Vest nedelje na internetu je svakako to da su se tri najveće kompanije udružile protiv četvrte, a sve u cilju sprečavanja monopola u prodaji knjiga. Dakle, Majkrosoft, Jahu i Amazon okrenuli su se protiv Gugla koji je na pragu da dobije sudsku presudu koja mu omogućuje da pravi registar elektronskih knjiga i distribuira ih plaćajući autorima dve trećine od zarade. Ako ovo prođe, plaše se ostali igrači, Gugl bi zbog svoje snage mogao da zbriše sve ostale. A najveću štetu naneo bi onima koji su do sada knjige nudili besplatno. o, o tome ćemo više pričati nakon 4. septembra kada sudija u Njujorku odluči da li žalba tri internet giganta i izvesnog broja neprofitnih organizacija i zainteresovanih pojedinaca ima smisla ili će biti po Guglovom.
Taj septembar će svakako biti uzbudljiv jer jedan američki časopis planira da 18. septembra čitaocima u svom papirnom izdanju ponudi video reklame.
Kažu da su na ideju došli čitajući knjige o Hariju Poteru, gde čarobnjaci čitaju novine u kojima se slike mrdaju. U ovom slučaju u delu tiraža naći će se tanki ekrani veličine kutije šibica koji će moći da emituju oko 40 minuta programa posle čega će baterija morati da im se dopuni. Dara će biti skuplja nego mera, to jest ovaj projekat je inicijalno neisplativ, ali se vlasnici novina i sajta (www.ew.com) nadaju da time otvaraju novo poglavlje u izdavaštvu i da će kao pioniri u tom poslu kasnije napraviti mastan profit.
Ili barem preživeti u štampi u vremenu kada novine masovno propadaju.
Najveća revolucija je ipak ona koja započinje na mobilnim telefonima, pre svega na aplikacijama za ajfon i još neke „pametne“ telefone.
Najinteresantnije su one koje rade uz pomoć GPS-a, odnosno sistema za navigaciju. Jedna od popularnijih aplikacije je ona koja vam omogućuje da saznate gde u kraju u kojem se nalazite žive ljudi koji su osuđivani za seksualne delikte. Ukucate adresu i pojavi se mapa sa označenim mestima stanovanja i vrstama prekršaja ili krivičnog dela. Čisto ako nameravate da se prošetate po kraju.
Mnogo je interesantnija aplikacija koja vam, kada okrenete kameru telefona u nekom pravcu i u ekranu vam se prikažu okolne zgrade, upisuje u oblačićima šta se u kojoj zgradi nalazi. Recimo, ovde je stanica autobusa ili metroa, ovde je prodavnica garderobe te i te marke, tamo je supermarket. Kako se objekti udaljavaju, tako su oblačići manji tako da imate osećaj dubine prostora. Ova aplikacija funkcioniše tako što određuje vaš trenutni položaj i smer u kome je okrenut vaš telefon, a onda vam u aplikaciju ubacuje potrebne informacije.
Aplikacije za mobilne telefone, uključujući i one koji koriste Guglov softver Android, najatraktivniji su softveraški izazov u ovom trenutku. U junu je Epl objavio da ih ima već pedeset hiljada, ali su neki i tada smatrali da je ovaj broj potcenjen. A od juna je njihov broj porastao za barem polovinu. Sve što vam je potrebno jeste da znate da je napišete, da je prijavite Eplu, odredite da li će biti besplatna ili ćete za nju tražiti novac i da je Epl prihvati kao zvaničnu. Popularnije su besplatne, naravno, i ako vam uspe da jednu dobro plasirate otvarate sebi vrata za sledeću koju ćete moći da naplatite. Što će reći, vaš telefon može biti vaš sledeći poslodavac.