Festival autorskog filma 2024 (2)
Pet ne baš lakih komada
Naturalizam je prisutan kao zajednički sadržatelj u svih pet filmova o kojima će ovde biti reči
Gostovanje Eduarda Kadave
U organizaciji Beogradskog kruga i Multimedijalnog instituta iz Zagreba, u Beogradu gostuje američki filozof, teoretičar književnosti, profesor na Univerzitetu u Prinstonu, Eduardo Kadava. Profesor Kadava je doktorirao na temi: Emerson i institucija Američkog pisma. Objavio je knjige: Ko dolazi posle subjekta? (1991) (sa Piterom Konorom i Žan-Likom Nansijem): Emerson i klime istorije (1997): Reči svetlosti: teze o fotografiji istorije (2000): Pismo oka: Eseji Euđenija Donata (2003).
U ponedeljak, u Muzeju savremene umetnosti održana je promocija Kadavine knjige Reči svetlosti: teze o fotografiji istorije, koju je objavio Beogradski krug. Nakon promocije profesor Kadava je održao predavanje na temu Čitanje s dlana: Priručnik smrti Fazala Šeika. Nakon gostovanja u Beogradu, profesor Kadava će sa istim programom nastupiti u Multimedijalnom institutu u Zagrebu, koji je zapravo kopartner u realizaciji našeg projekta Demokratski seminari 2001/2002.
Prvi festival električnog filma
U Pogonu Doma omladine, u petak 11. oktobra u 20h biće prikazana selekcija low-fi filmova sa ovogodišnjeg 1. srbijanskog festivala električnog filma, koji je održan u Barutani u avgustu. Prvi SFEF je svojevrstan nastavak Jugoslovenskog festivala jeftinog filma, koji je do prošle godine promovisao domaću low-fi produkciju u Subotici.
Na SFEF-u je prikazano četrdesetak filmova od kojih se 16, ovenčanih nagradama i titulama poput „ajatolah električnog filma“, „patrijarh električnog filma“, „mahatma električnog filma“ i sličnim, našlo u ovoj odabranoj selekciji koja će, kao i do sada, predstavljati LOW-FI VIDEO scenu u zemlji i inostranstvu.
Žiri u sastavu Dinko Tucaković, reditelj, Rastko Ćirić, animator i ilustrator, Miša Savić, kompozitor, Ivana Ćirica, novinar TV B92, Aleksandar Vasiljević, muzičar, i Milan Pavlović, ilustrator, dodelio je preko 20 nagrada podržavši tako ideju nezavisne, jeftine produkcije u domaćem kratkometražnom filmu.
Ovaj program već je premijerno prikazan u Negotinu, u Berlinu na festivalu Balkan Black Box, a najavljene su i projekcije u Kragujevcu i Padovi.
Bonus film večeri je američki film reditelja Bila Brauna Rozvel.
Naturalizam je prisutan kao zajednički sadržatelj u svih pet filmova o kojima će ovde biti reči
Film Susedna soba predstavlja novu fazu u karijeri sedamdesetpetogodišnjeg autora: u pitanju je njegov prvi dugometražni igrani film na engleskom jeziku i prvi film sa (uglavnom) nešpanskom glumačkom podelom
V13. Hronika suđenja teroristima, Emanuel Karer (Akademska knjiga, 2024)
Lusinda Vilijams je najveća kad se u maniru pripovedača dotakne one Amerike koju naslućujemo, zemlje u kojoj je sve daleko, pa i za najobičniji ljudski dodir moraš da pređeš čitavo prostranstvo, koje nekad može biti širine kuhinjskog stola, a nekad je veličine prerije. Ali, Lucinda Williams je veća i od najveće kad više ni to nije važno, nego je samo važno ko je na dohvat ruke i šta se dešava između dvoje, a njene pesme se vrte u tom vrtlogu koji često izbacuje i neke neželjene stvari. Poenta njenog izraza – da se s neželjenim stvarima neizbežno može živeti – daje epski ton svim pričama o malim ljudima koje je dosad ispričala
Dragan Ambrozić – Kantri danas, Lucinda Williams
(“Vreme” br. 662, 2003)
Premijera Pozorišta mladih „Hajduci“ postavlja razna pitanja koja se odnose na nepremostive razlike između sadašnje i Nušićeve generacije, pa i - da li smo stvorili svet u kome mladi ne pronalaze vrednosti zajedništva i solidarnosti
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve