Bordel ratnika
„Laki pogled na tešku istoriju“, opisala je glumica Eva Ras predstavu Bordel ratnika u kojoj igra, najnoviju premijeru Centra za kulturnu dekontaminaciju odigranu 21. avgusta u Muzeju „25. maj“.
Rediteljka Ana Miljanić je od izbora tekstova etnologa Ivana Čolovića, Miroslava Krleže, Dubravke Ugrešić, Radomira Konstantinovića, Olivere Milosavljvić, i tekstova objavljenih u medijima sačinila „ličnu predstavu“, koja se tiče kruga ljudi sa kojima je odrastala a pripadali su takozvanoj antiratnoj sceni: „Ova predstava je za mene neka vrsta osvajanja slobode u odnosu na sopstveno mišljenje zato što prevazilazi moj vlastiti moralizam, ona govori o propasti jednog a nastajanju drugog identiteta, sumira moja i naša iskustva proteklih godina.“ Ivanu Čoloviću je žao što nije „vlasnik ovog Bordela, zato što u njemu ima puno atrakcija“. Smatra da predstava opisuje „nasilje u ime naroda i u ime nacionalne kulture“ proteklih godina, a jedna od njenih najvažnijih poenti je što „sugeriše da nisu samo pijani vojnici odgovorni za zločine, niti da su lude stvari radili samo psihijatrijski bolesnici, već da su u celoj toj stvari onih deset krvavih godina učestvovali mnogi iz takozvanog finog, obrazovanog, elitnog sveta“.
U predstavi igraju Miki Damjanović, Ivan Tomić („kao vojnik, u Bosni, uživo sam video bordel ratnika, i od tada se pitam kako je to moguće“), Nataša Marković, Igor Damjanović, Jelena Ilić, Ljubivoje Tadić („nijedna od tih elita ni danas nije okrnjena, uživa iste počasti i privilegije kao juče“), Vladislava Đorđević, Aleksandar Đurica, Marija Opsenica, Đurđija Cvetić („predstava podseća poslenike takozvane kulturne elite gde su bili i šta su radili“), Milan Mihailović („mislim da je ovo leto zbog ove predstave imalo smisla za mene“)…
Posle premijere, Bordel ratnika će se igrati tri naredna dana, a sredinom septembra tri dana. Predstava traje tri sata. „Namerno. Ako smo ovo mogli da gledamo 12 godina, možemo i predstavu o tome tri sata“, rekla je Borka Pavićević, upravnik CZKD-a.
S.Ć.
Najčitanije knjige
1. Nigdina – Svetlana Velmar-Janković, Stubovi kulture
2. Čovek i dečak – Toni Persons, Laguna
3. Čuvao sam Miloševića – Dragiša Blanuša, Glas javnosti
4. Spletkarenje sa sopstvenom dušom – Marija Jovanović, Ahilej
5. Anatomske slikovnice, Pikom
6. Lovljenje vetra – Slavoljub Đukić, Samizdat B92
7. Stranputice smisla – Ivan Klajn, NIN
8. Junaci našeg doba – Milovan Glišić, NIN
9. Pukovnikov otkaz krvavom komandantu – Dragan Vukšić, Nidda Verlag
10. Posvećenik – Željko Sarić, Partenon
(Izvor: Stubovi kulture)
Najslušanije domaće ploče
1. MUNJE – Muzika iz filma
2. SPEED LIMIT/JAZZVA: Sessions Vol. 1
3. SRBIJA: SOUNDS GLOBAL
4. SANJA & BALKANIKA – Balkan 2000
5. TEOFILOVIĆI – Čuvari sna
6. EYESBURN – Fool Control
7. A.K. – You And Me
8. OGNJEN I PRIJATELJI – Balkan Rumba
9. DISCIPLINA KITSCHME – Refresh Your Senses, NOW!
10. COLONIA – Jača nego ikad
(Izvor: IPS Music Store)