“.
Korporativna događanja u ustanovama kulture nisu ni zabranjena ni dozvoljena, zato što ih zakon ne pominje. Na njih se gleda kao na izvor zarade, znači blagonaklono.
Na upit „Vremena“ SDPS-u zašto su stranačku proslavu održali u ustanovi kulture, dakle u javnom dobru, odmah smo dobili odgovor od Uroša Kandića generalnog sekretara stranke.
Kandić objašnjava da je SDPS „organizovala koktel u dvorištu Legata Petra Lubarde, koje se inače izdaje u komercijalne svrhe i gde je u prethodnom periodu organizovan čitav niz različitih javnih događaja. SDP Srbije je na ime iznajmljivanja dvorišnog prostora platila račun u iznosu od 83.000 dinara.“
Foto: FacebookSa proslave Nove godine
Naglašava da „tom prilikom, u kuću Petra Lubarde nije unošen bilo kakav stranački propagandni materijal, već smo jedan pano sa obeležjima SDP Srbije i postavili smo nekoliko desetina ukrasnih balona u dvorištu Legata, gde je to dozvoljeno, koji su nakon završetka koktela, koji je trajao dva sata, uklonjeni.“
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Debitantski roman „AL T“ Aleksandra Nedeljkovića, koji je prvo objavljen u Americi pa prošlog meseca i u Beogradu, prilog je žanru naučnofantastike koji je nedovoljno prisutan među našim autorima
Da nije bilo karantina u vreme korone, možda ne bi bilo ni izložbe digitalnih grafika „Pasji život“ Luke Tripkovića, sa njegovim psom Frankom Nerom u glavnoj ulozi
Fotografije međunarodnih fotoreportera biće pokazane na izložni „Ukrajina: Ljubav i rat“, kako bi svedočile o posledicama desetogodišnjeg rata u Ukrajini
Na sednici Saveta za srpski jezik predloženo je da lektori portala lektorišu hrvatske vesti, da RTS reprizira seriju „Vuk Karadžić“ i da se kod Narodne biblioteke proveri šta je sa srpskim knjigama štampanim latinicom
„Ćirilica je i naša, nije samo njihova – onih koji je koriste u maniru ’zavadi, pa vladaj’ da nas razdvajaju i više nego što smo već, jadni, usamljeni i prestravljeni onim da ko nije s nama/njima taj je protiv nas/njih“, kaže urednica edicije „AzBučni red“ koja godinama promoviše ćirilicu
Stepen državne represije u Srbiji je obrnuto srazmeran rejtingu Aleksandra Vučića i Srpske napredne vrhuške: što jače budu osećali da im je vlast ugrožena, to će represija biti veća
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!