
Arhitektura
BINA: Ka novim arhitektonskim vrednostima
Programi jubilarne 20. Beogradske internacionalne nedelje arhitekture govoriće o dostizanju novih arhitektonskih vrednosti, o razumevanju grada, negovanju lokalnih urbanih oaza...
Za sve nedelje prodata je gotovo polovina tiraža "Vidimo se u avgustu", Markesovog posthumno objavljenog romana koji je pisac ocenio kao neupotrebljivog i smatrao da ga treba uništiti
Jučerašnja vest da je Markesov roman „ idimo se u avgustu“ objavljen protivno njegovoj poslednjoj želji, ne bi trebalo da negativno utiče na prodaju knjige, naprotiv.
Pre smrti 2014, u dobi od 87 godina, Gabrijel Garsija Markes ovo delo je ocenio kao neupotrebljivo i smatrao je da ga treba uništiti.
Deset godina kasnije, njegov sin Rodrigo Garsija Barća, inače poznati kolumbijski i meksički reditelj i scenarista, procenio je upravo suprotno – da ovaj roman ipak poseduje vrednost ozbiljnog književnog delai.
Kako je rekao Rojtersu, „Ima lakših i manje kontroverznih načina da se dođe do novca, ali ovakve rizike preuzimate kada imate odgovornost nad takvom literarnom zbirkom. Istinu govoreći, nama se knjiga dopala i smatramo da je vredna čitanja, i iako nije bilo lako doneti odluku, nije nam žao. Da li smo ga izdali? Jesmo. Ali, oglušili smo se i o osobu koja je izgubila svoje pređašnje sposobnosti, kao i mogućnost da ispravno prosuđuje o svojoj knjizi“.
Rodrigo Garsija je rekao i da ovaj roman poseduje sve kvalitete predivne proze njegovog oca, oličene i u dubokom poimanju ljudske prirode.
Na španskom je roman objavljen na rođendan Gabrijela Garsije Markesa 6. marta, a 12. marta na engleskom jeziku.
„SezamBook“, izdavač Makresovih dela na srpskom, objavio je i „Vidimo se u avgustu“. Urednica Jasmina Bukvić kaže za „Vreme“ da ova vest „ne može da utiče na nas, kao uostalom ni na bilo kojeg drugog izdavača koji je u svetu objavio ovo Markesovo delo.“
Podseća da su „sve radili u dogovoru sa zastupnikom Markesovim autorskih prava“, odnosno, da su „roman objavili 6. marta na njegov rođendan, ali smo ga do 12. marta prodavali samo online. Roman je bio u knjižarama tek tad, kao i svuda u svetu“.
„Vidimo se u avgustu“ je, kaže Jasmina Bukvić objavljen u tiražu od 2000 primeraka, i „do sad, znači za nepune dve nedelje, prodali smo skoro polovinu. Mi smo zadovoljni.“
Programi jubilarne 20. Beogradske internacionalne nedelje arhitekture govoriće o dostizanju novih arhitektonskih vrednosti, o razumevanju grada, negovanju lokalnih urbanih oaza...
Gledaoci su izabrali da budu tamo gde se govori, ne samo o ljubavi, već i o slobodi, žrtvi i spasenju – kaže Hadži Nenad Maričić autor i glumac predstave „Dostojevski – moj život“ čija je pretpremijera u Narodnom pozorištu održana u vreme skupa „Ne damo Srbiju“
Na današnji dan 1941. godine u Beograd je ušao izvidnički vod SS divizije. Grad je predat okupatoru tamo gde je sada plato Narodne skupštine. Okupacija je trajala 1.287 dana
Učenici Škole za dizajn, autori humanitarne izložbe „DizaLica“ koja je upravo u toku, sav prihod namenili su studentima u blokadi Fakulteta likovnih i Fakulteta primenjenih umetnosti. Kažu da im je izložba bila neka vrsta spasa, „osetili smo za šta smo sposobni i da kao umetnici imamo moć“
Predstava koju je dovela direktorka Šabačkog pozorište nije predstava Teatra „Slavija“ kao što ona tvrdi. Ne zna se kojim novcem je plaćena ni koliko. Zna se samo da su ulaznice podeljene besplatno SNS kolektivima
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve