
„Marš na Drinu"
Protest u Loznici: Protiv litijuma i zaborava
Posle Novog Sada, Kragujevca, Niša, Beograda i Novog Pazara, studenati okupljenih oko inicijative „Studenti u blokadi“ organizovali su protest u Loznici pod nazivom „Marš na Drinu“
Prelet lovaca MiG-29, zastarelih "Orlova" i još zastarelijih "Supergalebova G-4", nikog nisu mogli da fasciniraju. Međutim, to nije sprečilo Aleksandra Vučića da otvori rafalnu paljbu obećanja o nabavci skupih raketa, aviona, helikoptera
Kako kod Aleksandra Vučića sve mora biti „istorijsko“ i „najbolje u regionu“, tako je i javna promocija kineskog protivvazdušnog sistema FK-3 morala proći na taj način. Pratilo ju je angažovanje svih vrsta aviona, helikoptera i borbenih sistema koje Vojska Srbije poseduje, a sve to pred zvanicama, uključujući i „sasluženje“ srpskog člana predsedništva Bosne i Hercegovine, Milorada Dodika.
Sistem FK-3 jeste nešto što Srbiji treba, a režimski mediji su ga već iskovali u zvezde; posle prikaza „Štit 2022“ – tek će.
Ostaje samo pitanje šta će sva ona sila tehnike na prikazu, osim zadovoljenja sujete i propagande. Šest dana pripadnici Vojske pripremali su taj prikaz i dovlačili tehniku sa raznih strana. Zašto? Praktično samo za televizijski prenos i za publiku pristiglu na vojni aerodrom u Batajnici.
Prelet lovaca MiG-29, zastarelih „Orlova“ i još zastarelijih „Supergalebova G-4“, toliko puta su do sada viđeni da bi mogli bilo koga fascinirati. A pogotovo ne strane vojne atašee koji su došli da vide i izbliza slikaju kineski sistem FK-3.
Prikaz je bio i prilika za promociju sredstava Jugoimporta SDPR. Ona su predstavljana kao vojna, iako nisu još uvedena u upotrebu,. Ona koja ipak jesu, onda je to poluilegalno, po nalogu predstavnika SDPR Nenada Miloradovića Baće, sive eminencije u Ministarstvu odbrane.
Vučić je, naravno, iskoristio obraćanje novinarima da najavi nova ulaganja u avijaciju: te 12 „Rafala“, te 12-14 „Tajfuna“, pa nove baterije FK-3, modernizaciju „Orla“, mogućnost kupovine kineskog aviona, nabavku još helikoptera… Obećanjima nikad kraja, iako je sve to na dugom štapu.
Kada su krenula „spontana“ pitanja novinarke Pinka, Vučić je govorio o odlasku u Berlin, Kosovu, cenama benzina i hrane, broju građana koji su za uskršnje praznike otputovali u inostranstvo.
Međutim, izbegao je da komentariše izjavu Putina (nezavisnost Luganska i Donjeca na osnovu analogije sa Kosovom) i još neka druga pitanja vezana za odnos prema ratu u Ukrajini. Obećao je da će to učiniti u obraćanju 6. maja, kao i odgovoriti na neka druga pitanja. Šta li će to da se promeni do 6.maja?
Zvaničnici otišli, a vojska ostala da pakuje opremu i sredstva. Sve što je imala od vežbe jeste povećanje broja sati naleta ili skokova pilota i padobranca. A to su mogli steći kudikamo jeftinije.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Posle Novog Sada, Kragujevca, Niša, Beograda i Novog Pazara, studenati okupljenih oko inicijative „Studenti u blokadi“ organizovali su protest u Loznici pod nazivom „Marš na Drinu“
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Kremlju sa predsednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom
Bager koji zatrpava gume na trasi novog autoputa, izazvao je brojne reakcije. Izvođač radova kaže da je u pitanju neodgovornost pojedinca
Profesorka Marija Vasić, uhapšena aktivistkinja novosadskog Pokreta slobodnih građana, najavila je da će započeti štrajk glađu ako ona i još petoro uhapšenih ne budu pušteni iz pritvora
Studentske blokade fakulteta traju duže od pet meseci, a na nekim visokoškolskim ustanovama ovih dana se odlučuje o onlajn nastavi. U Kragujevcu, nastavno-naučna veća podeljena su po tom pitanju
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve