Dok Grad Beograd, u čijoj nadležnosti je bio Muzej automobila, nije pokazao interesovanje za rešenje problema, Vlada Srbija imala je više sluha, te je prihvatila stare i retke automobile pod svoje okrilje
Muzej nauke i tehnike zaključiće sporazum za Muzejom automobila, usaglasili su se članovi Vlade Srbije. Time će prethodno iseljena zbirka Branislava Petkovića dobiti privremeni smeštaj i potrebne uslove za čuvanje, a ovaj muzej će postati državna ustanova.
Odlukom izvršitelja Muzej automobila početkom februara ove godine, morao je da se iseli iz Moderne garaže, u ulici Majke Jevrosime 30 u Beogradu. Od tada su istorijski i retki automobili smešteni u razne garaže po gradu, jer je zgrada u kojoj je bio smešten restitucijom vraćena prethodnom vlasniku.
Zgrada koju je ovaj muzej koristio izgrađena je 1929. godine kao prva javna garaža, Centralna garaža, u gradu, po planovima ruskog arhitekte Valerija Staševskog. Spomenikom kulture proglašena je 1994. Iste godine, Muzej automobila je zajednički osnovan od strane Skupštine grada Beograda i kolekcionara automobila, reditelja i nekadašnjeg ministra kulture Bratislava Petkovića, koji je preminuo 2021. godine.
Bogdan Petković, direktor Muzeja i sin Bratislava Petkovića, rekao je ranije za „Vreme“ da je krivac za ovo gradska sekretarka za kulturu Nataša Mihailović Vacić i objasnio kako se Muzej našao u ovoj situaciji.
Vesić hoće, Šapić neće
„Muzej automobila osnovao je moj pokojni otac Bratislav Petković koji je dao svoju kolekciju, a Skupština grada je dala prostor. U međuvremenu, Muzej je osim kolekcije mog oca dobio i neke druge automobile koji su postali vlasništvo Muzeja, odnosno države, ovog grada, nacije. Kolekcija mog oca čini negde oko 60 odsto, a još 40 odsto automobila je vlasništvo Muzeja, među kojima je i, na primer, Titov blindirani mercedes, njegov bagi sa Briona… Znači, tu postoje i automobili koji su javno dobro“, priča Petković.
Bogdan Petković je rekao da je nakon smrti njegovog oca Skupština grada, odnosno tadašnji zamenik gradonačelnka Goran Vesić, sa tadašnjim sekratarom za kulturu Ivanom Karlom došao na ideju da Grad otkupi Modernu garažu od naslednika. Istakao je da je bila formirana i komisija koja je trebalo da napravi konačan dogovor između Grada i naslednika.
„Međutim, posle izbora dolazi Aleksandar Šapić. Mene naslednici zovu sa pitanjem šta ćemo sada. Ja sam pozvao novu sekretarku za kulturu Natašu Maihajlović Vacić i od nje dobijem ovakav odgovor, ovo je citat: ‘Vidi ti s tim koji ti je to obećao“. I vlasnici, naravno, gube strpljenje i podnose zahtev sudu za iseljenje“, objasnio je Petković.
Petković je nakon toga kontaktirao Ministarstvo kulture, ali kako je muzej u nadležnosti grada, uprkos razumevanju, nije bilo blagovremene pomoći. Ipak, nakon dugih pregovora, i sporazuma koji će, kako je najavljeno, biti potpisan sa Muzejom nauke i tehnike, Muzej automobile postaće državna ustanova.
Najmlađi tehnički muzej u Srbiji
Reč je o najmlađem u nizu tehničkih muzeja u Srbiji, a u njegovoj zbirci se nalaze stari i retki automobili koji imaju poseban značaj za upoznavanje razvoja i tehničkog napretka automobilizma u Srbiji i u svetu, kao i za istoriju automobilizma u 20. veku, navodi se u saopštenju Vlade Srbije.
Zbirka sadrži stare i retke automobile koji su istorijsko svedočanstvo i nemaju poseban značaj za upoznavanje primene naučnih dostignuća.
U zbirci je oko 100 vozila, od kojih je najstariji Maro Gardon iz 1897. godine, a predmet zaštite su i naprave, uređaji, naučna i stručna literatura, vozačke dozvole, prvi saobraćajni propisi i zakoni, registarske tablice, alati, filmski i fotografski zapisi, umetnička dela i dela primenjene umetnosti koja doprinose izučavanju istorije automobilizma
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Vodeća evropska mreža civilnog društva za kulturno nasleđe Evropa Nostra kandidovala je kompleks Generalštaba za program „7 Najugroženijih“, zbog planova srpske vlasti da ga sruši
Saradnja Kvinsija Džonsa sa Frenkom Sinatrom, Aretom Frenkin ili Majklom Džeksonom, zauvek je promenila shvatanje popularne muzike i utrla put današnjim muzičkim zvezdama
Povodom 30 godina od smrti legendarnog rok muzičara Milana Mladenovića, ovog utorka će biti otvoren njegov Legat sa stalnom postavkom u Narodnoj biblioteci Srbije
Pad nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu i pogibija četrnaestoro ljudi, izvesno, privlači veliku pažnju u regionu. Jedan hrvatski medij se, međutim, dosetio kako da zaradi na ovoj nesreći
Ostavka je moralni i lični čin, podnosi se smesta i neopozivo. Umesto toga, posle smrti pod nadstrešnicom vlast obećava da će politički vagati i trgovati, da vidi na koga da svali „odgovornost“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!