Komentar
Batina ima jedan kraj – još uvek
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Znam da sa predsednikom nikad neću otputovati u neku prekomorsku zemlju gde bih proširio svoje horizonte kako o tom prijateljskom narodu tako i o samom predsedniku
Zašto je dobro da neka partija ima što više mesta u Skupštini, Vladi, upravnim odborima i sl.
SPS je jedna velika porodica. Kad je sekretaricu Slavice Đukić Dejanović kaznilo – četiri godine stručnog i naučnog stagniranja – digao sam se koliko su mi glasovne mogućnosti dopuštale protiv tako okrutne kazne, jer čak i pravosnažno osuđene osobe uče po kaznionama zanate koji im nikada neće ustrebati, a onda sam pročitao da je kažnjenicu kak se veli preuzeo inžinjer Mrkonjić, rodom takođe iz SPS-a, to se u JNA zvalo otkomanda, tako da cela stvar ostaje u familiji.
Kako su novinari opet proigrali poverenje vladajuće koalicije koja ih je pozvala na seminar o bogobojažljivosti i dobrohotnosti
Pripadnici olimpijskog plemena neće me nikad pozvati ni na kakvu svečanost, sa predsednikom i drugim naravno istaknutim novinarima nikad neću otputovati u neku prekomorsku zemlju gde bih proširio svoje horizonte kako o tom prijateljskom narodu tako i o samom predsedniku, ali nisam pozvan ni na skupštinski seminar o veličanju poslaničkog zvanja te samo posredstvom medija (kojima ni sad ne moram da verujem) saznajem kako su novinare prosvetlili Dragoljub Mićunović i Nada Kolundžija uz sasluženje Branka SPS Ružića… Dobro, nisam skupštinski izveštač, ali pisao sam o poslanicima toliko da bi neki prekor morao stići i na moju adresu; osećam se kao predratni nemački pesnik kad je shvatio da na veličanstvenoj lomači nema nijedne njegove zbirke: kako to, presekao se, pa zar u pesmama nisam govorio istinu!?
Uglavnom, dok su koreografi Vojske Srbije uvežbavali scenu svečanog postrojavanja garde, a tkalje i tkači Vojnog servisa u tri smene završavali crveni tepih dugačak kao kobasica iz Turije ne bi li veličanstvenim špalirom i dostojanstvenom podlogom podigli ionako visok ugled poslanika, novinari su o poslanicima pisali kao o društvancetu vazda raspoloženom da se provoza i provede, a jedna novinarka je sabirajući putne troškove deputata pobrkala dinare i evre! Da stvar bude gora, dinar beše pao na najnižu grančicu, pa su troškovi poslanika ispali sto puta veći od stvarnih, a mogla se koleginica preračunati svega osamdeset puta, da se samo dinar držao.
Kako udeo u vlasništvu nesrećnog glasila ima i država (što je naravno divno, kamo lepe sreće da je više takvih slučajeva), oklevetanima je prekipelo, pa su novinare pozvali i rekli da ovako više ne ide: svaki velikodostojnik daje sve od sebe da izazove poštovanje i zahvalnost poreskih obveznika i biračkog tela, a novinari izmišljaju ili preuveličavaju privilegije demokratski izabrane vlastele ne bi li među sirotinjom, i inače grešno zavidljivoj i podozrivoj, još više podstakli ta nedostojna osećanja.
Novinarka se jeste izvinila, novine su objavile ispravku, poslanici su potrošili sto puta manje nego što se dvadeset četiri sata o njima mislilo, ali profesora Mićunovića jednako boli što su poslanici prikazani kao džeparoši koji iz budžeta uzimaju 11 miliona dinara i odlaze, iako džeparoši nemaju pristup budžetu, nego su kao i njihovi prethodnici, secikese, prinuđeni da do plena, uglavnom mnogo skromnijeg, dolaze u gradskom prevozu, na panađurima i sl. Još je dirljivije kako predsednik Odbora za odnose sa inostranstvom opisuje asketizam naših predstavnika: putuju ekonomskom klasom, odsedaju u hotelima sa tri zvezdice, a od dnevnica im preostaje četrdeset do pedeset evra „što nije dovoljno ni za jedan ručak“.
Iznureni putovanjem u ekonomskoj klasi, gde su dobili neki keks i gde su im zbog manjka životnog prostora utrnula kolena, naši uglednici traže jeftino konačište, gde će im kroz ventilaciju ulaziti miris ribe i krompira prženog u fritezi; u takvom ćumezu te cele te bogovetne noći nešto svrbi pa se pitaš je li moguće da tu i tu (navodeći ime zemlje domaćina ili naziv prestonice) još ima buva: „Ovo trpim za Srbiju, za bolju, evropsku Srbiju, ali sa našim identitetom i Kosovom kao njenim neotuđivim delom…“ – ponavljaš dok se tuđa siva zora nevoljko pomalja kroz razmaknute zavese neodređene boje i životne dobi; neispavan odeš na predvidljiv, dosadan sastanak sa delegacijom domorodaca – šta ti nakon svega preostaje nego da odeš negde gde je ručak sedamdeset evra?! Pedeset ti ostalo od dnevnice, dvadeset dodaješ iz svog džepa, ta zato i imaš platu dve hiljade evra!
Nisam nikada ručao za četrdeset evra. Za deset ili dvadeset evra može se itekako lepo ručati, u Americi i za deset dolara; takođe bih rekao, mada lično nisam nijednom bio na službenom putovanju, da domaćin strane goste uglavnom i hrani, pokaže im na brzinu kakvu znamenitost pa ode sa njima na službeni ručak (koji će posle tamošnji revizori da pročešljavaju), te našim poslanicima ostanu četrdeset ili pedeset evra, a prosečnu cenu ručka u toj gostoljubivoj zemlji i ne saznaju!
Pošto se u ko zna koliko porodica pojavio razdor, jer jedni držahu stranu Marku Karadžiću, drugi pak ministru Čipliću, potonji je obznanio da Marko ostaje na položaju sa kojeg je nesuglasice i izazvao te da sve što je u gnevu grešnom bilo rečeno ostaje lična stvar njih dvojice
Taman smo počeli da se što bi u staroj Jugoslaviji rekli diferenciramo na čiplićevce i karadžićevce, kad se dvojica državnih službenika – možda i na mig trećega, višeg od obojice a kome je dodijalo razbratništvo u ministarstvu – pomiriše! Marko će opet dobiti službeni mobilni, koji je according to Čiplić odveć kreativno koristio a čije je zulumćarsko oduzeće Marko muški bio ožalio, ostali zaposleni neće Marka više onoliko zlostavljati, a on sa svoje strane verovatno zna šta mu je činiti i šta mu je pogotovo ne činiti.
Tj. ako mu je položaj sve u svemu ipak mio.
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Premijer Vučević najavio je nove informacije o ostavkama, ali od toga nije bilo ništa. Prvo da veliki šef izračuna kako mu se to uklapa u priču da se radi i gradi, kako da pogibiju petnaest ljudi pretvori u tek manju neprijatnost
Sprski đaci su infinicirani očajem svojih roditelja, nezadovoljstvom nastavnika i bahatošću države. Sistem je truo, pa teško da će pare rešiti problem
Ne znamo i ne možemo da znamo da li je do prekida programa RTV-a došlo zbog akcije 14 minuta tišine ili slučajno. Ali to ne menja suštinu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve