
Komentar
Zašto sad želimo izbore
Nema više studenti napred, a mi za njima. Sad smo svi u istom sosu: isterali smo zver na čistinu. Znamo kako dalje ide
Grešna mi duša, ja sam ručao oko tri, malo odspavao posle ručka, a kad sam se probudio, on je još govorio. Onda sam prošetao psa, a kad sam se vratio, on je i dalje govorio
Aleksandar Vučić se svojski potrudio da sastavi inventar srpskih dovršenih, započetih i planiranih poslova. Nije lepo sprdati se s takvom ambicijom i rezultatima. Lako je biti duhovit u 140 karaktera koliko stane u jedan tvit, ali hajde ti budi majčin sin pa izvedi šestočasovni stand up performans.
Još u ponedeljak kada je predavao u Skupštini Srbije predlog za sastav nove vlade, mandatar je rekao: „Govoriću onoliko koliko bude trebalo, a biće više sati. Ja sam se za to veoma marljivo i ozbiljno spremao, jer mislim, iako znam da dobrom delu građana Srbije, posebno deo finansija, neće biti uvek zanimljiv i jasan, da je to naša obaveza zbog građana. Ali i lično imam obavezu prema istoriji, hoću da ostane zapisano u stenogramima da je neko pristupio ozbiljno programu Vlade.“
Dakle, smatram da je inventarisanje poslova, kako ih vlada vidi, važan posao i da je to neka vrsta sidra koje bi trebalo da održi brod na uzburkanoj vodi, ali mislim i da nije Vučić ni sebe ni nas trebalo da izlaže tolikom verbalnom nasilju.
Grešna mi duša, ja sam ručao oko tri, malo odspavao posle ručka, a kad sam se probudio, on je još govorio. Onda sam prošetao psa, a kad sam se vratio, on je i dalje govorio. Pitam ukućane da li sam propustio nešto važno, a oni me gledaju belo u nemoći koju sam i sam osetio: prestao sam da razlikujem bitno od nebitnog i shvatio da njegov govor teče kao ona fabrička pokretna traka, jednom istom brzinom.
Ekspoze mu je, onoliko koliko sam shvatio iz onog što sam čuo, dobrim delom napisan u stručnim službama, tako da je višemesečno prenemaganje oko toga kako ga piše rukom na nekakvom kockastom papiru postalo očigledno, a tamo gde je bilo Vučićevog ličnog doprinosa bilo je i aplauza poslanika; mahom kad je pretio neradnicima i lopovima ili kao kad je ponovo zamenio tezu oko Savamale previđajući da je neka, za sada, nepoznata sila tamo uvela vanredno stanje.
Dobro je da takav dokument postoji, u kompletnoj verziji na 250 strana, i da predstavlja neku vrstu uputstva za rukovanje državnim poslovima.
Ali, sve mi se čini da mu to nekako dođe kao ona tehnička uputstva za rukovanje uređajima, na primer, tosterom, koja niko i ne pročita, jer je obim tog uputstva u ozbiljnoj nesrazmeri s praktičnom upotrebom tostera.
Vučić se zbilja upisao kao pobednik u disciplini ekstenzivnog ekspozea i sve je pobedio, i iskreno se nadam da niko neće da ga nadmaši, pa ni on sam sebe ako opet bude u prilici da ga podnosi parlamentu i javnosti.
Nije umesno, ali mi je teško da odolim da prepričam jednu verovatno izmišljenu anegdotu. Kad je Alija Sirotanović, rudar, udarnik, naš stahanovac, rekorder u tonama iskopanog uglja, trebalo, tobož od Tita, da primi neku nagradu za pregalaštvo, on je tražio još veću lopatu. Priča ima tužan kraj: drugi rudari su ga jedne pijane noći dobro pretukli zato što im je povećao normu.
Nema više studenti napred, a mi za njima. Sad smo svi u istom sosu: isterali smo zver na čistinu. Znamo kako dalje ide
Uprkos masovnim protestima ispred RTS-a, desetinama hiljada ljudi na ulicama i višenedeljnoj blokadi, dvojac sa vrha Javnog servisa i dalje ne vidi problem. Ili se barem trudi da ga ne vidi, dok javnost sve više gleda kroz prozor – i traži izlaz
Srpski studenti su sto puta ponovili da je ovo maraton. Slično kao Adam Mihnjik osamdesetih u Poljskoj, kada je govorio o „dugom maršu“. Vlast u Srbiji je na putu kraja – samo treba imati strpljenja
Sa inkluzivnošću stvorenoj na plenumima, studenti bi trebalo da nastave i prilikom izbornog angažmana. Svaki glas je važan, svaki postotak dragocen. I niko tu nije suvišan, uključujući u nekom koraku i opoziciju – kakva god bila
Ko to pominje vanredne izbore kad rejting stranke na vlasti pada, a po svim istraživanjima Vučić nije najvažniji politički faktor u zemlji, već su to studenti?
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve